Jump to content
Shipfriends

Eurochampion Jet (IMO 9294238)


George

Recommended Posts

Μάλιστα κατάλαβα ! Αυτο ποτε θα αναχωρήσει απο εκει ξέρουμε; Και Επισης καλώς εχόντων των πραγμάτων ποσό θέλει για Ελλάδα απο εκει ;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς και η ποιότητα των καυσίμων για τα ταχύπλοα ειναι ιδιαιτέρως σημαντικά για την ομαλή λειτουργιών των μηχανών . 
 Ειναι γεγονός οτι ένα βασικός παράγοντας εύρυθμης λειτουργίας τους ειναι τα καυσιμα να έχουν χαμηλό ειδικό βάρος εάν ειναι δυνατόν κατω του 0,85 . Αυτα τα καυσιμα δεν υπάρχουν σε αφθονία στην ελεύθερη αγορά και ακομη και στην Ευρώπη  για να τα έχεις διαθεσιμα θα πρεπει να υπάρξει προ παραγγελία εάν  πρόκειται για μεμονωμένο ανεφοδιασμό .

Link to comment
Share on other sites

Τα πυραυλικά συστήματα πετάνε με πολύ υψηλότερες ταχύτητες από αυτές ενός πλοίου ακόμα και ταχύπλοου. Αλλά τέτοια πλοία κενά φορτίου δεν είναι στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα του στη διαδρομή απο τι εξαρτάται ; Βλέπω άλλοτε πάει με 18 κομβους άλλοτε με κοντά 30, θέλω να πω ειναι λόγω οικονομίας καυσίμων ή περιορισμοί ταχύτητας οταν ειναι κοντά σε παράκτιες περιοχές ; 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τις ακτές της Ινδίας και της Σρί Λάνκα, δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος περιορισμός ταχύτητας, υπό την έννοια πως δεν παίζουν ταχύπλοα τέτοιου είδους στην περιοχή για να υπάρχει η ανάγκη για κάτι τέτοιο. Πιστεύω πως είναι μόνο θέμα καιρού, στον ωκεανό είναι το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για να περάσει την περιοχή και για τον φόβο των πειρατών, προφανώς έχουν επιβιβάσει και φρουρούς. Βάζοντάς το στον πομπό, στέλνουν έξτρα μήνυμα στους πειρατές να μην πλησιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξει τις μηχανές και καβατζάρει τα 40 και αρχίσει να βγάζει φίδια η θάλασσα γύρω του, όποιος κοκκαλιάρης καταφέρει να σκαρφαλώσει από την ανεμόσκαλα στα καταστρώματά του, εγώ αν ήμουν Ηλιόπουλος, θα τον έκανα πλήρωμα και θα του έκανα και ένα άγαλμα δίπλα στην ρεσεψιόν..! 

Link to comment
Share on other sites

Άρα ποτε το περιμένουμε Ελλάδα ; Λογικά οταν θα βγει σε ανοιχτή θάλασσα μετά το ΣοΥεζ , θα το ανοίξει ταχύτητα ώστε να φτάσει πιο άμεσα ; 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, HIGHSPEED 6 said:

Άρα ποτε το περιμένουμε Ελλάδα ; Λογικά οταν θα βγει σε ανοιχτή θάλασσα μετά το ΣοΥεζ , θα το ανοίξει ταχύτητα ώστε να φτάσει πιο άμεσα ; 

 

Port Said - Πειραιάς 599 ναυτικά μίλια, κάνε τον υπολογισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ Νίκο! Εγω θεωρώ( προσωπική μου άποψη βέβαια) οτι αν θέλουν τη σεζόν την προλαβαίνουν για να βγει Ιούλιο, θα δούμε στην πορεια αν θα ξεκινήσουν τις εργασίες που άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Για την Seajets τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων και διαθέσιμων πόρων παντός είδους. Ετοιμασία του κρουαζιεροπλοίου, ετήσιες του υπάρχοντος στόλου, καινούριες αγορές ταχυπλόων, δε μπορούν να γίνουν όλα αυτά ταυτόχρονα. Κάτι θα πάει πιο πίσω, μένει να δούμε τι. 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, όταν αγοράζεται ένα πλοίο, περνάει λίγος χρόνος πριν τοποθετηθεί στο διαδίκτυο.
Ωστόσο, το Superrunner Jet 2 έκανε πολύ γρήγορα τη δουλειά του, φτάνοντας αμέσως στη δουλειά με τον στόλο!

Link to comment
Share on other sites

"Άμα θέλει ένα μήνα να έρθει από το Σουέζ, σε λάθος άνθρωπο πάει.., καρφί για τον Μανούση έπρεπε να είναι το παπόρο και όχι για τον Ηλιόπουλο"..! 

😜

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσει με 25kn που πάει τώρα σήμερα το απόγευμα θα φτάσει.

Η εταιρία τρέχει 3 πρότζεκτ : Champion Jet 3 ,Superstar II ,Mykonos Magic καθώς και έχει προβεί σε αγορά των 2 ταχυπλοοων από Τουρκία ,δεν είναι πολύ αισιόδοξος ότι θα βγει φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...