Jump to content
Shipfriends

Αρκαδία (IMO 6816970)


Recommended Posts

Ένα πλοίο το οποίο βρέθηκε σχεδόν 15 χρόνια στα Ελληνικά νερά. Ιδιοκτησία Attika Cruises,συμφερόντων οικογένειας Πριόβολου.

Αγαπημένο πλοίο για εμένα, είχα κάνει κάποιες κρουαζιέρες . Κατασκευασμένο το 1968 στην Ισπανία σαν ferry για την Transmediterranea.

Αγοράστηκε κάποια στιγμη στο τέλος της δεκαετίας του 80 μετά το αδερφό του Antonio Lazaro ,που ηταν να γίνει Αργώ (έγινε αλλα πωλήθηκε στη Logos).

Μεγάλη μετασκευή (έχει ωραια φωτογραφία ο @ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ) για να γίνει το συμπαθητικό σκαρί. Πήγαινε πολύ καλά στις 3-4ημερες ,αλλα διάφορες ατυχίες μετά το έστειλαν εκτός Ευρώπης .

Θυμάμαι πως η τελευταία πώληση του απο Caribic Star για Coco Explorer 2 έγινε στις 6.7.2005 με το closing να γίνεται ακριβώς σε ενα γραφείο πάνω απο ένα απο τα χτυπήματα που έλαβαν χώρα στις 7.7.2005 στο Λονδίνο. Ευτυχώς ομως κανείς δεν ηταν στο γραφείο την επόμενη,αλλιώς ο @Petros P θα είχε ορφανέψει απο πατέρα ,γιατι το γραφείο έγινε καλοκαιρινο...

Ας το δούμε σε μια φωτογραφία του πατέρα μου ειτε το 1990 ή το 1991 ,

large.ANGELINALAURO.jpg.b4e34fd77d10fbbefb1063d10e7aa3a8.jpg

 

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

 Iσπανόφιλος σε πολλά πράγματα εκτός από βαπόρια, να πω την αλήθεια δεν τρελλαινόμουν γιά το VINCENTE PUCHΟL,εγ/ογ που έβαζε από την πάντα μόνο ΙΧ Ωστόσο ως ΑΡΚΑΔΙΑ του έκαναν μιά συμπαθητική μετασκευή Γιά τον Πριόβολο δεν ξέρω πολλά,είχε ένα μετασκευασμένο ιταλικό καϊκι του 1947 το ΑΓΓΕΛΙΚΑ αλλά στην κρουαζιέρα μπήκε πραγματικά το 1983 με το ΑΤΤΙΚΑ πρώην ιταλικό ποσταλάκι Χάθηκε κ αυτός όπως κ τόσες άλλες ελληνικές εταιρείες κρουαζιέρας Το ΑΝΤΟΝΙΟ LAZARO έγινε ΑΡΓΩ ένα φεγγάρι το 1988 Το ΑΡΚΑΔΙΑ είχε ναυλωθεί στις Λίμνες όπου κατασχέθηκε το 2001 Δλδ ως CARIBIC STAR ανήκε στον Πριόβολο,μιά προσπάθεια γιά να το γλυτώσει;;;
Eδώ μιά φωτο από το photoship μάλλον στις Λίμνες που είχε πάει.

Arcadia-13.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, polmyt said:

Πολυ συμπαθητικο το βαπορακι ,αν και πλεον με τα μεγεθη να εχουν ανεβει δεν θα ειχε καποια τυχη

Μπορουμε να το δουμε στη Ροδο το καλοκαιρι του 1997.

Πίσω το OLYMPIC πρώην BAΣΙΛΙΣΣΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναυτικό δέσιμο και φουντάρισμα.Η φώτο πρέπει να είναι από απέναντι εκεί που δένουν σήμερα τα Δωδεκάνησος.

Πάντως και εμένα για κάποιο λόγο μου αρέσει το συγκεκριμένο.Πολύ όμορφο και συμπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη την εποχή οι περισσότερες μετασκευές ήταν αστέρια.Εμένα εκείνο που δεν μου κάθεται,είναι οι λαμαρίνες που πέταξαν εξωτερικά από τα φουγάρα Θα μπορούσαν να  τα φτιάξουν αλλιώς  Είναι άλλη η περίπτωση του SUPERFERRY γιατί εκεί είχε 2 τούμπα με πλέγμα κ φτερά Τεσπά περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να δουμε το κρουαζιεροπλοιο το 1990 σε μια φωτο του @ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ

Δεν μπορω να πω οτι το κολακευει αυτη η γωνια ληψης αλλα μπορουμε να δουμε και την ελληνικη γραφη του ονοματος στην πρυμη,κατι που σιγα σιγα εξαφανιζεται με τοσα ξενα ονοματα στα βαπορια μας

Για τους λατρεις της λεπτομεριας βλεπουμε οτι το ονομα του ηταν ΑΝΤΖΕΛΙΝΑ ΛΑΟΥΡΟ και οχι ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΛΑΟΥΡΟ

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι αυτή η πρυμνιά πόζα με αυτή τη φορεσιά του πάει
Το έβγαλαν ΑΝGELINA LAURO επίσημο όνομα αυτό γιά να τιμήσουν το περίφημο ANGELINA LAURO 
Πηγή photoship
Eδώ το βλέπομε όπως ήταν ως ORANJE από κατασκευής το 1939 κ πως έγινε
το 1966 από τους Ιταλούς οι οποίοι ήταν μανούλες στις μετασκευές!

Oranje-10.jpg

angelina_lauro_1939_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...