Jump to content
Shipfriends

Ανθρωποκτονία με θύμα επιβάτη του Blue Horizon || 05.09.2023


Recommended Posts

  • Replies 291
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δυστυχώς δεν είναι βλάβη αλλά ένας νεκρός άνθρωπος που προσπάθησε να μπει στο πλοίο πηδωντας στον καταπελτη ενώ αυτό είχε αναχωρήσει 

 

https://www.protothema.gr/greece/article/1409298/tragodia-ston-peiraia-skotothike-otan-pidixe-na-prolavei-to-ploio-gia-kriti-pou-eihe-lusei-kavous/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε διάφορες ιστοσελίδες έχουν αρχίσει να αναπαράγουν ότι δεν πήδηξε, αλλά ότι τον έσπρωξαν.
 

 

«Το σοκαριστικό στιγμιότυπο περιγράφει η κ. Φρόσω Πετραντωνάκη, που ταξίδευε με το αντίστοιχο πλοίο της γραμμής για Σούδα.

Λέει λοιπόν: «Έχει περάσει μισή ώρα και δεν έχω ακόμα συνέλθει από το σοκ. Είδα με τα μάτια μου τον άνθρωπο να προσπαθεί να ανέβει στο πλοίο, μια λεπτή σιλουέτα, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω αν είναι Έλληνας ή ξένος. Εκείνη τη στιγμή τρεις άνδρες του πλοίου τον απώθησαν με αποτέλεσμα να πέσει στο νερό. Ταυτόχρονα το πλοίο είχε αναχωρήσει και ο άνδρας προφανώς από τα απόνερα βυθίστηκε. Λίγα λεπτά μετά το πτώμα του ανέβηκε ξανά στην επιφάνεια».

-Στη συνέχεια τι συνέβη, τι είδατε;

«Το πλοίο έφυγε κανονικά, ο άνθρωπος έχασε τη ζωή του, απορώ σε τι κόσμο ζούμε. Λίγη ώρα αργότερα ήρθε ένα σκάφος του Λιμενικού και ανέσυρε το πτώμα από το νερό».»

Edited by fund.st
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο βίντεο μπορείτε να το δείτε Εδώ

Από ότι φαίνεται το πλήρωμα δεν τον άφηνε να μπει αλλά λόγο ανάλυσης της κάμερας δεν μπορώ να διακρίνω καλά τι έγινε ακριβώς 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένα πράγμα έχω να πω ΝΤΡΟΠΗ στο πλήρωμα του πλοίου 

Που και ακόμα που είδαν ότι ο άνθρωπος έπεφτε ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΉΘΗΣΑΝ τέτοιοι παλιάνθρωποι πρέπει να απολυθούν Και να μην ξαναδουλέψουν σε καμία ακτοπλοϊκή εταιρία ούτε Στην Ελλάδα ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΆ ΑΛΛΟΥ! 

 

Τέτοια ανευθυνότητα τέτοια ΚΑΚΙΑ πουθενά αλλού μόνο στην Ελλάδα 2.0

Συλλυπητήρια στην οικογένεια του ανθρώπου που ήταν άτυχος και έπεσε σε τέτοιους βλάκες συγνώμη και όλας για την έκφραση 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά απορώ τι στα κομμάτια έκαναν οι λιμενικοι εκείνη την ώρα. Ένας να δει την κατάσταση και να παρεμβει δεν υπήρχε; κανονικά αυριι το πρωί όλοι θα έπρεπε να είναι σπίτια τους 

Link to comment
Share on other sites

Αδιανόητο!
Για αρχή η BSF πρέπει να ανακαλέσει την γελοία ανακοίνωση της στους επιβάτες του πλοίου, να απολύσει αυτούς τους δύο και εάν γνώριζε και η γέφυρα πως έπεσε άνθρωπος από το καταπέλτη στα απόνερα αλλά απέπλευσε κανονικά να απολύσει και τον κυβερνήτη.
Ελπίζω να μην βγάλει η ΠΕΜΕΝ καμιά ανακοίνωση πλάγιας υποστήριξης στους παραπάνω.
Το βλέπω το βίντεο και δεν θέλω να πιστέψω στα μάτια μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτειτε λιγο. Η ανακοινωση ειναι απο το διπλανο πλοιο που καθυστερει τον αποπλου μεχρι να ανασυρθει η σωρος. Δεν ειναι απο το Blue Horizon. Οι επιβατες που σχολιαζουν ειναι απο το διπλανο πλοιο (Ελυρος;) 

Σε καθε περιπτωση απαραδεκτο σαν περιστατικο. Και πραγματικα θα ηθελα να ακουσω την αλλη πλευρα 

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Και Ευτυχώς Λίγο Έλεος Καθώς Ο καπετάνιος του πλοίου καθώς και μέλη του πληρώματος Συνελήφθησαν

Η εταιρεία θα αλλάξει το πλήρωμα του πλοίου και θα ξεκινήσει 

Ένα βίντεο από κινητό επιβάτη που δείχνει ξεκάθαρα την απανθρωπιά του πληρώματος

Επίσης ερώτηση ο καπετάνιος του πλοίου δεν έχει κάμερα στην πρύμνη ;

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο ξεκίνησε μετά το συμβάν. Το ρεμέντζο δεν είδε τι έγινε να ειδοποιήσει την γέφυρα;

Ο λιμενικός προφανώς είχε πάρει την κατάσταση κίνησης ύστερα από τον καφέ που απολάμβανε με τις ώρες και έφυγε νωρίτερα από το πόστο του.

Εύχομαι οι αποζημιώσεις που θα πάρουν οι συγγενείς του ανθρώπου να κάνουν τα χρέη της Attica να είναι αδιάφορο ποσό μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΕΥΔΟΞΟΣ said:

Τα είχα γράψει μόλις πριν λίγες μέρες με τα περιστατικά στο Μύκονος. Εκεί στη μπλου σταρ έχουν καβαλήσει πολύ το καλάμι. ΝΤΡΟΠΗ

Βρίσκουν και τα κάνουν αδερφέ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...