Jump to content
Shipfriends

EXPRESS SANTORINI VS SUPERFERRY II


  

42 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι καλύτερο βαπόρι;


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Κάπου ο φίλος ΝΗΡΕΑΣ έγραψε πως το Superferry ii είναι το καλύτερο ημερόπλοιο που υπάρχει στην Ελλάδα η κάπως έτσι το διατύπωσε.Με το που το διάβασα ένα βαπόρι μου ήρθε στο μυαλό το Εξπρες Σαντορίνη που πιστεύω πως είναι τουλάχιστον ισάξιο σε όλους τους τομείς με τον βάπορα της Ραφήνας.Και τα 2 βαπόρια έχουν την ίδια ηλικία ίδιο μέγεθος ίδια ταχύτητα ίδια χωρητικότητα σε επιβάτες ενώ έχουν και πολλά πολυτελή σαλονια.Οντας και τα 2 βαπόρια τα καλύτερα της παλιάς ακτοπλοίας πριν των νεότευκτων και της ταχύτητας άντεξαν και διατηρήθηκαν στη ζωη εκτελώντας δρομολόγια μέχρι και σήμερα. Πιστεύω πως αν δεν ερχόντουσαν στην Παροναξιά τα νεότευκτα Blue stars το Εξπρες Σαντορίνη θα είχε αποκτήσει φανατικό κοινό και φήμη όπως και το Superferry ii αλλά και το αντίθετο αν δρομολογούνταν τα νεότευκτα στην Ραφήνα το Superferry ii θα είχε την σημερινή κατάληξη του Εξπρες Σαντορίνη.Ανοίγω λοιπόν αυτή τη δημοσκόπηση επειδή τα δύο βαπόρια έχουν πολλά κοινά,και μεινα αναφερθούν τα πλεονεκτήματα μειονεκτήματα του ενός έναντι του άλλου πιστεύοντας πως θα γίνει μεγάλη μάχη για το πιο θα επικρατήσει.(ψηφίζοντας αντικειμενικά).Ποιο λοιπόν είναι καλύτερο βαπόρι Εξπρες Σαντορίνη ή Superferry ii?

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Εξπρες Σαντορίνη γιατί έχει καλύτερο ταξίδεμα,περισσότερο δρόμο(0,5-1κόμβο)και άπειρα εξωτερικά καταστρώματα.Διαθέτει 4 σαλόνια,μοντέρνα που ελάχιστα δείχνουν την ηλικία τους.Ειδικά το μεσαίο στο κυρίως καταστρωμα και το πλωριό στο ακριβώς από πάνω κατάστρωμα είναι όλα τα λεφτά με θέα στη θάλασσα και πολύ φως.

Δεν βλέπω συμμετοχή ρε παιδιά,γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Απο ταξιδεμα δε νομιζω οτι εχουν πολυ μεγαλες διαφορες. Απο δρομο λιγο παραπανω το Σαντορινη αλλα και το Φερρυ αν ανοιξει παλι στα ιδια ειναι. Απο μανουβρα φυσικα το Σαντορινη ειναι σβουρα αλλα και το Φερρυ στα καταλληλα χερια μια χαρα γυριζει... Μεσα και τα 2 ημεροπλοια αρκετα προσεγμενα. Ισα βαρκα ισα νερα απο μενα με 0.5% προτιμηση στο Σαντορινη γιατι το Φερρυ ενω ειναι τοσα χρονια σε μια γραμμη εχει τυχει μεγαλης προσοχης και αγαπης εχει κατι που δεν μπορω να το προσδιορισω και να το εκφρασω που με κανει να μην το βλεπω πολυ ζεστα. Αυτα ελπιζω να βοηθησα biggrin.gif και να μη σας μπερδεψα περισσοτερο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

superferry II και τα μυαλα στα καγκελα:)

μου αρεσει σαν βαπορι, μου αρεσει σαν μετασκευη, μου αρεσει σαν εσωτερικο, μου αρεσει που εχει καθιερωθει και αγαπηθει σε μια γραμμη και δε γυρνα απο δω και απο εκει και στο τελος τελος, δια τι να το κρυψωμεν αλλωστεB), οταν ειναι να ψηφισω αναμεσα σε strintzis lines και agapitos express ferries, ψηφιζω strintzis lines δαγκωτο;)

Link to comment
Share on other sites

SuperFerry II... (αν και δεν έχω ταξιδέψει με το Σαντορίνι).. Και ο λόγος για τον οποίο ψηφίζω; Γιατί η Ιστορία δίνει μόνη της τις απαντήσεις B)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η Ιστορία ψηφίζει Στρίντζη είναι κάτι το αυτονόητο. :rolleyes:

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι δεν έχουν νόημα τέτοιες συγκρίσεις, καθότι είναι κυρίως υποκειμενικές. Πχ τι άλλο μπορώ να ψηφίσω εγώ που επί 15 χρόνια έχω κάνει δεκάδες ταξίδια με το SFII και έχω ένα σωρό αναμνήσεις, ενώ με το Σαντορίνη έχω κάνει 2-3 εδώ και πολλά χρόνια που ούτε καν τα θυμάμαι? Και τι άλλο μπορούν να ψηφίσουν οι παροναξιώτες που ξέρουν περισσότερο το Σαντορίνη και πιθανώς να μην έχουν δει ποτέ το SFII?

Και από την στιγμή που τα πλοία είναι συγκρίσιμα, η ψήφος δεν είναι και τόσο αντικειμενική, αλλά προσωπική, υποκειμενική. Όλοι έχουν δίκαιο από την πλευρά τους…και περισσότερο αυτοί που ψηφίζουν Υπερβάπορα. :P

Εξάλλου, άμα το Σαντορίνη ήταν καλύτερο και γλήγορο και μαϊτζέβελο, γιατί δεν το έφερναν τόσα χρόνια στην Ραφήνα να σαρώσει, αλλά το στέλνουν να κάνει την φιλιππινέζα των Αζοριανών? :D

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεύτερη σκέψη Εξπρές Σαντορίνη!!! Από το αρχικό του σχήμα από τη ναυπήγηση, έχει αλλάξει ελάχιστα μόνο με τη προσθήκη των ανοικτών καταστρωμάτων στη πρύμη!!! Εξωτερικά (πχ το σχήμα της τσιμινιέρας) και εσωτερικά (μετά την ανακαίνιση που είχε υποστεί από την Agapitos Express Ferries) είναι πιο όμορφο από το Superferry II. Έχει εξυπηρετήσει σχεδόν όλες τις γραμμές του Αιγαίου (Παροναξιας, Χίο-Μυτιλήνη, Ικαρίας Σάμου, Δωδεκάνησα, άγονη Κασοκαρπαθιας, Σποράδες,) και για λίγες εβδομάδες είχε την τιμή να ταξιδέψει στο Ιόνιο στη γραμμή Κυλλήνη-Πόρος.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Σαντορινάκι γιατί:

1) Είμαι παροναξιώτης και ποτέ δεν είχα πολλά νταλαβέρια με τη Ραφήνα :D

2) Με το ΣΦΙΙ έκανα ένα ταξίδι για Ανδρο το 2009 και απογοητευτηκα από το εσωτερικό του, ύστερα από τόσα που είχα ακούσει περίμενα κατιτις παραπάνω

3) Ποτέ δεν χωνεψα αυτη τη μυτερή πλώρη

Αναγνωριζω ομως οτι το Σαντορίνη τα πρωτα χρονια στην Ελλαδα υστερούσε στο εσωτερικο του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαι όπως φαίνεται το Εξπρες Σαντορίνη κερδιζει B):P τον βάπορα της Ραφήνας.Η αλήθεια πάντως είναι πως το Superferry εχει αποκτήσει φημη λόγω του ότι δεν είχε αντίπαλο ενώ το Σαντορίνη είχε να αντιμετωπίσει τέρατα τα νεότευκτα.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ψήφισα Σαντορίνη κυρίως για συναισθηματικούς λόγους. Ως Ναξιώτης έκανα άπειρα ταξίδια με το Σαντορινάκι και το έχω μέσα στην καρδιά μου! Και το ΣΦΙΙ το συμπαθώ αφάνταστα, αλλά σαν τις πρώτες αγάπες δεν είναι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...