Jump to content
Shipfriends

Η μαχη του Χανδακα


Ποιος θα παρει το Καστρο του Χανδακα και τι θα παρουν οι υπολοιποι;  

2 members have voted

  1. 1. Ποιος θα παρει το Καστρο του Χανδακα και τι θα παρουν οι υπολοιποι;

    • Το κοκκινο θα σαρωσει:p
    • Palace for ever. If something works, you don't have to fix it;)
    • ANEKατσι. ΚΡΗΤΗ Ι/ΙΙ ή οτι αλλο γουσταρει ο μπαμπης σαλβαρακης να βαλει:D
    • None of the above. Μπορει στο τελος ολοι να ειναι μια οικογενεια:cool:

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σύντομα θα έχουμε ανακατατάξεις κ όχι μόνο για τα δρομολόγια του Ηρακλείου, αλλά και της Ιταλίας που ασχολούνται και οι 3 εταιρείες :eek:

Αυτο ειναι κατι που το εχουμε συζητησει αρκετες φορες και ισως αποτελει και την τελευταια επιλογη της δημοσκοπησης ''Μπορει στο τελος ολοι να ειναι μια οικογενεια''.Εσυ τι εχεις ακουσει,για μοιρασμα γραμμων(πχ εγω Ancona εσυ Ηρακλειο) η joint service-συνεργασια μεταξυ καποιων εταιριων?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο τέλος θα είναι μια οικογένεια η OLYMPIC AIR με την AEGEAN δεν θα είναι οι ακτοπλοϊκές :D

Αυτό που ξέρω είναι ότι θα μοιράσουν τα λιμάνια... Προς το παρόν τουλάχιστον!

3 εταιρείες στο Ηράκλειο, 1 στα Χανιά, 1 στο Μπάρι, 3 στην Ανκώνα, 2 στην Βενετία (έτσι είναι τώρα αν δεν κάνω λάθος)

Οι 3 στο Ηράκλειο και οι 3 στην Ανκώνα είναι πολλές με την τρέχουσα κίνηση και θα γίνουν από 2.

Το πως ακριβώς θα μοιραστεί η πίτα, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες έκανε το Κνωσσός να ανέβει στο ημερήσιο...

Μπράβο, και εις ανώτερα :P

Πέρα από την πλάκα, τα πράγματα πλέον φαίνεται ότι σφίγγουν αρκετά με τα καύσιμα....

Link to comment
Share on other sites

Και αμα δεις και στο ais χθες εφτασε 6 το πρωι κατω..ε ρε καημενες δοξασμενες εποχες που εμπαινες και ξεχνουσες ποτε θα βγεις!!

Και εγω πιστευω τερμα τα αστεια,αν καταφερει το κοκκινο και κατσει αλλη μια χρονια κατω οι μινοικες θα κανουν πισω.Αλλα θα ηθελα παρα πολυ να δω και αλλο ενα πλοιο της εταιρειας κατω(ας πουμε το blue Horizone)που δεν εχει και που αλλου να παει..23 μιλακια καθε μερα αναχωρηση απο πειραια στις 9 το βραδυ..καλο δεν ειναι??χαμος θα γινοταν πιστευω...:) :)

Link to comment
Share on other sites

:confused: Χαμός;;; Εδώ δε γίνεται χαμός με το ΣΦ 12 (κάθε άλλο), θα γίνει με τον Ορίζοντα;! :D

Δε μηδενίζω το πλοίο, αλλά τα δεδομένα άλλα λένε και όπως και να'χει ούτε ΣΦ 12 είναι ούτε Παλάτι!

Τώρα για το μέλλον τα πράγματα είναι ρευστά και ό,τι και να λέμε τώρα, πάλι επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια σενάρια και προσωπικές απόψεις! Όντως και οι 3 ζορίζονται, όντως όλο και κάτι θα αλλάξει, αλλά μέχρι εκείνη την ώρα φήμες, φήμες, φήμες...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μηδένισε κανείς ΑΝΕΚ και Μινωικές, αλλά ακόμα και χαζός να είναι κανείς μπορεί να παρατηρήσει την κατακόρυφη αύξηση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών με την είσοδο του τρίτου παίκτη στη γραμμή.

Αν τυχόν φύγει ένας από τους τρείς και δω πάλι τα ίδια φαινόμενα καρτέλ, θα ξαναρχίσω το κράξιμο

Link to comment
Share on other sites

:confused: Χαμός;;; Εδώ δε γίνεται χαμός με το ΣΦ 12 (κάθε άλλο), θα γίνει με τον Ορίζοντα;! :D

Δε μηδενίζω το πλοίο, αλλά τα δεδομένα άλλα λένε και όπως και να'χει ούτε ΣΦ 12 είναι ούτε Παλάτι!

Τώρα για το μέλλον τα πράγματα είναι ρευστά και ό,τι και να λέμε τώρα, πάλι επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια σενάρια και προσωπικές απόψεις! Όντως και οι 3 ζορίζονται, όντως όλο και κάτι θα αλλάξει, αλλά μέχρι εκείνη την ώρα φήμες, φήμες, φήμες...

Φιλε nikodet για εμενα ναι θα γινοταν χαμος..και ακομη και τωρα γινεται αλλα εμεις δεν το εχουμε παρει χαμπαρι καλα καλα :)

Αλλωστε το φορουμ εδω προσφετεται για να πει ο καθενας την προσωπικη του αποψη και να γινεται μια σοβαρη κουβεντα οποτε λογικο ειναι να ακουμε και να λεμε φημες και προσωπικες αποψεις ;)

Ναί μεν φίλε μας nikosdet εσύ δεν μηδενίζεις το πλοίο, αλλά άλλοι της παρέας πρόλαβαν και μηδένισαν Μινωϊκές και ΑΝΕΚ μαζί...

Φιλε georgios express για ποιον χτυάει η καπμανα ε? :)

Η ΑΝΕΚ και η ΜΙΝΟΑΝ ειναι τοσα χρονια σαυτη την γραμμη..εγω προσωπικα που ταξιδευα σαυτη την γραμμη για 5 χρονια την εχω φαει με το κουταλι που λεμε..

Θα ρωτησω το εξης για ολους εδω μεσα και οποιος θελει ας απαντησει,ηταν δυο ξεχωριστες εταιρειες που ειχαν αυτη την γραμμη,καταλαβε μηπως καποιος ποτε οτι υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ των δυο εταιρειων?

Για εμενα οχι..μαλιστα θυμαμαι οτι με φοιτητικο εισιτηριο ταξιδευα με 19 ευρω πριν την απελευθερωση των ναυλων..μετα ομως πηγε στα 36 ευρω με 25% εκπτωση και οπως εχω ξαναπει πολλες φορες εδω μεσα σε πηγαινε πειραια με 21 μιλια,αν επιανε δε τα 23 ημουν πανευτυχης!!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι προφανως τα ειχαν βρει μεταξυ τους και ειχαν μοιρασει την πιτα στα δυο..για ποιον λογο λοιπον τωρα που ηρθε μια 3η εταιρεια και αναστατωσε λιγο τους <<παλιους>> και ο μονος οφελημενος να ειναι ο επιβατης αυτη την φορα να μην την υποστηριξω ανοιχτα και ταχθω απεναντι απο τις αλλες?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Η πίτα ήταν πολύ ωραία μοιρασμένη και συμφωνημένη, και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που αν και Κρητικός έχω γυρίσει την πλάτη μου στις περήφανες Κρητικές εταιρείες(εδώ γελάμε βέβαια).

Η συμπεριφορά μάλιστα της ΑΝΕΚ προς το Χανιώτικο κοινό είναι ενδεικτική. Βέβαια, εδώ κατά κύριο λόγο φταίνε οι ίδιοι οι Χανιώτες που δε στήριζαν το εκάστοτε ανταγωνιστικό καράβι, προτιμώντας την ΑΝΕΚ. Ας λουστούνε τώρα μόνοι τους το ΛΑΤΩ.....

Edited by vastravoud
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!να ρωτησω γνωριζει κανεις πως παει η σουπερφαστ τον τελευταιο καιρο στο επιπεδο των επιβατων??εχει αυξησει καθολου τα ποσοστα της??Υπαρχει περιπτωση το πλοιο να μην ειναι στη γραμμη το καλοκαιρι γτ δεν καταλαβα τι εννοουσε ενα μνμ που ελεγε "για να δουμε που θα το βρει το καλοκαιρι" εχει ακουστει κατι??...Παντως εγω επειδη ταξιδευω ανα τακτα χρονικα διαστηματα με το συγκεκριμενο πλοιο εχει παντα αρκετο κοσμο και ιδιαιτερα το προτιμαει ο φοιτητοκοσμος..Επισης πριν κανα μηνα που ειχα μπει τελευταια φορα ειχα ρωτησει αν υπαρχει περιπτωσει να φυγει απο τη γραμμη το συγκεκριμενο πλοιο ή αν προκειτε μελλοντικα να μπει καποιο αλλο στη θεση του και μ ειχαν πει οτι δεν προκειτε να φυγει και οτι αυτο θα μεινει στη γραμμη!

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν έχουν ενημερωθεί τα συστήματα κι αν έχει υπάρξει σχετική ανακοίνωση, αλλά -σύμφωνα με

πληροφορίες- η εταιρία κάνει περικοπές δρομολογίων στη γραμμή του Ηρακλείου. Ειδικότερα, δε θα πραγματοποιηθούν τα περισσότερα Σαββατίατικα δρομολόγια από 26/02 έως και 05/06...

Η κίνηση της Superfast έρχεται να επιβεβαιώσει τα όσα έχουμε γράψει εδώ και καιρό για τη θέση της εταιρείας στη συγκεκριμένη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται μόνο για κίνηση της Superfast, αλλά και των Μινωικών.

[...]Κινήσεις εξορθολογισμού παρατηρούνται και στην άλλη μεγάλη γραμμή της ακτοπλοΐας που αυτή την περίοδο οι εταιρείες έχουν μεγάλες ζημίες, τη γραμμή Πειραιάς-Ηράκλειο.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι Attica και Minoan Lines ετοιμάζονται να προχωρήσουν σε αναδιάρθρωση των δρομολογίων τους προκειμένου να μειώσουν τα κόστη.

Στο πλαίσιο αυτό η Minoan Lines κόβει πλέον μέχρι το Πάσχα τα δίπλα δρομολόγια που εκτελούσε κάθε Παρασκευή και Κυριακή ενώ και η Attica κόβει προσωρινά το δρομολόγιο του Σαββάτου. Πρόκειται για κινήσεις που θα μειώσουν σημαντικά τα κόστη λειτουργίας των δυο εταιρειών.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1779914

Link to comment
Share on other sites

παντως απο 13 μαρτιου ξανα μπαινουν τα σαββατιανα δρομολογια του superfast xii..ξερει κανεις αν τα παει καλα με τα ποσοστα επιβατων και γενικα πως ειναι η κινηση του??

Link to comment
Share on other sites

παντως απο 13 μαρτιου ξανα μπαινουν τα σαββατιανα δρομολογια του superfast xii..ξερει κανεις αν τα παει καλα με τα ποσοστα επιβατων και γενικα πως ειναι η κινηση του??

Αν ανατρεξεις λιγο πισω σαυτο το τοπικ θα βρεις καποια νουμερα που εχω δωσει.

Νουμερα για επιβατες και κινηση του superfast γι αυτη την περιοδο θα εχω σε περιπου μια εβδομαδα..ως τοτε υπομονη.Παντως δεν τα παει καθολου καλα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την πληροφοριση Νικο!!εντυπωση μου κανει ουτε σε επιβατες δεν εχει καλα νουμερα??εγω οσες φορες το εχω παρει εχει κοσμο..Θα δω και αυριο που ταξιδευω με αυτο τι κινηση θα εχει..

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την πληροφοριση Νικο!!εντυπωση μου κανει ουτε σε επιβατες δεν εχει καλα νουμερα??εγω οσες φορες το εχω παρει εχει κοσμο..Θα δω και αυριο που ταξιδευω με αυτο τι κινηση θα εχει..

Εγω οσες φορες το εχω παρει απο πειραια προς ηρακλειο μπορω να πω οτι κατι γινεται αλλα απο ηρακλειο προς πειραια ειναι ενα πλοιο φαντασμα.τπτ δεν κινιεται μεσα..και τπτ να παθει κανεις δεν θα τον παρει χαμπαρι ανθρωπος :D

Τα φορτηγα παιζουν ρολο σαυτη την γραμμη φιλε μου CRUISE OLYMPIA πιο πολυ απο οτι οι επιβατες..

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες!!παντως εμας των φοιτητων μπορω να πω οτι ειναι το αγαπημενο μας!!το τιμαμε οσο μπορουμε!!δεν μπορω να καταλαβω γιατι τουλαχιστον στο επιβατικο κοινο δεν αυξανει τα νουμερα του???Ποιος θα παει με της ανεκ τα πλοια που κανουν 10 ωρες??και οχι με ενα γρηγορο με 18,5 ευρω εισιτηριο!!Για μενα επρεπε να λεει και η σουπερφαστ μικροτερο χρονο ταξιδιου..Οπως και οι μινωικες στα ημερισια στην αρχη ειχαν βγαλει τρικ για 5κ1/2 ωρες (εχω και το φυλλαδιο μαλιστα) και μετα το κανανε 5 κ 3/4, αλλα παρολα αυτα ποτε δεν το εκανε λιγοτερο απο 6 κ κατι!!ακομα και οταν κατεβαινε με 30+ εκανε συνολικο χρονο ταξιδιου 6 κ κατι ωρες!!Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω με τι κριτηρια προτιμουν τις αλλες εταιριες, οπως πχ την ΑΝΕΚ που πολλες φορες εχει απογοητευσει τον κοσμο της κρητης, οπως και στην περιπτωση του ρεθυμνου που το εχει αφησει χωρις καραβι και επισης και τα χανια με παλαιοτατα πλοια οπως το λατω και το βενιζελος!!Η μινοαν ειναι πολυ καλη παρολο που απο το σεπτεμβρη δεν εχει καμια συνεπεια στα βραδυνα της δρομολογια με αποτελεσμα το πλοιο να δενει πειραια κ ηρακλειο κατα τις 6 παρα και οχι στις 5 οπως αναφερει η ωρα αφιξης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουμε εξαντλήσει από καιρό όλα τα υπέρ και τα κατά της κάθε εταιρείας. Τώρα πλέον, ένα χρόνο μετά τη δρομολόγηση, η κατάσταση είναι δεδομένη: Τα μερίδια αγοράς της Superfast είναι τα χειρότερα από τότε που ξεκίνησε τα δρομολόγια (όταν είχε πάρει τη δεύτερη θέση στους επιβάτες) και οι ζημιές που καταγράφει το πλοίο είναι σημαντικότατες.

Μπορεί να περικόπτουν και οι Μινωικές τα δρομολόγια, αλλά αυτά ήταν τα πρωινά, που δεν είχαν κανένα ουσιαστικό εμπορικό λόγο ύπαρξης (πέρα από την πίεση προς τη Superfast), ενώ η περικοπή της μία ημέρας από τη Superfast είναι κατανοητή μεν, αλλά μη συνηθισμένη κίνηση τόσο για τους επιβάτες της γραμμής, όσο και για την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άποψή μου είναι ότι η περικοπή των ημερήσιων των Μινωικών Παρασκευή και Κυριακή όπως και του Σαββάτου της Superfast κάτι σε συννενόηση μου κάνει... Χάνουμε και οι δυο, οπότε ας ελατώσουμε τα δρομολόγια με την μεγαλύτερη χασούρα...

Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε καποια νουμερα του superfast απο 10/2 εως 22/2.Τωρα κατα ποσο εχουν σημασια υστερα απο ολα οσα ακουμε τις τελευταιες μερες δεν ξερω..παντως οσον αφορα τους επιβατες παρατηρω μια αυξηση.

Πειραιας- Ηρακλειο

.........επιβατες....ΙΧ.....φορτηγα

10/2 .....200.......25.......52

11/2.....450........70.......26

12/2.....805........68.......47

13/2.....509........45.......51

14/2.....251........30.......7

15/2.....314........31.......10

16/2.....363........57.......45

17/2.....325........40.......52

18/2.....321........36.......45

19/2.....320.......33.......40

20/2.....533......41........25

21/2.....445......50........30

22/2.....434.....35........45

κινηση πλοιου απο Ηρακλειο προς Πειραια

.........επιβατες....ΙΧ.....φορτηγα

10/2 .....78.......18.......14

11/2.....319.......38.......34

12/2.....510.......58.......32

13/2.....207.......36.......38

14/2.....142.......12.......12

15/2.....865.......61.......10

16/2.....545........65.......41

17/2.....349........31.......52

18/2.....310........34.......38

19/2.....548.......53.......36

20/2.....419......43........42

21/2.....266......26........26

Link to comment
Share on other sites

Επειδή i love greek statistics, οι μέσοι όροι είναι :Από πειραιά για κάτω 405 επιβάτες, 43 ΙΧ και 37 φορτηγά. Από Ηράκλειο 351 επιβάτες, 37 ΙΧ και 29 φορτηγά. Η κίνηση σε επιβάτες θα έλεγα είναι καλούτσικη για την εποχή αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να είναι η χαμηλή κίνηση των οχημάτων..

Link to comment
Share on other sites

Το πόσταρα και αλλού, χτες το SF είχε αρκετό κόσμο τόσο στο ανέβασμα όσο και στο κατέβασμα. Μάλιστα, αίσθηση μου είναι ότι θα πρέπει να έχει ανέβει η κίνηση του και ελπίζω, πραγματικά ελπίζω να μείνει στη γραμμή.

Μήπως οι φήμες περί πώλησης είναι και λίγο εκ του πονηρού;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι φήμες περί πώλησης είναι και λίγο εκ του πονηρού;

Οι φημες ειναι φημες!Αλλα η αληθεια ειναι οτι τα κοκκινα κανουν κακο στα μπλε και σε ολο τον ομιλο της Αττικα,σιγουρα θα υπαρξουν εξεληξεις κ τα πλανα της εταιριας δεν νομιζω να εχουν διαρευσει τοοοσο ευκολα,εδω κανουμε ικασιες κ φτιαχνουμε σεναρια με το κοινο μυαλο...με το μυαλο ομως του Βγενοπουλου δεν μπουμε να συντονιστουμε!

Επισης μην ξεχναμε κ την δηλωση του ιδιου του Βγενοπουλου στα εγκαινια της νεας γραμμης...

"Ηρθαμε για να μεινουμε"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...