Jump to content
Shipfriends

Νικόλας Α (ΙΜΟ 7707853)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Το πλοίο θα αντικαταστήσει το Sea Witch μετά το ατύχημα που είχε το δεύτερο στο λιμάνι Μυτιλήνης!

Δε προχώρησε η υπόθεση ναύλωσης επειδή δεν είχε ακόμα τα χαρτιά με την αντικατάσταση των μηχανών. Θα πείτε το καλοκαίρι πως ταξίδευε?? με προσωρινή άδεια!!

Link to comment
Share on other sites

μπειτε στο aislive.com να δειτε πως χαρακτηριζουν το RORO Νικολας Α, ως High Speed Craft

ειρωνια απο τον Α/Φ γεφυρας?εκτος και αν του βαλανε τιποτα jet και πλαναρει κιολας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι να ρίχνει το καημένο εδω αν δεν έφτανε Ροδο θα τον πέρναγα σα σταματημενο με 11.5 μίλια. Εμένα μ αρεσει που στον Εφοπλιστή γράφουνε οτι παει 17... τοτε εγω πάω 23!

Link to comment
Share on other sites

Ε κάντε τα 245 μίλια δια 12 το πολυ που πάει βάλτε και οτι με κανένα 5 αράκι το πάει σαν ψαρόβαρκα και θα βγάλετε ώρες... Για την ιστορία είναι τώρα που μιλάμε στην καρβουνόσκαλα και δέν φορτώνει και το βλέπω κάθε Τρίτη και Σάββατο Μεσημέρι να φτάνει Ρόδο, λογικά μέσω Κώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Να ρωτήσω αν το πλοίο έχει τακτικές αναχωρήσεις από την Καρβουνόσκαλα και σε πόσες ώρες κάνει την Ρόδο.

Αναχωρήσεις δεν έχει τακτικές!! Μίλαγα με μια μεταφορική εταιρεία της Ρόδου, και μου λέγανε ότι δεν ξέρουν κάθε ποτέ έχει δρομολόγια έχει το Νικόλας Α!! Όποτε θέλουν φεύγει!

Για να φτάσει στη Ρόδο θέλει 21 ώρες!! Δε ξέρω εάν πιάνει και αλλά λιμάνια εκτός από τη Κω, αλλά παραείναι πολλές!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία από τις πιο σπάνιες προσεγγίσεις του.Βρέθηκε στη Σαντορίνη το Σαββατοκύριακο μεταφέροντας νταλίκες που είχαν ξεμείνει στο λιμάνι.Πρέπει να αναχώρησε πρίν από λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ φουλάρισε πήρε 100 νταλίκες (διαφορου μήκους) και άφησε μάλιστα κι έξω.

Ε ρε γλέντια που έχουν να γίνουν το καλοκαίρι.Άμα είναι και βρεθούν για Παροναξία 100+ νταλίκες και να μην μπορούν να πάνε πασχαλιάτικα τι θα γίνει τον Αύγουστο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιές μέρες αναχωρεί από Πειραιά/Ικόνιο και ποιό είναι συνήθως το δρομολόγιο του? (προσεγγίσεις του)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σταθερές μέρες και δρομολόγιο!!

Το έχω πετύχει να φεύγει Δευτέρα και Παρασκευή (αυτό το τηρούν σχεδόν κάθε εβδομάδα) κατευθείαν για Ρόδο. Τη Δευτέρα επειδή δε πάει το Ροδανθη στη Ρόδο και τη Παρασκευή επειδή υπάρχουν αρκετά φορτηγά. Το έχω πετύχει και Τετάρτη κάποια φορά, πριν καιρό για Κω Ρόδο.

Ελπίζω να σε διαφώτισα:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη Δευτέρα το είδα και εγώ να φορτώνει. Εχθές ήταν δεμένο και κενό. Μπορεί να φύγει σήμερα. Αλλη μία ερώτηση, δεν είναι εδώ η εννότητά της αλλά δεν βρήκα σχετικό θέμα, το Μύκονος ποιές μέρες και για που αναχωρεί?

Link to comment
Share on other sites

Οι συνηθεις προορισμοι του ειναι η Συρος και η Μυκονος αλλα καποιες φορες παει και Τηνο αλλα και Ναξο, μαζι με Συρο και Μυκονο. Επισης καποιες φορες Σαββατο βραδι πηγαινει Ανδρο και Λημνο(χωρις Συρο, Μυκονο). Γενικα αναχωρει αναμεσα στις 2000 και τις 2100 αναλογα με την κινηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το πλοίο παραμένει δεμένο όχι μόνο ελλείψει μεταφορικού έργου, αλλά υπάρχει σκέψη να κάνουν μετατροπή στη μηχανή για να καίει fuel αντί diesel. Γιατί το fuel είναι αρκετά φθηνότερο!! Πριν για να βγάζει τα έξοδα ήθελα στο κυκλικό ταξίδι, στη μια διαδρομή να είναι γεμάτο και στην επιστροφή ότι έφερνε θα ήταν το κέρδος του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ο ΝΙΚΟΛΑΣ την έχει κάνει με ελαφρά πηδηματάκια από την ζώνη του Πειραιά εδώ και λίγες ημέρες χωρίς να έχει επιστρέψει οπότε δεν πρέπει να πρόκειται περί δρομολογίου αλλά για πιθανή ναύλωση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...