Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για την ακρίβεια το Superstar έφυγε από Σκιάθο με ταχύτητα μικρή (και καιρό 7 bf) λόγω βλάβης στον μηχανισμό της άγκυρας, ο οποίος αποκαταστάθηκε εν πλω, και στη συνέχεια αγκυροβόλησε αρόδο στον Παγασητικό, αφού η αποβίβαση των επιβατών ήταν και επικίνδυνη, και απαγορευμένη.

Το Express Skiathos παρέμεινε αγκυροβολημένο στη Γλώσσα.

Εις αναμονή καταγραφής των ζημιών στα λιμάνια για να δούμε πότε και πού μπορούν ξανά να δέσουν τα καράβια...

Link to comment
Share on other sites

Από γνωστό μου που βρίσκεται στην Αλόννησο η Σαος ακύρωσε τ σημερινό της δρομολόγιο για Μαντούδι αλλά δεν κάνει επιστροφή χρημάτων διότι η ακύρωση δρομολογίου εγινε με υπαιτιότητα του κράτους και όχι δικής της. Υπάρχει περίπτωση να βρει το δίκιο του;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει περίπτωση να βρει το δίκιο του. Εν προκειμένω η ακύρωση οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας και στην περίπτωση αυτή, που η παροχή (ταξίδι) δεν εκπληρώθηκε ανυπαιτίως, επιστρέφεται η αντιπαροχή (χρήματα εισιτηρίου).
Το πρόβλημα είναι ότι ένα εισιτήριο των 25 € νομικά δεν αξίζει να το κυνηγήσεις (από καθαρά οικονομική άποψη) και ίσως σε αυτό ποντάρει η υπέροχη εταιρεία.
Αν μαζευτούν όμως περισσότεροι συνεπιβάτες και απευθυνθούν σε έναν νομικό παραστάτη, σίγουρα κάτι σωστό μπορεί να γίνει.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/ship/index_el.htm#cancelled

Εν τω μεταξύ το Superstar πήγε να αποβιβάσει τον κόσμο στον Αγ. Κωνσταντίνο. Για να δούμε πότε (και αν) θα φύγει.

Edited by PavlosA
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες που έχω αύριο το Super Star  θα εκτελέσει κανονικά το δρομολόγιο του απο το λιμάνι του Αγίου Κωνσταντίνου στις 07:30 το πρωί για Σκιάθο Σκόπελο Αλόννησο και αν μέχρι το απόγευμα έχει ανοίξει ο Βόλος θα επιστρέψει εκεί αλλιώς θα πάει πάλι Άγιο Κωνσταντίνο.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας κάποιες αεροφωτογραφίες από το λιμάνι του Βόλου και τους τόνους λάσπης που έχουν πέσει μέσα του, δε νομίζω πως είναι τόσο απλό να ξανανοίξει, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι τόσο απλό. Για μένα πρέπει να γίνει βυθομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

καρφί για Άγιο και σήμερα το Superstar, και αν καταλαβαίνω καλά και από τους δηλωθέντες από το Express Skiathos προορισμούς στο AIS, το ίδιο θα κάνει και αυτό.

Πολύ σωστή η παρατήρηση για τον βυθό του λιμανιού....μιλάμε για άπειρα κυβικά φερτών υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως και του Express Skiathos. 

Σήμερα τελευταία διανυκτέρευση του Superrunner Jet, για κάποιο λόγο αρόδο στον Όρμο Σίφερι της Σκιάθου (αν και το AIS το δείχνει στο λιμάνι). 

Φωτογραφία δεν με αφήνει να βάλω λόγω ορίου των 600kb.

Ίσως η ακριανή θέση του στο λιμάνι να έχει θέμα βάθους μετά την καταιγίδα. 

 

Edited by PavlosA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λέμε οτι παρατάθηκαν

 

μπορεί να μας πει κάποιος αν ισχύει η οχι οτι πρέπει να μένει ενα συμβατικό πλοιο τουλαχιστον 10 μήνες σε μια γραμμή που εχει αδεια ;

 

και συν οτι απο καθημερινά δρομολόγια ηδη εκοψε 3 

 

δηλαδη τρεις μήνες δρομολογηση  ;;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wysiwid said:

Με όλο το θάρρος αλλα εγω απορώ που ειδαν το θετικό πρόσημο στην δρομολογηση του που έγινε  τελευταία στιγμή … και αυτο και το κατ ενα δεν τα πηγαν καθόλου καλά… το σουπερραννερ τζετ ναι σαρωσε 

Κι εγώ απορώ...νομίζω το Σεπτέμβρη που έφυγε το Νήσος Αίγινα και το Cat 1 δούλεψε πολύ καλύτερα απ' ό,τι το καλοκαίρι. Το Cat 1 γνωρίζουμε γιατί δεν τα πήγε καλά; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά και με 3 δρομολόγια την εβδομάδα τον Σεπ

για το κατ ενα νομίζω

1. πιο πολλές ωρες για Σκόπελο και Αλόννησο σε σχέση με το Μαντούδι ( εκει σάρωσε το σουπερραννερ τζετ

2. οι τιμές που ηταν πιο ακριβές σε σχέση με το Μαντούδι

οταν βγουν επίσημα στοιχεία θα δούμε τους αριθμούς ισως αν ηταν συμβατικό να ηταν κερδοφόρο αλλα το ταχύπλοο αμφιβαλλω

Edited by wysiwid
Link to comment
Share on other sites

Ισως επιδοτηθεί ο Αχιλλέας με μεγαλυτερο ποσό ωστε για κάνει καποια χειμερινά δρομολόγια προς Βορειες Σποράδες

 

αυτο συζητήθηκε στα νησιά πρόσφατα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...