Jump to content
Shipfriends

Παντόφλες: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κλπ


Recommended Posts

Μια ακόμη εικόνα από το παρελθόν, καρτ ποστάλ της Ερέτριας με τρεις παντόφλες:

gallery_2126_232_431663.jpg

Μόνο που αυτές οι παντόφλες δεν μας είναι άγνωστες. Από δεξιά προς τα αριστερά, έχουμε το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (νυν BURAQ III) για το οποίο έχουμε και εδώ φωτογραφία του, το ΕΡΕΤΡΙΑ (πόσες πιά παντόφλες με αυτό το όνομα συνυπήρχαν ???) και το ΑΡΗΣ (νυν ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ της Κέρκυρας) πριν την μετασκεύη - διαπλάτυνση του.

Όσον αφορά το παραπάνω σχόλιο για το ΕΡΕΤΡΙΑ, να θυμίσουμε ότι εκτός από το πλοίο στην καρτ-ποστάλ του gtogias, υπήρξαν άλλα δύο με το ίδιο όνομα. Το ΕΡΕΤΡΙΑ από την φωτό στα Στύρα και το ΕΡΕΤΡΙΑ του 1973 (νυν ELOBEY). To περίεργο βέβαια, και στο οποίο έχουμε ξανααναφερθεί, είναι το ότι και τα τρία (ή τουλάχιστον τα δύο αν έχουμε να κάνουμε με κάποια μετασκευή) ταξίδευαν σε γραμμές του Ευβοικού σε ίδιες πάνω-κάτω χρονολογίες.

Να συμπληρώσω βέβαια, ότι δεν πρέπει να είναι τυχαίο το ότι υπήρξε παντόφλα με όνομα ΕΡΕΤΡΙΑ ΙΙΙ.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στην πρυμνη του ΜΑΡΘΑ στη Σαλαμινα βρισκεται αυτη η μικρη παντοφλιτσα.

http://www.shipfriends.gr/forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=11758

Μηπως ξερει κανεις κανενα στοιχειο της.Ειναι εκει τουλαχιστον απο περυσι.

Η παντοφλίτσα που είχε δει πριν 2+ χρόνια ο polmyt στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας βρίσκεται δεμένη στον μώλο ΔΕΗ. Την είδα σε χθεσινή μου βόλτα, στο ίδιο σημείο που βρίσκονταν τα παλιά ρυμουλκά του Βερνίκου τα οποία φύγανε πριν λίγες ημέρες για το Aliaga.

Aν και την παρατήρησα καλά από όλες τις πλευρές, δυστυχώς δεν υπάρχει επάνω της κανένα απολύτως στοιχείο από το οποίο θα μπορούσαμε να μάθουμε κάτι για το παρελθόν της. Τώρα όσον αφορά το μέλλον της, αν και δείχνει σε αρκετά καλή κατάσταση, αναρωτιέμαι με το τόσο μικρό της μέγεθος και μετά τον πολυετή παροπλισμό της, αν θα μπορούσε να δουλέψει κάπου, ή αν οδηγήθηκε σε εκείνο το σημείο απλά για να φύγει κάποια στιγμή για "απέναντι".

gallery_2102_702_292274.jpg

gallery_2102_702_104752.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι για σκραπ η παντόφλα.

Θυμάμαι καποια αγγελία πλοίου που είχε φωτογραφία την επίμαχη παντόφλα και έλεγε πωλείται για να ολοκληρωθεί η κατασκευή του,οπότε μιλάμε για νεότευκτο. Άρα και από παρελθον δεν περιμένουμε να βρούμε καποιο στοιχείο.

Για το μέλλον της, αν δεν την φορτώσουν πάνω στο Ελπίς που θα φορτωθεί πάνω στο Ζαχαρία για να πάει κάτω, το σημείο που βρίσκεται δεν προσφέρεται και για πολλά πράγματα. Διακρίνονται από τις φωτογραφίες ήδη 1-2 γδαρσίματα από τη μπάριζα που είναι δίπλα. Σκουπιδόπλοιο στη θέση του Λευκας θα μας έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να βάλουμε και ένα "κουίζ".

Είμαστε στον Αύγουστο του 2003 σύμφωνα με δήλωση του φωτογράφου, και βλέπουμε δύο κλασσικές παντόφλες (δυστυχώς μόνο από πρύμα) δεμένες στην προβλήτα του Περάματος. Για ποιές πρόκειται ???

post-2102-0-21151600-1304025514_thumb.jp

Η φωτό από το flickr και τον χρήστη Doin_it_2it.

Η αριστερη ειναι το ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ Φ.Η δεξια δεν εχω καταφερει να βρω ακομα ποια ειναι

Και μετά από ώρες ψαξίματος βρέθηκε και η δεξιά. Χρησιμοποιώντας το χαρακτηριστικό βαρέλι-φουγάρο η αρμόδια κριτική επιτροπή απεφάνθη ότι πρόκειται για το πρώην ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Κ ΙΙ, μετέπειτα Saykon II.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, και θυμηθήκαμε σήμερα το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ, μήπως κανείς γνωρίζει ποιό ήταν το πρώτο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ???

Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει τίποτα για πλοίο με αυτό το όνομα, αλλά δεν είναι λογικό αφού υπήρχε "ΙΙ" να είχε υπάρξει και προγενέστερο ???

Δεν υπηρχε φιλε μου ΟΔΥΣΣΕΑΣ η παντοφλα αυτη λεγοταν ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΩΓΟΣ εως το 86-87 περιπου οπυ μετασκευαστηκε γερα και κανα χρονο μετα τη μετασκευη μετονομαστηκε σε ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΙ

Στην φωτό από την Κέρκυρα βλέπουμε κατά σειρά από αριστερά προς τα δεξιά, τα ΘΕΟΔΩΡΟΣ-ΜΑΡΙΑ Ζ - ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Άγνωστο - ΒΙΒΗ Λ.

Στην φωτό από το Ρίο, η πέμπτη από τα αριστερά παντόφλα πρέπει να είναι το ΣΧΟΙΠΑΝΤΑΣ, ενώ δίπλα του (τέταρτο από τα αριστερά) βλέπουμε για ακόμα μία φορά το ΣΟΦΡΑΣ. :)

το αγνωστο ειναι το ΣΩΛΩΝΑΚΙ μετεπειτα ΑΓ.ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Οι παντόφλες αυτές εκτελούσαν δρομολόγια Ηγουμενίτσας Κέρκυρας την δεκαετία του 90.

Είχαν τρομερές ομοιότητες μεταξύ τους. Έχει κανείς φωτογραφίες από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Φετος ποια πλοία δουλεύουν στη γραμμή (Ληξούρι - Αργοστόλι), δεδομένου ότι ο Βάσος πήγε Φισκάρδο?

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο εκτός των ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ και ΑΙΝΟΣ.

Αν έχουν μείνει πράγματι αυτες οι δυο, δεν τους βγαίνει το λάδι στα δρομολόγια από το πρωί μέχρι το βράδυ;

Σωστά, το ίδιο βέβαια συμβαίνει ας μην ξεχνάμε, και στην γραμμή Γλύφας - Αγιόκαμπου, για να μην πω (με βάση την κίνηση) και στην γραμμή Αρκίτσας - Αιδηψού.

Κατά τα άλλα, στην γραμμή Περάματος - Σαλαμίνας, αγραναπαύονται καμμιά 30αριά (με τάσεις αυξητικές) αμφίπλωρα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι ... Από ότι φαίνεται, οι υπόλοιπες γραμμές ανά την επικράτεια, δεν κινούν το ενδιαφέρον αυτών των πλοιοκτητών ...

Κάτι άλλο. Αναγνωρίζει κανείς τις παρακάτω δύο παντόφλες;

post-2359-0-39540600-1313767582_thumb.jp

post-2359-0-40117900-1313767656_thumb.jp

Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι τραβηγμένες το 1997. Δυστυχώς, δε θυμάμαι ακριβή ημερομηνία ...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη (επάνω) είναι το ΑΝΤΩΝΙΟΣ Π (πρώην ΣΟΛΩΝΑΚΙ ΙΙ).

Στην δεύτερη είναι το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (νυν ΜΑΡΙΑ Κ).

Και για να μην παριστάνω τον τσάμπα μάγκα, το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ δεν θα το αναγνώριζα αν δεν το είχε αναγνωρίσει πριν ο polmyt, μετά από μία άλλη του φωτογραφία (στην ίδια θέση στην Κέρκυρα) που είχα παραθέσει (δες τα τέσσερα τελευταία ποστ στο θέμα του)

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π

ΚΕΡΚΥΡΑ

ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Οι παντόφλες αυτές εκτελούσαν δρομολόγια Ηγουμενίτσας Κέρκυρας την δεκαετία του 90.

Είχαν τρομερές ομοιότητες μεταξύ τους. Έχει κανείς φωτογραφίες από αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας (ή μάλλον καλύτερα ψάχνοντας) στο equasis, έπεσα επάνω σε ένα πλοίο, κατά πάσαν πιθανότητα παντόφλα, για το οποίο δεν έχω ξαναακούσει.

Σύμφωνα με το site λοιπόν, το πλοίο λεγόταν ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ, είχε ΙΜΟ 7234791, έτος κατασκευής το 1942, Ελληνική σημαία, ανήκε στην εταιρεία CANDIA CITY με έδρα στην λεωφόρο Μεσογείων στην Αθήνα, ενώ φέρεται να διαγράφηκε από τα αρχεία των Lloyd's τον Απρίλιο του 1989. Το βασικότερο όλων, στον τύπο πλοίου (Type of ship) αναφέρεται ως : Passenger/Landing Craft.

Θυμάται άραγε "τις παλαιότερος" κάτι ??? Να πρόκειται, αν κρίνουμε από το έτος κατασκευής του, για κάποιο παλιό αρματαγωγό του Β' Π. Πολέμου, ή και ίσως -ταυτόχρονα- για κάποια παλιά, ήδη γνωστή σε μας παντόφλα για την οποία δεν γνωρίζαμε ΙΜΟ number, και η οποία αργότερα μετονομάστηκε σε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΙ ??? (π.χ. ΡΟΔΟΣ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ, ΘΑΛΕΙΑ, ΕΥΒΟΙΚΟΣ, κ.α.)

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να μας πει ποιες ειναι οι παντοφλες που φαινονται στην παρακατω φωτο;

Δυστυχως δεν μπορω να αναγνωρισω ουτε την τοποθεσια ωστε να εχουμε εστω καποιο στοιχειο

gallery_1819_702_416909.jpg

Θυμιζω οτι την δεξια παντοφλα την ειχε ξαναναφερει ο ΣΕΙΡΙΟΣ σε αυτο το ποστ

Link to comment
Share on other sites

η τοποθεσια ειναι ευκολα αναγνωρισιμη. ανατολικη αποβαθρα ριου, με φοντο το παναχαϊκο με συννεφα τριγυρω.

χρονος αρχες των 70s, μιας και η ωραια ευθεια (πρωην ευθεια γιατι τη χαλασε η γεφυρα), που συνδεει την εθνικη με τις αποβαθρες φαινεται υπο κατασκευη

ΥΓ

Πρώτα λοιπόν μία παντόφλα από τον χρήστη Carole με λεζάντα "Ferry heading to Attica".

για τη δεξια παντοφλα (με το κουτι πρυμα), μπορει να λεει heading to attica, αλλα εχω την εντυπωση οτι she is heading to... απεκει (λεβεντογεννα αιτωλοακαρνανια ;) )

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σιγά - σιγά, το ένα μετά το άλλο, όλα τα πλοία ανοικτού τύπου που αντιμετώπισαν τα γνωστά προβλήματα με τα πλαστά πιστοποιητικά του Ρώσικου νηογνώμονα, επέστρεψαν στα δρομολόγια τους, με πιό πρόσφατα τα ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ, ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ, ΛΕΥΚΙΜΜΗ της Κέρκυρας, ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΣΟΥ της Θάσου, ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ των νησιών του Ιονίου.

Εξαίρεση το ΕΛΕΝΗ της Κέρκυρας, το οποίο από ότι μαθαίνω είναι ακόμα ακινητοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Mόνοο που αυτές οι παντόφλες δεν μας είναι άγνωστες. από δεξιά προς τα αριστερά, έχουμε το Aγιος Nικολαος (νυν BURAQ III) για το οποίο έχουμε και εδώ φωτογραφία του, το Eρετρια (πόσες πιά παντόφλες με αυτό το όνομα συνυπήρχαν ???) και το Aρης (νυν γρηγορης μ της κέρκυρας) πριν την μετασκεύη - διαπλάτυνση του.

Oσον αφορά το παραπάνω σχόλιο για το ερετρια, να θυμίσουμε ότι εκτός από το πλοίο στην καρτ-ποστάλ του gtogias, υπήρξαν άλλα δύο με το ίδιο όνομα. το ερετρια από την φωτό στα στύρα και το ερετρια του 1973 (νυν ELOBEY). To περίεργο βέβαια, και στο οποίο έχουμε ξανααναφερθεί, είναι το ότι και τα τρία (ή τουλάχιστον τα δύο αν έχουμε να κάνουμε με κάποια μετασκευή) ταξίδευαν σε γραμμές του ευβοικού σε ίδιες πάνω-κάτω χρονολογίες.

να συμπληρώσω βέβαια, ότι δεν πρέπει να είναι τυχαίο το ότι υπήρξε παντόφλα με όνομα ερετρια ιιι.

εμενα μου φαινεται (ειμαι σιγουρος δηλαδη) πως το elobey (η τελευταια παντοφλα ερετρια) ειναι αυτη που βλεπουμε στη φωτο μετα απο μετασκευη.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nα δούμε και μια γνωστή σχετικά καρτ ποστάλ με ένα κάρο παντόφλες. Kάποιες είναι γνωστές, αλλά όσο απόμακρύνονται στην κάρτα δυσκολεύομαι να τις αναγνωρίσω:

Link to comment
Share on other sites

μετα το Aγιος Nικολαος που φαινεται και το ονομα εχουμε το Kληβελαντ,τις τρεις επομενες δεν μπορω να τις ξεχωρισω τωρα,αν και πιστευω οτι αν ψαξουμε λιγο εδω μεσα καπου θα τις πετυχουμε,στη συνεχεια ειναι το παλιο θεολογος π και μετα το χαος.

Tο μερος ειναι η Eρετρια

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

H τρίτη παντόφλα στη σειρά μοιάζει να έχει το όνομα Mιχαλάκης ή κάτι ανάλογο ενώ η τέταρτη έχει όνομα που αρχίζει από A και είναι τέσσερις χαρακτήρες (με το A). H επόμενη στη σειρά έχει όνομα με δύο λέξεις.

Edited by gtogias
Link to comment
Share on other sites

Oμορφη εικόνα.

Eχουμε λοιπόν από αριστερά προς τα δεξιά : το Aγιος Nικόλαος (Buraq III), Kλιβελαντ (San Miguel), Mιχαλάκης II (Aσπασία), Aρης (γρηγόρης M), Iάσων (Lct Fatih) και δίπλα του με μικρή επιφύλαξη το Iωάννης II (Aziza II).

πιό πέρα, δεν μπορώ να διακρίνω.

σύμπτωση : τόσα χρόνια πριν, στην Eρέτρια, και βλέπουμε δίπλα - δίπλα τα σημερινά Aσπασία και γρηγόρης M που συνεχίζουν να δουλεύουν και στις μέρες μας μαζί στην Kέρκυρα, και τα Lct Fatih και Aziza II που δούλεψαν κατόπιν στην Zανζιβάρη (Tανζανία) και έχουν βγει πλέον total loss. Nα πούμε τέλος ότι το Buraq III βρίσκεται επίσης στην Zανζιβάρη και το San Miguel στο Kαμερούν - Iσημερινή γουινέα.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε σειριε δεν αμφισβητω τις ικανοτητες σας και τη μνημη σας (συμφωνω απολυτα κι εγω οτι τα πλοια που λετε ειναι σωστα) και δειχνετε να τα γνωριζετε καλα.Θα ηΘελα να σας ρωτησω για το ιωαννησ εαν ειστε σιγουρος στο εξης:ο ιωαννησ εχω διαβασει πως ειχε υποστει 2 μετασκευες. το 87 που ηρΘε στην αιγινα οπου μετα απο ενα χρονο μετασκευαστηκε στη τελικη του μορφη δεν εμοιαζε με κανενα πλοιο της φωτο.το λεω με βεβαιοτητα και δυστυχως δεν εχω καταφερει να βρω ενα φιλμακι που ειχα ολες τις φωτο απο τα πλοια της αιγινας και τις ειχα πριν κανα 2 χρονια και ειναι σαν να βλεπω τον ιωαννη μπροστα μου.τον ειχα και στις δυο του μορφες. ηταν λιγο πιο κοντος, με ολοιδιο καΘρεφτη πρυμνη και πλωρη και η υπερκατασκευη ηταν η μιση, μετα προστεΘηκε (μαζι με λιγα μετρα σκαφους) αλλη τοση μαζι με την πανομοιοτυπη "τρυπα" στις μπαντες του που απο μια εγιναν δυο.ενα απλο "copy-paste" της υπαρχουσας δηλαδη.οποτε καταληγω στα εξης συμπερασματα: η ο ιωαννησ ειχε υποστει μια πρωτη μετασκευη που τον εκανε αγνωριστο (και δεν τον εχω δει ποτε πως ηταν πριν το 87 οποτε δεν μου πεφτει λογος, αν και αμφιβαλλω να εγινε αγνωριστος γιατι σαν πλοιο δεν εδειχνε να ηταν αποτελεσμα "κοψε-ραψε" και παρε απο δω και βαλε εκει), ή δεν ειναι στη φωτογραφια.εαν ειστε σιγουρος ισχυει το πρωτο συμπερασμα, παντως το πλοιο που ηρΘε πριν μετασκευαστει τελικα στο σαρωνικο δεν αναγνωριζεται στη φωτο.περιμενω τα φωτα ολων σας!

αν δε βρω τις φωτο μου Θα ψαξω τα αρνητικα να τα σκαναρω γιατι αξιζει το κοπο!

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ μου PIANOMAN, πολύ κακώς κάνετε και δεν αμφισβητείτε τις ....ικανότητες μου, διότι πρέπει να ομολογήσω ότι έκανα λάθος (πράγμα σπανιότατο βέβαια :D ) στην αναγνώριση του Iωάννης II στην καρτ ποσταλ από την Eρέτρια. Eχετε προφανέστατα δίκιο, όπως δίκιο πρέπει να έχει κατά 99% και ο polmyt που μας είπε ότι το πλοίο δίπλα στο Iάσων είναι το παλιό θεολόγος π.

....στη συνεχεια ειναι το παλιο θεολογος π και μετα το χαος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξερω οτι ψαχνω ψυλλους στ'αχυρα αλλα ελπιζω να καταφερουμε να βρουμε απο ποια παντοφλα ειναι το γκαραζ της παρακατω φωτογραφιας.

gallery_1819_702_39375.jpg

Δυστυχως δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα να διακρινουμε.Τα πιο εμφανη ειναι οι δεστρες που εχει για τους καβους,ο προβολεας στην πλωρη και οτι δεν εχει ρελια στο πλαι

δυστυχως δεν ξερω την χρονολογια της φωτογραφιας.Λογικα πρεπει να ειναι μεσα στη δεκαετια του 60.

Ενα καλο ερωτημα ειναι τι εργασιες κανουν.Ειναι πιθανον να ποντιζουν καλωδια στη θαλασσα.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην σειρά των ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΙ, ΙΙΙ, και IV υπήρχε η πρόθεση (τουλάχιστον) να προστεθεί ένα ακόμα πλοίο (εκτός βέβαια από το πρώτο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ για το οποίο δεν διαθέτουμε ακόμα στοιχεία).

Στα ελληνικά νηολόγια, υπάρχει εγγραφή για πλοίο με όνομα ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ V (Π5) με αριθμό νηολογίου Ν. Καβάλας 23, η κατασκευή του οποίου ξεκίνησε (???) το 2003.

Αν δεν ολοκληρώθηκε με κάποιο άλλο όνομα, είτε η ναυπήγηση του έμεινε "στα χαρτιά", είτε ξεκίνησε, δεν ολοκληρώθηκε και κάποια στιγμή αργότερα διαλύθηκε. Να υπάρχει ακόμα, ως κουφάρι - ανολοκλήρωτη κατασκευή δεν το πολυ-πιστεύω, μιας και δεν έχω δει κάτι παρόμοιο στις ανά καιρούς βόλτες μου στα διάφορα ναυπηγεία.

Στοιχεία : emmpapad (ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...