Jump to content
Shipfriends

Φωτογραφικό Κουίζ Πλοίων


polmyt

Recommended Posts

  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή δεν πρόκειται για κάποιο από τα BLUE STAR,βοήθα λίγο με την εικόνα ή πες μας αν βρίσκεται στον Ελλαδικό χώρο το πλοίο ή βρίσκονταν κάποτε.

Δείχνει για πλοίο δεκαετίας-το πολύ- και με πλώρη ''γουρούνα''

Link to comment
Share on other sites

η εικονα δεν γινεται να ανοιξει αλλο.

το πλοιο ειναι νεο (λιγοτερο απο 10ετια)και το εχουμε κουβεντιασει εδω. ειναι προφανες οτι δεν ειναι blue star.

οπως ειπα ειναι για παρατηρητικους και οι παρατηρητικοι αν προσεξουν την εικονα σωστα θα πλησιασουν το βαπορι.

ΥΓ μοιαζει για αγκυρα blue star αυτη;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι σου αρέσει να μας παιδεύεις...Αν άνοιγε λίγο ακόμα η εικόνα θα φαινόταν και η μπλε ρίγα οπότε θα ήταν εύκολο να βρεί κάποιος ότιπρόκειται για ένα από τα καινούργια της Finnlines που φτιάχνονται στα Fincantieri στην Ancona.

Πιθανόν να είναι το FINNMAID ή το EUROPALINK ή το τρίτο της σειράς.

Τουλάχιστον ας μας έλεγες ότι το πλοίο δεν βρίσκεται στον Ελλαδικό χώρο!

Για όσους το μυαλό τους πήγε στα BLUE STAR...να πώ ότι μόνο το 1 και το 2 έχουν δύο προπελάκια...με τη διαφορά ότι τα ανάγλυφα σύμβολα είναι μεγαλύτερα και τοποθετημένα πιο ψηλά.

Επίσης,η φωλιά της άγκυρας στα 1 και 2 είναι παραλληλόγραμμη και όχι τετραγωνισμένη.

Όσο για την clamshell πλώρη...μας πέταξε τα μάτια έξω λόγω χαμηλής ανάλυσης!

Καληνύχτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι σου αρέσει να μας παιδεύεις...Αν άνοιγε λίγο ακόμα η εικόνα θα φαινόταν και η μπλε ρίγα οπότε θα ήταν εύκολο

δε μου αρεσει να παιδευω:D. ειπαμε απο την αρχη οτι ειναι για παρατηρητικους και οτι το εχουμε ξανακουβεντιασει εδω:rolleyes:

περαν της φωλιας, τα bs εχουν αγκυρες με πιο φαρδια νυχια. αυτο εδω εχει τις αγκυρες που φοραν ολα τα fincantireri.

αν και ειπες πολλα ονοματα, νικησες επαξιως. ειναι το europalink, το οποιο εχουμε ξανακουβεντιασει.

ΥΓ1 σχεδον παντα, τα κουιζ που βαζω ειναι ειτε δικες μου φωτογραφιες, ειτε βαπορια στα οποια με καποιο τροπο εχω αναφερθει. δεν παιδευω λοιπον;).

ΥΓ2 ρε παιδια ψαχνετε λιγο. αν ξεφυγουμε απο τα γνωστα των κυκλαδων δεν προσπαθει κανεις:o

post-13-128326961131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει όλους τους κανόνες για τα κουίζ!! Εσωτερικούς χώρους πλοίων (πχ γέφυρα) δε βάζουμε για κουίζ!!:o:D;)

που το λεει αυτο ρε παιδια; λεει πολλα ο φετφας:rolleyes: αλλα οχι για εσωτερικους χωρους.

αλλο βεβαια οτι ειναι unfair (α ρε επιτιμε:D ) να βαζουμε γεφυρες και γενικα χωρους αποκλεισμενους στο ευρυ κοινο γιατι τοτε αποκλειουμε τα πιο πολλα μελη απο την απαντηση.

εγω θα πω παντως queen mary 2

Link to comment
Share on other sites

Μη βαράτε ρε παιδιά όλοι μαζί...ένας-ένας...που λέει ότι απαγορεύονται οι εσωτερικοί χώροι?

Οι κ.κ. George και Neptune έδωσαν τη σωστή απάντηση...αναφέρω και τους δύο γιατί η απάντηση καταχωρήθηκε με ένα λεπτό διαφορά!

Είναι το VENUS...(σημερινό SIREN)...φωτογραφία τραβηγμένη το 1997...δεν είναι το POLARIS (οι ''expert shipfriends'' ξέρουν τη διαφορά).

Οφείλω και μια συγνώμη εάν το κουϊζ απέκλεισε κάποιους από το να συμμετέχουν...θεωρώ όμως ότι-με τα όσα διαβάζω και βλέπω εδώ μέσα-το επίπεδο καραβολατρείας είναι τόσο υψηλό που οποιοδήποτε πλοίο αναγνωρίζεται...και με κλειστά τα μάτια.

Να είστε όλοι καλά!

post-425-128326961134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...