Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Φέτος πιστεύω ότι το Σαντορίνη Πάλας θα αναχωρεί από την Ακτή Τζελέπη, δηλαδή από την ίδια θέση με το Thunder. Το πλοίο είναι δεμένο κάτω από το ΥΕΝ και αναμένεται να ξεκινήσει δρομολόγια την 1η Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν το έκαναν για να ελευθερώσουν μια θέση στο λιμάνι!! Επειδή το δρομολόγιο του γίνεται σε συνεργασία με το Thunder πρέπει να έχουν κοινή θέση στο λιμάνι, αφού κάνουν αντίθετα δρομολόγια. Επίσης ετοιμάστηκε εκδοτήριο απέναντι από το κιόσκι της HSW.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο του δρομολόγιο για την φετινή σεζόν κατευθύνεται αυτή την στιγμή προς την Μύκονο με 35 kn. Μακάρι να συνεχίσει έτσι όλο το καλοκαίρι 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο την Νάξο και μετά το πλοίο έκανε το δρομολόγιο του με ταχύτητα 27 κόμβων και τώρα βόρεια της Κέας απ'οσο φαίνεται επανέρχεται η ταχύτητα. Βλάβη που αποκαταστάθηκε λογικά ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες κατά την άφιξη του στο Ηράκλειο όπως έκανε ανάποδα πρέπει να προσέκρουσε τη προβλήτα.Ζημιά δε πρέπει να έγινε γιατί υπάρχουν λάστιχα στη πρύμνη του.

Γνωστός μου που ταξίδευε ένιωσε ένα τράνταγμα και αμέσως το ταχύπλοο έκανε πρόσω.Ο κόσμος ήταν όρθιος στα πρυμνιά κλιμακοστάσια δίπλα από τα ρεμέτζα στα σαλόνια και στα γκαράζ.Ο καιρός ήταν μπουνάτσα.

Ανακοίνωση δεν είδαμε από λιμεναρχείο.

Μόνο για τον Πρέβελη ήξεραν να βγάζουν ανακοινώσεις και να τον δυσφημίζουν..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν παρών και για αυτό δεν είμαι σίγουρος,έγραψα αυτό που μου μεταφέρθηκε από έμπιστο άτομο.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
4 hours ago, cyclades_shipping said:

Είχαμε και την άφιξη του Santorini Palace σήμερα

Εε, και αφού μιλάμε για περιορισμένες εμφανίσεις του πλοίου στην Τήνο, ας δούμε μερικά ακόμα κλικς  από τη σημερινή του προσέγγιση, από διαφορετικό σημείο από αυτές του @cyclades_shipping. Θα με συγχωρέσετε, οι φώτο είναι πολύ μέτριες, είχα όμως κόντρα τον ήλιο και πολύ αέρα, κάτι που δε φάνηκε ωστόσο να δυσκολεύει το πλοίο. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η κίνηση που ήταν αρκετά καλή σκεπτόμενος ότι το πέρασμα του από το νησί δεν είναι σε μόνιμη βάση, αλλά θα περάσει όλες κι όλες 12 φορές από την Τήνο για όλο το καλοκαίρι. Τέλος, ας το δούμε και φεύγοντας μετά από λίγο με κατεύθυνση τη Σύρο. Συνολικός χρόνος παραμονής στο νησί: κάτι παραπάνω από ένα τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites

  Εκτίμηση για το χρόνο αποκατάστασης της βλάβης του Σαντορίνη Πάλας.

On 8/7/2023 at 11:29 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Η αρχική εκτίμηση για την αποκατάσταση της βλάβης έκανε λόγο για 20 ημέρες και έχουν περάσει μέχρι στιγμής 10 ημέρες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυτέλεια και ταχύτητα ήταν καλύτερο όσο το χειριζόταν η Ηsw. 

Όταν προστέθηκαν αεροπορικά στην θέση του πάνω γκαράζ έχασε πολύ 

 

Ταχύτητες περίπου στα 40 μίλια ειχε

Edited by d1969
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια με το πρώην Highspeed 5 ειναι κάπως αλλιώς νομίζω όσο περνούν τα χρονια! 
θεωρω οτι μακράν το καλύτερο ταχύπλοο της hsw ηταν το Highspeed 4.. και σε χώρους και σε ποιότητα ταξιδιού! Επισης το 5 πραγματι σε ταχύτητα πήγαινε πιο πατημένο αλλα να θυμίσω οτι η μόνη διαφορα ειναι στη γάστρα που έχουν με το 4 κατα τ’ αλλα ειναι ίδια.. Το 4 επισης τα αρκετά πρώτα χρονια πήγαινε με 40αρι ακατέβατο. Το 5αρι πράγματι τα πρώτα χρονια πέταγε αλλα νομίζω οτι τοτε σκοπίμως υπέρ τονίστηκε το 5 που ηταν καινούργιο και κατα κάποιο τροπο θάφτηκαν τα υπόλοιπα( οταν βγήκε το 5 ξαφνικά μείωσαν στη hsw την υπηρεσιακή σε 35, ενώ μεχρι πριν το έδιναν 40). Επισης παιδιά στο site της Austal το Highspeed 4 αναφέρεται στο 90% της ισχύος του  με 40.5 κομβους ταχύτητα ενώ το τοτε Highspeed 5 με 39 στο 90% ( Τα στοιχεία αυτα μπορείτε να δείτε και τωρα). 
Αναμφισβήτητα το 5αρι ηταν κορυφη άλλο για κάποιο λόγο απο τη μετασκευή και μετά άλλαξαν ολα… Συνεπώς νομίζω οτι το 4 ειναι βάσει της διαχρονικής αξιοπιστίας του οτι ειναι μακραν το καλύτερο ταχύπλοο της ελληνικής ακροπλοιας( δε βάζω το WCJ) γιατί δεν ειναι τόσα χρονια στα ελληνικά νερά.. 

Επισης το 4αρι αν το ανοίξουν πραγματικά η ταχύτητα του ειναι ιδιαίτερα υψηλή, αλλα η hsw παρόλο που το δίνει με υπηρεσιακή 38( επιλέγει να το πηγαίνει πολυ χαμηλότερα) για λόγους καυσίμων..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφυγε από Πάρο για Θήρα στις 15:15.

Τραγικό έκανε 6 ώρες από Πειραιά για Πάρο. 

Ας ελπίσουμε να το επισκευασουν σύντομα..... 

 

Και όταν αγοράζεις το εισιτήριο σου λέει για το Σάββατο άφιξη στις 13:00

Δηλαδή σε 4ωρες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...