Jump to content
Shipfriends

The Blue Dolphin (ΙΜΟ 9100437)


Recommended Posts

Το Blue Dolphin 2 μετονομάστηκε σε The Blue Dolphin και έχει υψώσει σημαία Ταϊλάνδης. Το πλοίο έφυγε τη προηγούμενη εβδομάδα από το λιμάνι του Hakodate στην Ιαπωνία και πήγε στο Busan της Νότιας Κορέας.

Link to comment
Share on other sites

  • proud_ionian changed the title to The Blue Dolphin (ΙΜΟ 9100437)
  • 2 weeks later...

Προσωπικά την τελευταία δεκαετία έχω ακούσει 3-4 Ελληνικές εταιρείες να φημολογείται ότι έχουν ασχοληθεί με την περίπτωσή του...

Φαινομενικά είχε ένα δελεαστικό πακέτο , αλλά για να μην προχωρήσει το ενδιαφέρον κάποιας, ενδεχομένως κάποιο λάκκο να είχε η φάβα πέραν του ότι είναι εξοπλισμένο με μπαταριστές μηχανές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 months later...

Και να μην έρθει δεν πειράζει 😅

Εξ πρώτης όψεως τουμπαριστό, του 1994, με ενα σωρό προσαρμογές που απαιτούνται κλπ, αρκετά χρόνια σε τριτοκοσμική χώρα αφού έφυγε από Ιαπωνία - τι το καλό έχει για να το φέρει καποια εταιρεία? Ας φέρουν το Ben-my-Chree αν θέλουν τέτοιο πλοίο... 🤪

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όντως εσωτερικά είναι σε καλό επίπεδο, όμως για να δουλέψει εδώ στην Ελλάδα θα πρέπει να συμμορφωθεί με τη Solas, οπότε χρειάζεται ξηλωμα όλο. 

Κατά τη γνώμη μου η Levante το 2019-20 έπρεπε να κοιτάξει σοβαρά αυτό το πλοίο για να το αγοράσει και να το βάλει στο Ιόνιο.Αλλα αντί για αυτό αγόρασε το Σμύρνα και αργότερα το Κοντέσσα που στο ένα χάλασε πολλά λεφτά για να το βάλει στη Σμύρνη και τώρα κάθεται χωρίς κανένα ρόλο και το άλλο θέλει άλλα τόσα για να μετασκευαστεί. 

Εξωτερικά όπως το βλέπω,δεν νομίζω να χρειάζεται μεγάλη μετασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...