Jump to content
Shipfriends

Aπομάκρυνση ξένων πολιτών από το Ισραήλ, δια θαλάσσης || Οκτώβριος 2023


Petros P

Recommended Posts

On 10/13/2023 at 11:24 PM, gpap2006 said:

Παλιότερα που είχαν πάει άλλα ελληνικά πλοία σε εκκενώσεις από περιοχές που υπήρξε παρόμοια κατάσταση δεν υπήρχαν αντιδράσεις!! Πχ στη περίπτωση του Λιβάνου και της Λιβύης.

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πως στην ανακοίνωση παίζει ρόλο η παραδοσιακή αντιπάθεια των σωματείων, του ΚΚΕ, κλπ προς το Ισραήλ, για να μην πω κάτι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον αν και δεν το έχω διασταυρωθεί, σε ειδησεογραφικα sites αναφέρει ότι η εκκένωση αφορά Αμερικανούς πολίτες... άλλη ένα κόκκινο πανί...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω στο δρόμο του για Χάιφα σταμάτησε στη Ρόδο. Τόσο με τη δωρεά στην Τουρκία για τους σεισμόπληκτους όσο και τώρα η Seajets δείχνει να "κυνηγά" τέτοιες περιπτώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δύο ημέρες πρίν ξεκινήσει η σφαγή της Χαμάς, είχε αποπλεύσει από τη Χάιφα και το MSC Musica, το οποίο είχε το Ισραήλ για homeport φέτος. Εννοείται πως οι υπόλοιπες κρουαζιέρες ακυρώθηκαν αλλά υπήρχε πρόβλημα με τους επιβαίνοντες στο MSC Musica μια και η MSC δεν ήταν διατεθειμμένη να επιστρέψει το πλοίο στο Ισραήλ. Η λύση βρέθηκε με τη ναύλωση του Crown Iris που έκανε τράμπα τους επιβάτες του MSC Musica στη Λεμεσσό και τους προώθησε στο Ισραήλ.

 

Λιγάκι σχετικό: όλος αυτός ο χαμός που ακούτε για το Ashkelon, έχει να κάνει και με το γεγονός ότι εκεί βρίσκεται μία από τις μεγαλύτερες εγκαταστάσεις της Ισραηλινής ΔΕΗ, η δεύτερη είναι στη Hadera. Εκεί εισάγουν thermal coal και extra war risk premium υπήρχε πάντα γιατί το λιμάνι είναι σε απόσταση βολής για τις ρουκέτες από τη Γάζα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια αυτών που είπε ο Νικ στην Ashood (βόρεια της Ασκελόν) βρίσκεται και το διυλιστήριο της PAZ (ισραϊλινή ΕΛΠΕ). Αν δεν με απατά η μνήμη μου δε θυμάμαι να υπήρχε war risk premium για τα τάνκερ που πιάναν εκεί.

Ένα φορτίο που θα έφτανε εκεί στα τέλη του μήνα θα πάει στην πόλη Eliat στο νότιο Ισραήλ στον κόλπο της Άκαμπα όπου θα μεταφερθεί με αγωγό στο διυλιστήριο. 

 

Υ. Γ. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι τα τάνκερ πιάναουν στην Ασκελόν και το διυληστήριο είναι στην Ashood αλλά θα το ψάξω και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ssiap21 said:

Υ. Γ. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι τα τάνκερ πιάναουν στην Ασκελόν και το διυληστήριο είναι στην Ashood αλλά θα το ψάξω και θα επανέλθω

Με έναν γρήγορο έλεγχο στο Google Earth θα επιβεβαιώσεις ότι αυτό που γράφεις είναι σωστό.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...