Jump to content
Shipfriends

Δελτίο απαγορευτικού απόπλου


Recommended Posts

  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γενικο δε φαινεται να εχει βγει ακομα αλλα μερικες γραμμες εχουν κλεισει. Το ΑΚΟΥΑ δεν εφυγε απο Ραφηνα ουτε το ΛΙΣΣΟΣ απο Μυτιληνη για κατω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει γενικό αλλά που πήρα το λιμεναρχείο της χίου μου είπαν ότι έχει απαγορευτικό μέχρι τις 4 και να ξαναπάρω τηλεφωνο στις 12.

Link to comment
Share on other sites

Και μια και είπες "Χίος" μου ήρθε στο μυαλό το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ το οποίο δεν θα φυγει για το δρομμολόγιο του λόγω απαγορευτικού..Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι την ώρα που έφτασε το πλοίο στον Πειραιά..Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από εκείνη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα σίγουρα έχουμε σε κεντρικό και Βορειοανατολικό Αιγαίο αφού δεν έφυγαν τα ΛΙΣΣΟΣ και ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ.

Τα Κρητικά έφυγαν κανονικά συμφωνα με ένα φιλο που πάει Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το AIS σε ολο το αιγαιο δεν υπαρχει μπλε σημαδακι και αν λαβουμε υπ'οψιν και το www.meteo.gr που δινει κατι 9αρια μεχρι το μεσημερι μαλλον υπαρχει γενικο απαγορευτικο απο πειραια και ραφηνα πλην αργοσαρωνικου με ταση να πεσουν στα 8 μετα το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

Αποκατασταθηκαν πληρως οι θαλασσιες συγκοινωνιες αλλα απο αυριο γυρναει νοτιας και μετα το μεσημερι δινει 9αρια σε καποια σημεια του Αιγαιου οποτε ισως εχουμε νεο απαγορευτικο (ολιγοωρο απ οτι φαινεται).

Link to comment
Share on other sites

Από ότι άκουσα στο ραδιόφωνο ισχύει γενικό απαγορευτικό απόπλου από Πειραιά-Ραφήνα και Λάυριο.

Με άγριες διαθέσεις μπήκε ο Νοέμβρης το ένα χαμηλό πάνω στο άλλο έρχεται.:o

Link to comment
Share on other sites

Βαρβατος νοτιας σαρωνει παντου. Εξασθενιση απο το βραδυ αποψε, οποτε ισως τα μεσανυχτα φυγουν καποια πλοια. Δε θα ηθελα να ειμαι με τιποτα στο ΑΚΟΥΑ που περναει τωρα τον Καβο Ντορο για Ραφηνα:D.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα βαπόρια που ταξιδεύουν έχουν ρίξει χοντρό ψήλωμα λόγο του καιρού που έχει φορτσάρει πάρα πολύ.

Ακόμη κι ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2 με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α από τα πλέον καλοτάξιδα πλοία της ακτοπλοίας μας επιστρέφουν Πειραιά και Ραφήνα πολύ ψηλωμένα από την πορεία τους.

Link to comment
Share on other sites

τι παιζει στο κεντρικο ιονιο; εχει σοροκαδες; γιατι εδω στην πατρα ειναι χαλαρα τα πραματα.

το ιονιο πελαγος παει αστακο κανοντας το γυρο της ιθακης απο βορεια, το κεφαλονια ερχεται με 18+:mad: και τα ζακυνθινα κανουν αμβλεια γωνια για να περασουν προς γλαρεντζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απαγορευτικο αποπλου μεχρι νεωτερας απο τα λιμανια Πειραια, Ραφηνας και Λαυριου.

Απο Πειραια γα γινεται συνδεση μονο με τα νησια του Αργοσαρωνικου με πλοια κλειστου τυπου και απο Λαυριο μονο για Μαρμαρι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως.Απ' οτι είδα στο AIS τα BLUE STAR PAROS KAI SUPERFERRY II βρισκονται στον Πειραιά.Το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. βρίσκεται στην Ραφήνα και ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ στην ΜΥΚΟΝΟ.Δεν υπάρχει κανένα πλοίο στης Κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

Στην zougla,

ενημερώνει για γενικό απαγορευτικό απόπλου και προσθέτει ότι στον Αργοσαρωνικό εκτελούνται δρομολόγια με πλοία μόνο επιβατικά φορτηγά

Επιβατικά οχηματαγωγά έχω ακούσει αλλά για επιβατικά τριαξονικά ή επιβατικά επικαθήμενα και συλοφόρα πρώτη φορά ακούω.:D

Link to comment
Share on other sites

Kαι από Βόλο ανεκτέλεστο το δρομολόγιο του ΦΛΑΙΝΓΚ ΚΑΤ 6 στις 14:30 για Σκιάθο-Γλώσσα-Σκόπελο-Αλόννησο. Έτσι, αύριο, καιρού επιτρέποντος, το πρωινό δρομολόγιο από τα νησιά προς Βόλο θα γίνει με το ιπτάμενο Νο 23.

Link to comment
Share on other sites

Β Αιγαιο 9αρια για πεμπτη με εξασθενιση απο παρασκευη σε 8 και ΒΑ Αιγαιο 9 την παρασκευη το πρωι και εξασθενιση απο το μεσημερι. Στα υπολοιπα πελαγη δεν δειχνει να υπαρχει προβλημα συμφωνα παντα με το www.meteo.gr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...