Jump to content
Shipfriends

Virtual Sailor


Apostolos

Recommended Posts

Μια χείρα βοηθείας παρακαλώ από τους γνώστες των πραγμάτων.

έχει μια ποικιλία από σκηνικά, βαπόρια κ.τ.λ. Έκανα download σε ένα παπόρι π.χ. και μου το εμφάνισε στα αρχεία σε μορφή winRAR αρχείου. Έτσι πρέπει να γίνει για έκανα καμμια πατάτα;

Επίσης, όταν κατεβάσω ένα σκηνικό (π.χ. Αιγαίο) και ένα πλοίο μπορώ να τα εφαρμόσω κάπου στην πράξη;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

α.Για να παιξει το βαπορι πρεπει να κανεις extract τα περιεχομενα του αρχειου winrar στο φακελο boats.

π.χ αν κατεβασες το Blue Star 2 κανεις extract το αρχειο μεσα στον φακελο Blue Star 2 o οποιος θα ειναι μεσα στο φακελο boats.

b.To ιδιο θα κανεις και με τα σκηνικα μονο που θα τα βαλεις στον φακελο scenery.Για το Αιγαιο συγκεκριμενα νομιζω οτι τον ιδιο ακριβως εχει και το παιχνιδι.Αν κανω λαθος απλως αντικαθιστας τον φακελο με τον νεο

Ελπιζω να σε κατατοπισα,αν οχι ξαναρωτα ειναι και 2.30 το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πω ότι έχω την έκδοση που κατεβαίνει free από το interner. Virtual sailor 7. Παίζει μόνο Χαβάη. Μήπως όλα τα παραπάνω χρειάζονται την έκδοση που πληρώνει κανεις;

Όταν κατέβασα τα αρχεία μου έβγαλε 3 κατηγορίες extract.

extract files, extract here και extract to blue star 2. Εγώ άνοιξα το 3ο. Μετά;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε μεγαλε κανεις τα ευκολα δυσκολα:D .Σωστα επραξες σε πρωτη φαση.Τωρα κανε cut το φακελο με το blue star και κανε τον Pαste στο Program files/virtual sailor/boats.To ιδιο με τα σκηνικα στο φακελο scenery.γκεγκε:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικα μετα απο πολυ καιρο εχει δοθει η τελικη εκδοση του VS 7.Σιγουρα πολυ πιο καλη απο την προηγουμενη 6.8,στα σημεια οπου εχουν κατα καιρους σχολιασθει μεσω των beta updates που βλεπαμε.Η 7 εκδοση διαθετει 2-3 παραπανω σκαφη,απο τα οποια και ενα μεγαλο (φορτηγο).

Παντως πρεπει να σχολιασω οτι μπορει ο κατασκευαστης του παιχνιδιου Ilan να ειναι καλος προγραμματιστης,αλλα απο σχεδιαση 3D μοντελων πλοιων υστερει.Το λεω αυτο γιατι εδω και μερικα χρονια καταφερε να κανει μονο 2-3 πλοια με πολυ μετρια ποιοτητα.

Στα καλα της 7 εκδοσης ειναι ο επανασχεδιασμος του Aegean σκηνικου,στο οποιο υπαρχει και η διωρυγα Κορινθου,αρκετα ρεαλιστικη.Μαλιστα η γεφυρα στα Ισθμια μπορει να ανεβοκατεβαινει για να περνανε τα πλοια!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα της τελευταιας εκδοσης του VS,εφοσον εχει "δηλωθει" καταπελτης κατεβαινει οταν κανεις dock το πλοιο αυτοματα (δεν μπορεις να τον κατεβασεις/ανεβασεις σιγα σιγα).

Για το Ν.Μυκονος ισχυει οτι και για τον Απολλωνα και τον Πειραια:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα για να σχεδιασεις 3d μοντελα.Εγω προσωπικα χρησιμοποιω το Rhinoceros v3.Αλλο πολυ γνωστο (αλλα ''βαρυ'' και πιο δυσκολο ειναι το 3dsmax.Πολυ απλο και δωρεαν το SketchUp(ψαξε στο google για παραπανω info αλλα και στο ακολουθο Link

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι κανει γιατι μπορει να αποθηκευσει σε 3ds format.Παντως κατα την προσωπικη μου παντα γνωμη και εφοσον δουλευω και το AutoCad,το τελευταιο μπορει να ειναι ισως το καλυτερο 2d προγραμμα,αλλα για 3d αρκετα μετριο σε σχεση με αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Autocad 2007 που δουλευω αν και εχει πλεον και κομματι για 3d δεν ειναι τοσο ευκολο. Πολυ καλο ειναι το 3d Studio Max (χρησιμοποιω το 9 για το VS) αν και θελει πολυ εξασκηση και χρονο μεχρι να φτιαξεις ενα "ελαφρυ" βαπορι για το παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω καθολου αυτο το προγραμμα,αλλα μαλλον πρεπει να προσπαθησεις να προσεγγισεις τις καμπυλες με περισσοτερα πολυγωνα (γωνιες),ωστε να μοιαζει πιο λεια η επιφανεια.Βεβαια δεν περιμενω πολλα απο ενα προγραμμα σαν το SketchUp αλλα δοκιμασε.Πχ στο Rhinoceros3d κανεις πρωτα επιφανεις και μετα τις πολυγωνοποιεις για να γινει αρχειο τυπου 3ds.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω.Ψαξε,βρες και αγορασε το προγραμμα (Rhino3d) και ξεκινα το εκει απο την αρχη αμα θες.Οπως εχουμε ξαναπει υπαρχουν και πολλα αλλα προγραμματα.Τωρα το πως σχεδιαζεις ειναι κατι που δεν μπορει να απαντηθει απο εδω.Διαβασε τα manuals,παιδεψου καποιες δεκαδες ωρες και κατι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αποθηκεύοντάς τα στο πρόγραμμα του VS στον φάκελλο boats, πατάω το extract here για να μου τα βάλει μέσα στο πρόγραμμα, αλλά κάτι γίνεται και δεν μπαίνουν. Μου βγάζει κάτι υποφακέλλους με 4 πλοία ξεχωριστά. Υπάρχει σωτηρία;

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να στα εξηγησω οσο πιο απλα μπορω

Το αρχειο που κατεβαζεις ειναι ενα zip αρχειο.Οταν το κανεις extract δημιουργει ενα φακελο boats μεσα στον οποιο ειναι 4 φακελοι.Καθε φακελος και ενα πλοιο.

Κανε copy (αντιγραφη αν εχεις Ελληνικα windows) τους 4 φακελους απο τον φακελο boats που δημιουργηθηκε μετα το extract και μετα paste(επικοληση) στον φακελο boats που εχει δημιουργησει αρχικα το παιχνιδι(λογικα ειναι ο c:Program FilesVirtual Sailorboats)

Σε αυτον ειναι αποθηκευμενα και ολα τα πλοια που εχεις.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Αν οχι ξαναρωτα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Έχω μία απορία.Κατέβασα απ οτο vs library κάποια πλοία και τα panel τους βγαίνουν στη μέση της οθόνης.Ξέρετε μήπως το λόγο?

Αν σου ειναι ευκολο να βαλε ενα screenshot για να καταλαβουμε τι ακριβως εννοεις,μηπως μπορουμε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο ερωτήσες:1, Για να μετατρέψω το αρχείο του πλοίου απο sketch up σε αρχειο που να μπορεί να χρησιμοποιειθεί στο virtual,βοηθεια κανείς?

2,ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείται για κατασκευή λιμανιού?:D

1. http://www.hangsim.com/vs/hands_on.php

2. http://www.hangsim.com/vs/scenery.php

http://www.hangsim.com/vs/download.php

(Τα λεει ξεκαθαρα,αλλα στην αρχη θα ''φας'' παιδεμα B) σαν νεοπας στο σπορ)

Υ.Γ Ωραιο φαινεται το καραβακι σου,πολυ περισσοτερο που ειναι και το πρωτο που φτιαχνεις. Keep 3D-modelling:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...