Jump to content
Shipfriends

Virtual Sailor


Apostolos

Recommended Posts

Μπορεις να παιξεις μεσω ιντερνετ.Αρκει να εχουν αγορασει ολοι το παιχνιδι και να μην εχει καποιος την demo εκδοση.

Ενας απο ολους κανει host.Στο μενου network βαζει βαζει την ip του την οποια την λεει στους υπολοιπους.Οι υπολοιποι στο ιδιο μενου πατανε το κουμπι "find host"(ή κατι παρομοιο) και απο κατω θα βγαλει διαφορες ip.Κανουν διπλο κλικ στην ip του host που τους ενδιαφερει και συνδεονται.

Ορισμενες φορες αναλογα τη συνδεση μπορει να κολησει το παιχνιδι ή καποιος να μην συνδεεται ή αλλα να βλεπει ο ενας και αλλα ο αλλος.Γενικα το ιντερνετικο vs εχει αρκετα προβληματακια αλλα πιστευω οτι αξιζει να δοκιμασει καποιος.Οπως και να χει εχει αλλη χαρη να παιζεις με αλλους ανθρωπους απο το να παιζεις μονος σου

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι online παικτες πρεπει στον φακελο boats να εχουν τα ιδια πλοια Η να συμμετεχουν στο παιχνιδι μονο με πλοια που εχουν κοινα με ολους τους παικτες.Διαφορετικα το μη κοινο πλοιο,δεν εμφανιζεται στους λοιπους παικτες(η εμφανιζεται ενα αλλο πλοιο π ειναι κοινο σε ολους).Τελος ισχυει και το αντιστοιχο με τα scenery;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως το παιχνιδι χρειαζεται παρα παρα παρα πολυ εξελιξη ακομα...B) Απο τις επιλογες που αφηνει στην σχεδιαση πλοιων μεχρι τα κυματα,τον καιρο και την συμπεριφορα καθε πλοιου στην θαλασσα.Επισης(κατι χαζο),οταν βαλεις καποια συγκεκριμενα waypoints χαραζοντας την ροτα σου,και εχεις 2 πλοια να την ακολουθησουν με την ιδια κατευθυνση,αν το ενα ειναι πιο γρηγορο απο το αλλο,παει και κολλαει στην πρυμη του αργου:D αντι να το περασει...Κανονικα με το check object collision δεν επρεπε να γινεται αυτο αλλα συμβαινει.

Τελος ισως θα επρεπε να αποκτησει στοιχεια manager καποια στιγμη,δηλ. αποστολες,ανταγωνισμος με αλλες εταιριες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνα που βασικά πιστεύω ότι πρέπει να διορθωθούν πέρα από αυτά που είπε ο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ είναι κάποια στοιχεία στην μανούβρα. Να μην γυρίζει το πλοίο με άξονα το κέντρο αλλά κανονικά όπως στην πραγματικότητα,τα προπελάκια να μην χαστουκίζουν τις πλώρες και τις πρύμες αλλα απλά να τις βοηθούν και κυρίως να μην νικάει το φουλ προσανάποδα μαζί με το τιμόνι όπως γίνεται τώρα και να μειώνεται προοδευτικά η ταχύτητα του πλοίου όταν κάνεις standby:D κι όχι να παραμένει σταθερή όπως τώρα που κάνεις κράτει και το βαπόρι συνεχίζει και πηγαίνει full

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που μπαινω στη συζητηση,αλλα αυτο που λεει ο Earl Granville σχετικα με τα bow/stern thrusters πρεπει οντως να διωρθωθει.Οταν χρησιμοποιεις τα προπελακια,δινουν απιστευτη φορα στο πλοιο που τελικα

"βρισκει" στο ντοκο.Ακομα και οταν τα κλεισεις η φορα παραμενει,δεν ελαττωνεται.Πολυ σπαστικο,ειναι απο τα πραγματα που πρεπει να διορθωθουν,1000% στο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια εχω ενα μεγαλο προβλημα με το vs7-τωρα τελευταια οποιο πλοιο κι αν παρω δεν εχει τερμα πατημενο το γκαζι (ειναι μονο στα 30 rpm αντι στα 60)και οταν παταω να ανεβασω στροφες μολις αφησω το κουμπι "+" ξαναεπανερχεται στα 30 rpm.επισης το πλοιο δεν σταματαει οταν πατησω το "*"αλλα μονο αν το πατησω σηνεχωμενα και μολις το αφησω ξαναξεκιναει-καμια βοηθεια PLZ?:(:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι τώρα πάνω αριστερά εμφανιζόταν μία γραμμή με ώρα,fps κτλ όλοι ξέρουμε. Τώρα ξαφνικά εξαφανίστηκε!!! Τί να κάνω. Βοηθήστε. Δεν μπορώ χωρίς.

Edited by ndimitr93
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μόλις επιλέγω το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και το βάζω να πλεύσει στο sailor τότε αυτό παίρνει μια σταδιακή κλίση μέχρι που ανατρέπεται και βουλιάζει,φαντάζεται κανείς τι πρόβλημα μπορεί να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια,το παιχνιδι εχει καταντησει ολιγον βαρεμαρα...B) Προσωπικα αν δεν σχεδιαζα μοντελα,θα το ειχα παρατησει τελειως.Ποσες φορες να πας πανω κατω μια διαδρομη,να αλλαξεις τον καιρο,να κανεις μια δυσκολη μανουβρα,να,να,να....Και χιλια scenery να εχει κ αλλα τοσα λιμανια,καποια στιγμη τα βρισκεις ολα ανιαρα.Πιστευω πως καποια στιγμη πρεπει να μπλεχτει το παιχνιδι με αποστολες και καποιους κανονες που πρεπει να ακολουθεις,διαφορετικα θα χασει καθε ουσια.Οσο για το αν απολαμβανεις την συμπεριφορα του πλοιου στα ρεμετζα η στην χοντρη θαλασσα,ας μην τα ξαναλεμε....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει ένα πρόβλημα σχετικά με το μπατάρισμα και το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ κάποτε να μου επιτρέψτε μου να εισάγω εικονικές οδηγίες επίλυσης του προβλήματος. Ελπίζω να είμαι σαφής.

post-1590-128326977243_thumb.jpg

post-1590-128326977244_thumb.jpg

post-1590-128326977246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Virtual Sailor 8.0...??? Μαλλον δεν θα υπαρξει ποτε!Απ οτι διαβασα στο forum του παιχνιδιου,ο δημιουργος,δουλευει στο να φτιαξει το Vehicle Simulator οπου θα συνδυαζει πλοια(κ οτιδηποτε πλεουμενο)-αυτοκινητα(και οτιδηποτε εχει ροδες)-αεροπλανα(και οτιδηποτε πεταει),ολα μαζι σε ενα game....:eek: Θα οδηγεις σε δρομους,θα προσγειωνεσαι σε αεροδρομια και πλοια,και τελος θα υπαρχει αριστη(λεει...)simulation για τους λατρεις των πλοιων και της θαλασσας...Υπαρχει ηδη το demo να κατεβασετε σε beta edition.Αν το δοκιμασει κανεις,ας μας πει την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω πει κι αλλες φορες οτι το παιχνιδακι δεν μας δινει και πολλες δυνατοτητες...Τουλαχιστον στο δικο μου υπολογιστη η και επειδη χρησιμοποιω το Sketcup ειχα προβλημα παντα με τα πολυγωνα με αποτελεσμα να μην μπορω να σχεδιαζω οτι ακριβως ηθελα.Βρηκα ενα τρικ ομως(που μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλες εφαρμογες)που μπορεις να φορτωσεις αλλο ενα μοντελο(σε μορφη x)χωρις να παρουσιαζονται προβληματα με τα πολυγωνα αλλα και με τα fps.Χρησιμοποιησα ως weapon 14μοντελα φορτηγων και τα εβαλα στο πανω γκαραζ του ferry:D,ετσι για να φαινεται οτι εχει κινηση το δρομολογιο:P Παρολαυτα νομιζω πως ειναι ενα καλο κολπο για να μην επιβαρυνεται το μοντελο του πλοιου με περισσοτερα triangles;)

post-709-128326977634_thumb.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα μου φένεται.Εγω παντως για να εχω και καταπελτη τον ενσωματωνω στο αρχειο anchor και ετσι οταν φουνταρω εμφανιζεται αποτομα και οχι σταδιακα εκτος απο αγκυρες και ο καταπελτης.Κατι αντιστοιχο κανω και στα κρουαζιεροπλοια (με πλαινες σκαλες)Επισης βαζω να εμφανιζονται καβοι κ spring

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...