Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δεν θα έλεγα άσχημο διαφορετικό μοντέρνο ίσως και με όλο το βάρος μαζεμένο στο κέντρο .Πρακτικά όμως είναι άσχημο για κάποιον που θα ήθελε να αυτοκτονήσει και να πέσει μες τη θάλασσα βρε παιδάκι μεσοπέλαγα να χαθεί στην άβυσσο Θα φύγει από πάνω και θα σκάσει στο χαμηλότερο πιο φαρδύ ντεκ και θα γίνει χαλκομανία ναι γι’ αυτό το λόγο είναι  άσχημο…..

Από πρώτο χέρι ξέρω ότι τεχνολογικά είναι κορυφή αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά τις προσεγγίσεις του φέτος στη Μύκονο, τουλάχιστον σε αυτές που ήμουν κι εγώ παρών, το πλοίο έριχνε πάντα άγκυρα στην καινούρια θέση έξω από τον Άγιο Στέφανο, εκεί το βλέπουμε και εμείς. Οι λέμβοι αποβίβαζαν τον κόσμο στο πίσω μέρος της προβλήτας κρουαζιεροπλοίων και από εκεί με το Seabus προωθούνταν στη Χώρα, όσοι δεν έπαιρναν κάποια εκδρομή τέλος πάντων. Αρκετή ταλαιπωρία. Κατά τα άλλα, για τους παρατηρητικούς, τα βράδια τα εξωτερικά φώτα των μπαλκονιών από τις καμπίνες σχημάτιζαν λέξεις με κόκκινο χρώμα, κάτι παρόμοιο με αυτό που βλέπουμε στα γήπεδα επί παραδείγματι. Έτσι σε μια προσέγγιση στο πλάι του πλοίου διάβαζε κανείς τη λέξη AHOY ενώ σε άλλη προσέγγιση διάβαζε κανείς τη λέξη OPA!, με προφανή ελληνική σύνδεση. Γενικά ξεχωριστή παρουσία αυτά τα πλοία, όχι λόγω σκαριού αλλά λόγω πρωτοτυπίας στον χρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Καλοκαίρι στο νότιο ημισφαίριο και το Resilient Lady κινείται ακριβώς εκεί, και πιο συγκεκριμένα στην Ωκεανία. Μόνο που σε πρόσφατη προσέγγισή του στο Hobart, τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά, με συνέπεια να πέσει κράξιμο. Το πλοίον είναι βέβαια εντός κανονισμών και επρόκειτο απλά για καπνισμό από το scrubber και τη μανούβρα. Από την άλλη όμως ο καπνός είναι καπνός και λογικό είναι οι περίοικοι να διαμαρτύρονται. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2023 at 11:23 PM, nomikos said:

Πολύ ντουμάνι το συγκεκριμένο και σήμερα στη καλδέρα Σαντορίνης.

Δε ξέρω,μπορεί να φοράει scrubbers όμως η εικόνα ήταν πολύ άσχημη..

Το ίδιο ντουμάνι υπήρχε οπότε το συναντούσα.Φανταστείτε την ίδια κατάσταση στη καλντέρα με άπνοια.

Screenshot_20240301_184350_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...