Jump to content
Shipfriends

Δελτίο απαγορευτικού απόπλου


Recommended Posts

Mα ακριβώς επειδή η γραμμή είναι επιδοτούμενη δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να μην προσεγγίσει το πλοίο στο λιμάνι.Σε κάθε λιμάνι της επιδοτούμενης γραμμής το λιμεναρχείο βάζει σφραγίδα κι αν δεν την βάλει λόγω του ότι το βαπόρι δεν έπιασε αφαιρείται το ανάλογο ποσοστό από την επιδότηση.

Με καμία δυναμη δεν συμφέρει κανένα βαπόρι να μην πιάσει σε λιμάνι επιδοτούμενης γραμμής.

Παρεπιπτώντος από αύριο θα μπαχαρίσει:D και πάλι ο καιρός με βοριάδες οι οποίοι θα φτάσουν πιθανόν και τα 9 μποφώρ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τί ποσοστό επιδότησης μπορεί να έχει ενα λιμάνι σαν τα Αντικύθηρα αν σκεφτούμε οτι η κίνηση του κάθε φορά μπορεί να είναι 1-2 άτομα? Ομολογώ βέβαια οτι δεν εχω ιδέα με ποιό κριτήριο δίνονται οι επιδοτήσεις. Α, λεπτομέρεια που μπορεί να σημαίνει κάτι: δεν υπάρχει λιμενικό φυλάκειο, ούτε καν λιμενοφύλακας στο νησί. Και όταν λέω οτι ο καιρός ήταν μια χαρά και το πλοίο δεν ηρθε καν, το εννοώ! Πού μπορώ να αναφέρω ένα τέτοιο γεγονός?:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το πόσα άτομα ήταν για να πάρει την επιδότηση αλλά η προσέγγιση.

Όταν λοιπόν δεν προσεγγίσεις χάνεις την επιδότηση ακόμα κι αν δεν έχεις να βγάλεις κανένα επιβάτη ή δεν έχεις να πάρεις κανέναν.

Τώρα γιτί δεν επιασε το πλοίο αν και ο καιρός όπως λες ήταν καλός δεν μπορεί να ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το πόσα άτομα ήταν για να πάρει την επιδότηση αλλά η προσέγγιση.

Όταν λοιπόν δεν προσεγγίσεις χάνεις την επιδότηση ακόμα κι αν δεν έχεις να βγάλεις κανένα επιβάτη ή δεν έχεις να πάρεις κανέναν.

Τώρα γιτί δεν επιασε το πλοίο αν και ο καιρός όπως λες ήταν καλός δεν μπορεί να ξέρει κανείς.

Στα Αντικυθηρα δεν υπαρχει λιμεναρχειο(το πλοιο δεν παιρνει σφραγιδα) πολλες φορες στην αγονη εφ οσον δεν εχεις να αποβιβασεις κανεναν ουτε και να παρεις επιβατη αφου μιλησεις με τη στερια σφυριζεις και φευγεις ακομη και αν ο καιρος ειναι καλος,γινεται πολυ συχνα ειδικα το χειμωνα στα αγονα νησια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο ΑΙΓΑΙΟ συμβαίνει και μάλιστα πολύ συχνά , κατά παράβαση των κανονισμών αφού αναφέρετε ρητώς ότι το πλοίο πρέπει να προσεγγίσει είτε έχει , είτε δεν έχει επιβάτες να αποεπιβιβάσει.Στο ημερολόγιο όμως γράφετε ότι το πλοίο έδεσε κανονικά, γιατί μόνο έτσι θα πέσει το μαρούλι.

Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι μου κύριοι εγώ όμως τη μία φορά που δεν έπιασε περίμενα δέματα και την άλλη φορά ήθελα να φύγω από το νησί και πάλι δεν ήρθε! Ούτε καν εμφανίστηκε... Και ρωτάω πάλι. Αν κ έχω δουλέψει στο χώρο μου διαφεύγει το πού μπορώ να καταγγείλω κάτι τέτοιο. Είναι ντροπή πια να γίνεται ότι τους καπνίσει...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Το να έχει επιβ'ατες ένα πλοίο που έχουν εισιτήριο σε λιμάνι της άγονης και δεν πιάσει, αυτόματα υποχρεούτε να κάνει εγγραφή στο ημερολόγιό του που συνεπάγετε ότι δεν παίρνει την αντίστοιχη επιδότηση.Ο μόνος λόγος να έχεις επιβάτη και να μή τον πάρεις είναι να μη μπορείς.Και προφανώς αυτός είναι ο λόγος.Βέβαια το πλοίο υποχρεούτε να πλησιάσει , να προσπαθήσει και αν δεν μπορεί να πιάσει να φύγει.Στην περίπτωση της kefalonitissas μάλλον οι καιρικές συνθήκες ήταν τόσο κακές που ούτε το σκέφτηκαν.Δεν θέλω να πιστεύω πως κάποιος ναυτικός μπορεί να μπορεί να πάρει έναν επιβάτη από κάποιο μικρονήσι και δεν το παίρνει γιατί βαριέτε.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα αυτά που λέει ο LEFTERIS68 είναι όλα πολύ γνωστά και επαναλαμβάνω όμως οτι ο καιρός ήταν άριστος για προσέγγιση -ακόμα κ εγώ το έβαζα!- και όμως δεν ήρθε. Και όντως πιστεύω οτι είναι κρίμα ένας ναυτικός να συμπεριφερθεί έτσι. Απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

..Aνεκτέλεστα προς το παρόν τα δρομολογια των ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ, ΝΑΞΟΣ....

Προφανώς ή πρύμα ο καιρός είναι πεσμένος (και όχι 9άρι :D) ή η Σαντορίνη ανεκηρύχθη αυτόνομο Κράτος και απεφάσισε την κατάργηση των απαγορευτικών: Το BS Πάρος πριν μισή ώρα (just on time) κατέπλευσε στον Πειραιά :D.

Link to comment
Share on other sites

Και απ' ότι φαίνεται ούτε κι αυτό θα φύγει για κάτω (τουλάχιστον στις 17:30). Επίσης, στη θέση της και η ΡΟΜΙΛΝΤΑ, ενώ έφτασε και η ΝΤΑΛΙΑΝΑ.

Και στα δικά μου χωρικά ύδατα, ανεκτέλεστο το μεσημεριανό δρομολόγιο του F/D XV από Βόλο καθώς και από Άγιο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ή πρύμα ο καιρός είναι πεσμένος (και όχι 9άρι :D) ή η Σαντορίνη ανεκηρύχθη αυτόνομο Κράτος και απεφάσισε την κατάργηση των απαγορευτικών: Το BS Πάρος πριν μισή ώρα (just on time) κατέπλευσε στον Πειραιά :D.

Το Πάρος έφυγε 07.00 από Σαντορίνη και το απαγορευτικό ίσχυε από 09.00

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία ενημερώνει ότι λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν και της απαγόρευσης απόπλου την Κυριακή 11/2/2007, το Ε/Γ – Ο/Γ ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ απέπλευσε σήμερα ΔΕΥΤΕΡΑ 12/02/07 από ΒΑΘΥ για ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ – ΕΥΔΗΛΟ – ΜΥΚΟΝΟ – ΣΥΡΟ - ΠΕΙΡΑΙΑ αμέσως μετά την άρση της απαγόρευσης στις 06:00 π.μ. Το πλοίο αναμένεται να καταπλεύσει στον ΠΕΙΡΑΙΑ στις 17:30.

Η σημερινή (12/02/2007) αναχώρηση του πλοίου από ΠΕΙΡΑΙΑ για ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΕΥΔΗΛΟ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΒΑΘΥ θα πραγματοποιηθεί στις 20:00 αντί 17:00.

Πειραιάς, 12 Φεβρουαρίου 2007 ώρα 09.30

hsw.gr

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στη Χιο Μυτιληνη εληξε το απαγορευτικο τα μεσανυχτα και εφυγαν τα ΜΥΚΟΝΟΣ και ΜΥΤΙΛΗΝΗ απο Μυτιληνη.Τα μεσανυχτα εφυγε κ ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ απο Πειραια.Τα σημερινα δρομολογια τους θα γινουν ολα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...