Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια Κυκλάδων


Recommended Posts

  • Replies 812
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

δεν νομίζω το Σποραδες Σταρ να είναι υποβάθμιση για την γραμμή,μπορεί να είναι παλαιοτερο αλλά φαινεται ένα καλοσυντηρημενο,σχετικά γρήγορο,με άνετους εσωτερικούς χώρους καράβι ας δρομολογηθεί πρώτα και μετα ας κρίνουμε.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχάσουν τουλάχιστον να το κάνουν Κυκλάδες Σταρ. Πάντως αν γίνει αυτή η αλλαγή, θα έχουμε πάλι μετά από χρόνια, πλοίο της κλάσης του Μήλος και του Σαντορίνη να πιάνει ξανά στα νησιά των Κυκλάδων. 

Edited by Svo
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνει άμεσα η αλλαγή στο σύστημα ( openseas ) των πλοίων,  διότι όπως είδα από την ερχόμενη εβδομάδα δεν εμφανίζονται δρομολόγια που τέτοια εποχή είναι πρόβλημα που ο κόσμος θα θέλει να ταξιδεύσει. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι.... Το πρόγραμμα δρομολογίων θα είναι το ίδιο ή θα βγει άλλο??? Γιατί θέλω να πάω από τη Σέριφο στην Πάρο την Κυριακή 20 του μήνα με το ΑΡΤΕΜΙΣ και τώρα στο σύστημα δεν αναφέρεται κάποια τέτοια σύνδεση.... 😒😒

Link to comment
Share on other sites

Το Sporades σαφώς και είναι αναβάθμιση για τις Κυκλάδες. Εσωτερικά έχει γίνει εξαιρετική ανακαίνιση στο πλοίο και μηχανολογικά στις Σποράδες άνετα έπιανε 18-18,5 κόμβους, να δούμε βέβαια πόσο θα το πηγαίνουν στις Κυκλάδες. Εγώ πάντως θα σταθώ στο ότι πρόκειται για ΕΓ/ΟΓ με μεγαλύτερο πρωτόκολλο και γκαράζ από το Άρτεμις, ένα πλοίο που προσαρμόζεται στις ανάγκες των ενδοκυκλαδικών. Αυτό το αναφέρω γιατί το Άρτεμις το καλοκαίρι μεταφέρει αρκετό κόσμο κάτω από τα ραντάρ της δημοσιότητας ενώ επιτελεί και πολύ σημαντικό έργο μεταφέροντας φορτηγά διανομών ακόμα και νταλίκες(έχω δει ακόμα και καρότσες με μάρμαρα). Επομένως, το θεωρώ θετικό ότι η γραμμή γλίτωσε από πλοία τύπου Andros Jet και Caldera Vista τα οποία βλέπουμε στις ανατολικές ενδοκυκλαδικές συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Diagoras said:

. Εγώ πάντως θα σταθώ στο ότι πρόκειται για ΕΓ/ΟΓ με μεγαλύτερο πρωτόκολλο και γκαράζ από το Άρτεμις, ένα πλοίο που προσαρμόζεται στις ανάγκες των ενδοκυκλαδικών. Αυτό το αναφέρω γιατί το Άρτεμις το καλοκαίρι μεταφέρει αρκετό κόσμο κάτω από τα ραντάρ της δημοσιότητας 

πολύ σωστά όλα αυτά αλλα το Αρτεμις έχει και ανοιχτά πλάνα απο τον Χειμώνα, στο SPORADES STAR φαντάζομαι θα ακολουθηθεί η ίδια πολιτική με το CALDERA VISTA, δηλαδή τα πλάνα θα ανοίγουν μια εβδομάδα πριν απο το ταξίδι όποτε μόνο της τελευταίας στιγμής θα μπορούν να κόψουν εισιτήρια και όχι όσοι προγραμματίζουν τις διακοπές τους απα πολύ΄ νωρίς, Και αυτό φυσικά γίνεται για να πουλάει εισιτήρια με τα ταχύπλοα που έχουν πανάκριβο εισιτήριο και όχι με τα επιδοτούμενα που είναι πολύ φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

@speedrunner Δυστυχώς και εγώ αυτό προβλέπω,να ανοίγουν τα πλάνα 2 εβδομάδες πριν,τουλάχιστον το Αρτεμις από Φλεβάρη είχε ανοιχτά πλάνα όπως ανέφερες και μπορούσε κάποιος που ήθελε να πάει από το ένα νησί στο άλλο να επιλεξει μια οικονομικότερη επιλογή,μάλιστα το καλοκαίρι δούλευε πολύ καλά το Αρτεμις στις ενδοκυκλαδικες συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει απόλυτο δίκιο ο @speedrunner , είναι δεδομένο ότι θα ακολουθεί την ίδια πολιτική με το Caldera. Απλά αυτό είναι θέμα εταιρείας, εγώ εστίασα στο πλοίο. Η Seajets είναι λογικό να κοιτάζει τις εισπράξεις της μετατρέποντας τα ενδοκυκλαδικά σε δρομολόγια-φαντάσματα. Το υπουργείο φταίει που μοιράζει δημόσιο χρήμα χωρίς να θέτει προϋποθέσεις και υποχρεώσεις (πχ τιμές, ωράρια, έγκαιρη ανάρτηση δρομολογίων).

ΥΓ: Τα ιδρύματα μας μάραναν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι Κυκλαδιτες (οι μόνιμοι κάτοικοι του χειμώνα) είχαν συνηθίσει και αγαπησει τόσα χρόνια το Άρτεμις το οποίο εξυπηρέτησε υποδειγματικά. Ακουω αυτά περί αναβάθμισης με το sporades. Μακάρι να αποδειχθούν αληθινές οι προσδοκιες. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2023 at 9:45 PM, rafina-lines said:

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι.... Το πρόγραμμα δρομολογίων θα είναι το ίδιο ή θα βγει άλλο??? Γιατί θέλω να πάω από τη Σέριφο στην Πάρο την Κυριακή 20 του μήνα με το ΑΡΤΕΜΙΣ και τώρα στο σύστημα δεν αναφέρεται κάποια τέτοια σύνδεση.... 😒😒

Διαβάζοντας την απόφαση του υπουργείου στο Διαύγεια για την ανάθεση τον ενδοκυκλαδικών αναφέρει ότι τα δρομολόγια είναι όμοια με αυτά που εκτελούσε το Άρτεμις .

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα! Οκ, κατάλαβα! Οπότε έστω αφού ανέβηκαν για 5 λεπτά, Cyclades, τότε πιθανότατα θα κρατήσουν τα ίδια, όπως λέει κι ο φίλος Karavi.... Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, παιδιά!!! Θα το ψάξω και με το πρακτορείο.... 🙂🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου θυμίσει από ποιο πλοίο έχασε τα κυκλαδικά το Άρτεμις και για ποιο λόγο;

Μέχρι και την Κυριακή έχεις περιθώριο για να πας από Πάρο  Σέριφο με 5 € από κει και πέρα μη διστάσεις γιατί να προσθέσεις  5-10 € και να μην προσθέσεις 65  €….. Δυστυχώς δεν πρέπει να γίνει αλλά θα γίνει  όπως έχει ξαναγίνει στο παρελθόν .

Το αν θα αναρτηθούν δρομολόγια ή όχι ή αν είναι αναβάθμιση της γραμμής ή όχι έτσι κι αλλιώς  το Άρτεμις δε Αφήνει άτομα και τροχοφόρα  απέξω κάνει τα δρομολόγια του   φυσήξει  βρέξει χιονίσει  και έχει στο πόδι 35 άτομα (νομίζω) πλήρωμα  σχεδόν  συνεχώς 

Βοήθεια μας…

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, parian scientist said:

Θα μπορούσε κάποιος να μου θυμίσει από ποιο πλοίο έχασε τα κυκλαδικά το Άρτεμις και για ποιο λόγο;

 

Φαντασου το Σποραδες που χωραει τα υπερδιπλα...ουτε κουνουπι δεν θα αφηνει εξω....Και βασταει αλλο τοσο στη θαλασσα...Οποτε λογικα δεν εγινε και κατι

Edited by proud_ionian
long quote short
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εξαρχής θα ήταν προτιμότερο το Νάξος να αναχωρεί 07:45 παρά 06:45. Καταρχάς, έτσι δε θα έπεφτε πάνω στο Delos το οποίο έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και σβήνει την υποτιθέμενη 40λεπτη διαφορά στην ώρα αναχώρησης από τον Πειραιά. Δεδομένα θα είχαμε αποσυμφόρηση σε Πάρο και Νάξο. Επιπλέον, δε μπορώ να καταλάβω σε τι εξυπηρετεί η άφιξη 4:00 τα χαράματα στον Πειραιά...θα μπορούσα να φανταστώ ότι εξυπηρετεί μόνο επιβάτες για αεροδρόμιο (τέτοια ώρα δεν έχει καν μετρό και ηλεκτρικό, μόνο το Χ96). Το μόνο που εξυπηρετεί είναι ίσως το λιμάνι γιατί φεύγοντας πρώτο κάνει χώρο σε Delos, Paros και στο πλοίο των Χανίων. Βέβαια αυτό θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με αναχώρηση από διαφορετική θέση.

Edited by proud_ionian
μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

Τα Σάββατα αν καποιος από Αμοργο θέλει να παει Πειραιά πιο γρήγορα φτάνει με το blue star 2 παρά με το highspeed 4.

Ειδικά τις τελευταίες μέρες που καθυστερεί αρκετά το highspeed 4 σήμερα θα φτάσει Πειραιά (ακόμα πιο αργά) στις 10 ενώ το blue star 2 στις 21:15!

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, cyclades_shipping said:

30/9 αναμένεται να ολοκληρώσει τα δρομολόγια του αντί για 10/9,που φαίνονταν αρχικά.

Μάλιστα από 13 και μετά και για όλες τις Τετάρτες πάει μόνο Πάρο Ναξο.

Αμοργό θα πιάνει κάθε Δευτέρα, Παρασκευή και ΣΚ.

Λογικά θα πάει και μέχρι 1/10 Κυριακή τελευταίο δρομολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...