Jump to content
Shipfriends

Η εκκένωση της Λιβύης


polmyt

Recommended Posts

οπως φαινεται και στο αρθρο που εβαλε ο χιωτης, ψαχνουν για πολυτελες (για τα δεδομενα της λιβυης) πλοιο, οπου οχι μονο θα στεγαζεται η νεοσυστατη εθνοσυνελευση, αλλα και θα ειναι ολη η επισημη εξουσια της λιβυης μακρυα απο τον εμφυλιο, αλλα και προστατευομενη, αρα και ελεγχομενη, απο τους νατοϊκους.

 

αν ισχυουν αυτα, δεν μιλαμε για λιγες εβδομαδες, αλλα για απουσια μηνων

 

η κατασταση στη λιβυη ειναι εκρυθμη παντως και επικτρατει χαος. δυο βουλες, δυο κυβερνησεις, βαρυτατα οπλισμενες παραστρατιωτικες ομαδες και γενικως ενα βημα πριν τη γενικευμενη συρραξη.

 

εχω μεγαλη απορια ποιος βαζει τα λεφτα για το ναυλο και ολα τα παρεπομενα εξοδα (ασφαλιση κλπ) των πλοιων που πανε για τοσο μακρα παραμονη και βεβαια  σε τι υψος ανερχεται το κοστος. πρεπει να μιλαμε για χοντρο χρημα, αφου προκειται για εμπολεμη ζωνη και πολυ μεγαλη πιθανοτητα να δεχτει πυρα το (οποιο) πλοιο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Την αυτήν απορίαν έχω κι'εγώ,καθώς και μίαν ετέραν (και όχι εταίραν  :D ) απορίαν:ήτοι,άν η ΑΝΕΚ έχει λάβει προκαταβολή γιά τίς εν λόγω ναυλώσεις,διότι δεν μιλάμε εδώ γιά τους gentlemen τού Ηνωμένου Βασιλείου,που είναι "Εγγλέζοι" στίς υποχρεώσεις τους,αλλά γιά ένα χάος που ούτε σε μπουλούκι δέν βρίσκεις πλέον.Το να μιλάμε απλώς γιά "χοντρό χρήμα" δεν έχει σημασία άν μετά από 5-6 μήνες πούν οι Λίβυοι (ποιοί απ'όλους; ) "πρίτς,την πατήσατε,λεφτά δέν υπάρχουν,δέν βλέπετε που εδώ πεινάμε και δέν έχουμε να πάρουμε ούτε μιά μπύρα,που λέει ο λόγος".Και τότε να δούμε τί θα λέη η ΑΝΕΚ που θα έχη "φυτέψει" τα βαπόρια της τόσους μήνες ανενεργά,δέν θα έχη πάρει μία απ'τους Λίβυους και θα'χη χάσει και έσοδα από τα-όποια-απολωλότα δρομολόγια που θα μπορούσαν να είχαν κάνει εδώ τα πλοία όλο αυτό το διάστημα.

 

Δέν ξέρω πώς σκέφτονται εκεί στην ΑΝΕΚ,αλλά αυτές οι δουλειές τύπου "πλωτό ξενοδοχείο σε εμπόλεμη ζώνη" είναι επικίνδυνες..... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...