Jump to content
Shipfriends

Agios Dimitrios (ΙΜΟ 7229813)


Recommended Posts

Άλλη μία παντόφλα της γραμμής Ηγουμενίτσα – Κέρκυρα. Ναυπηγημένη το 1972, ταξίδευε από όσα γνωρίζω (κάθε διόρθωση ευπρόσδεκτη) όλα τα χρόνια της στις γραμμές του Βορείου Ιονίου, τα δε τελευταία ως Φ/Γ-Ο/Γ, μέχρι την αποδρομολόγηση της στις αρχές του 2008 (ΣΑΣ, 30/01/08) λόγω συμπληρώσεως 35ετίας.

Γνωρίζουμε αν το πλοίο κόπηκε τελικά, όπως είχαμε πληροφορηθεί έναν χρόνο πριν, ή αν συνεχίζει κάπου αλλού ???

alexandra tatsi said:
RE PAIDIA TO AGIOS DIMITRIOS PAEI GIA SCRAP TELIKA.....XRONIA TORA STHN GRAMMH KERKYRA HGOYMENITSA ME MPLE XROMA KAI POLI THORIVO OTAN TAJIDEYE GNORIZEI KANEIS.....

Στο equasis πάντως φέρεται να είναι ακόμα ενεργό, αν και τα στοιχεία του παραμένουν τα ίδια, χωρίς δηλαδή να εμφανίζεται να έχει πουληθεί στο εξωτερικό ή να έχει αλλάξει σημαία.

Τέλος, δύο φωτογραφίες του από το λιμάνι της Κέρκυρας, τον Αύγουστο του 2004.

---------

(1972, ex- Άγιος Δημήτριος)

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δύο φωτογραφίες του πλοίου από το shipspotting. Στην πρώτη, στην Κέρκυρα τον Οκτώβριο του 2002 (αναγνωρίζουμε μήπως το έτερο ferry ???), και στην δεύτερη στον δίαυλο της Ηγουμενίτσας τον Σεπτέμβριο του 2005.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω παλι εχω την εντυπωση οτι παντα οπως ειναι στη φωτο σου (και σε αυτες των magwa & p100) ηταν παντα;). τουλαχιστον μεχρι το πασχα του 81 που παει η μνημη μου και μεχρι το 89 που φαινεται η πρυμη του σε μια φωτο.

post-13-128327001401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάμε να δούμε μία φωτογραφία του πλοίου στο Πέραμα, τον Ιανουάριο του 2008, δηλαδή αμέσως μετά την αποδρομολόγηση του με υψωμένη ξένη σημαία στην πρύμη. Άραγε μπορεί κανείς να την αναγνωρίσει ???

post-929-128327001782_thumb.jpg

Ακόμα, κάτι πράγματα σαν ...μπουριά :D στα πλαινά του πλοίου, τι μπορεί να είναι ???

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Η σημαία μοιαζει με την ένδοξη παντιέρα των νήσων Sao Tome and Principe, που μας οδηγεί στον παντοφλοπαράδεισο:D της δυτικής Αφρικής.

post-24-128327001786_thumb.jpg

Τα μπουριά προφανώς τοποθετούνται για το μεγάλο ταξίδι (βλ kuntuala, loango, κλπ ), για να μην έχουμε εισροή υδάτων στην μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μπουρια θα διαφωνησω.Στην φωτο που εβαλε ο proud τα μπουρια φαινεται οτι υπηρχαν απο παλια.Μαλλον τα βαλανε για μην μαυριζει απο τα καυσαερια το συγκεριμενο σημειο της παντοφλας

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως τα ψηλώσανε. Στην φωτό του proud είναι στο ύψος του μπλε χρώματος, ενώ στην δική μου από το Πέραμα φτάνουνε μέχρι και τα επάνω "παραθύρια" :D.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όμως μαυρίζουν από τα καυσαέρια τά παρακείμενα παράθυρα και οι επιβάται δέν θα βλέπουν ουδέν.Ας είναι και SaoTomeandPrincepe-νοί,έχουν κι'αυτοί δικαιώματα όταν ταξιδεύουν....

Εκτός άν όταν φτάση το πλοίο με το καλό στην νέα του "έδρα" τά ξανακοντύνουν,οπότε το ψήλωμα ίσως έχει να κάνη με το γεγονός ότι το πλοίο στό ταξίδι τής μετεγκατάστασης ενδέχεται να συναντήση μεγαλύτερα κύματα,που άν τα μπουριά ήταν πιό μικρά θα έμπαιναν νερά στίς μηχανές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στη λίστα αναφοράς των πλοίων που έχει εξυπηρετήσει το ναυπηγείο CNIC του Καμερούν υπάρχει ένα πλοίο με το όνομα AGIOS DIMITRIOS. Στο σκάφος έγινε δεξαμενισμός και επισκευές το έτος 2010 και φέρεται να ανήκει στην εταιρεία seguibat της Ισημερινής Γουινέας. Αν δεν πρόκειται για το ομώνυμο ρυμουλκό/εφοδιαστικό τότε το πρώην καμάρι του Ιονίου δεν έχει αλλάξει όνομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα όμορφο βιντεάκι από το YouTube, με το πλοίο στον δίαυλο της Ηγουμενίτσας, τον Σεπτέμβριο του 2005.

Μπορούμε να παρατηρήσουμε (μεταξύ των άλλων) ότι το πλοίο δεν ταξίδευε πάντα με τα "μπουριά" στις εξαγωγές του ;) .

http://www.youtube.com/watch?v=uRrqtKX01ds

Και η λεζάντα που το συνοδεύει :

Landing craft ferry Dimitrios underway from Kerkyra to Igoumenitsa, seen from the Nanti. September 2005.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

σεπτεμβρης του 2007, λιγες μερες μετα την επανεκλογη της νεας διακυβερνησης:rolleyes:. ο μυροβλητης φτανει στην ηγουμενιτσα γεματος φορτηγα, με φοντο τον απολλωνα, περνώντας στα πρασινα με το καμαρι της Elba

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανακαλυφθηκε και το ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ σε φωτογραφια απο που αλλου,απο την Ισημερινη Γουινεα.Το πλοιο λοιπον εμφανιστηκε στη ραδο του Μαλαμπο οπως φαινεται και σε λεπτομερια της φωτογραφιας που ανεβηκε στο flickr

post-1819-0-78412200-1319027249_thumb.jp

H φωτογραφια ειναι τραβηγμενη τον περασμενο Μαιο

Link to comment
Share on other sites

Εύγε polmyt, ότι και να πω είναι λίγο. Ανακάλυψες φωτογραφία του πλοίου στην Σαχάρα ....ουπς :unsure: , συγγνώμη, στην Ισημερινή Γουινέα ήθελα να πω, που δεν το είχαμε δει μέχρι σήμερα καθόλου αφότου έφυγε από την χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο ειναι πως το πλοιο εξακολουθει να δουλευει και επιβεβαιωσαμε και το μερος στο οποιο δραστηριοποιηται.Η φωτο ειναι λιγο μακρινη αλλα απο οτι φαινεται ,εξωτερικα τουλαχιστον,δεν εχει τα χαλια που εχουν οι αλλες παντοφλες που δραστηριοποιουνται στην περιοχη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Σε φωτογραφια απο το site της somagec βλεπουμε το πλοιο δεμενο στο λιμανι της Bata στην Ισημερινη Γουινεα παρεα με αλλη μια παντοφλα η οποια πρεπει να ειναι το CLEVELAND.Ελπιζω να την πετυχουμε και καμια πιο κοντινη φωτο

post-1819-0-75000600-1351082290_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φίλε ΣΕΙΡΙΟΣ δεν ξέρω ποιός απο τους δύο μας έχει δίκιο, σχετικά με τις ημερομηνίες.

Εγώ έχω φωτο του στην Κέρκυρα 04/08/2008 και απο 17/08 έως 06/09/2008 όταν ήταν στο ναυπηγείο Κανέλλου και είναι τραβηγμένο πάνω απο το Αποστόλης Τ που κατασκευαζόταν εκεί. Και όπως λέει ο φίλος enas chiotis έτσι μου είχαν πει και απο το ναυπηγείο τότε, ότι θα έφευγε με το ίδιο όνομα.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παντελή αν αναφέρεσαι στην ημερομηνία αυτής της φωτογραφίας, όπου βλέπουμε το ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ με ξένη πλέον σημαία μπροστά στο ναυπηγείο Φραντζή, φυσικά και έχεις εσύ δίκιο. Την έχω τραβήξει από το καραβάκι για Σαλαμίνα στις 8 Νοεμβρίου 2008. Τώρα πως το 11 (Νοέμβριος) το μετέφερα ως 1 (Ιανουάριος), ο θεός και η ψυχή μου το γνωρίζουν...... :wacko:

Κατά τα άλλα, ισχύει επακριβώς ότι το Φ/Γ-Ο/Γ ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ αποδρομολογήθηκε από την γραμμή Κέρκυρας - Ηγουμενίτσας τον Ιανουάριο 2008.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΣ
ΑΡΙΘΜ. 01/ 30 - 01-2008

 

ΘΕΜΑ 44 Ανάκληση αποδοχής δήλωσης δρομολόγησης Φ/Γ-Ο/Γ «ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ» από την γραμμή ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ Ομόφωνα Θετική

 

Τέλος, προσωπικά δεν έχω αναφέρει, αλλά και δεν υπάρχει καμμία άλλη αναφορά στο φόρουμ ότι το πλοίο μετονομάστηκε πριν φύγει στο εξωτερικό. Το γνωρίζουμε όλοι ότι έφυγε με το όνομα ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ.

 

Ευκαιρίας δοθείσης, να προσθέσουμε στο ιστορικό του πλοίου ότι έχει κατασκευαστεί στο ναυπηγείο Ζέρβα του Περάματος με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 4062 και με πρώτο του όνομα (υποθέτω μόνο στα αρχικά χαρτιά) το ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, όπως μπορούμε να διαβάσουμε στο απόκομμα που παραθέτω πιό κάτω από την ΑΡΓΩ (Οκτώβριος 1972).

 

post-2102-0-46702300-1357239417_thumb.jp

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η παντοφλα κατα πασα πιθανοτητα κραταει το ιδιο ονομα και στα ξενα που βρισκεται.Στις παρακατω φωτο βλεπουμε αποτελειται απο δυο λεξεις και εχω την εντυπωση οτι αυτο που γραφει ειναι AGIOS DIMITRIOS.Ειναι παντως οτι καλυτερο και πιο προσφατο εχουμε δει απο φωτο της παντοφλας στην Ισημερινη Γουινεα

 

post-1819-0-99894000-1397423721_thumb.jp post-1819-0-31136500-1397423738_thumb.jp

 

Η φωτο απο το λογαριασμο της Somagec στο flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Η παντοφλα εξακολουθει και κραταει τελικα το ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ,ονομα που ειχε και στην Ελλαδα.Πιθανολογω οτι δεν δουλευει για τη Somagec μιας και η εταιρεια εχει δωσει σε ολες τις παντοφλες που πηρε απο την Ελλαδα το ονομα ELOBEY και ενα αριθμο διπλα

 

post-1819-0-07932000-1427398608_thumb.jp post-1819-0-78961200-1427398616_thumb.jp

 

Οι φωτο ειναι τραβηγμενες πριν απο ενα μηνα και ανεβηκαν στο flickr απο τον Ben Sutherland

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Άλλη μια φωτο της παντοφλας που αλιευσα στο facebook, παλαιοτερη μεν από τις προηγούμενες αλλα σε αυτή φαινεται ξεκάθαρα πια το ονομα της ,το οποιο εξακολουθεί να είναι ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

549895_304698629656670_495376393_n_2013.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...