Jump to content
Shipfriends

Ακυβέρνητο το φορτηγό πλοίο Nijord


Recommended Posts

Σύμφωνα με την Ναυτεμπορική το NIJORD πλέει ακυβέρνητο πολύ κοντά στις βόρειες ακτές της Άνδρου.

Ακυβέρνητο πλέει φορτηγό πλοίο σημαίας Μπελίζε με 10 ναυτικούς στην θαλάσσια περιοχή βόρεια της Άνδρου.

Στην περιοχή, όπου πνέουν βόρειοι άνεμοι 6 με 7 μποφόρ, σπεύδουν τρία σκάφη του Λιμενικού.

post-31-128326997605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και οι όποιες πληροφορίες μας μέχρι στιγμής είναι μόνο μέσω του AIS, να πούμε δύο πραγματάκια για το πλοίο που μπορούμε να εκμαιεύσουμε μέσω του συστήματος.

Το NIJORD αναχώρησε από την Ελευσίνα χθες το απόγευμα και σήμερα νωρίς το πρωί φαίνεται να απάγκιασε για λίγες ώρες στον κόλπο της Καρύστου, από όπου και αναχώρησε γύρω στις 15.30. Αξιοσημείωτο είναι το ότι το όποιο πρόβλημα, παρουσιάστηκε στο πλοίο γύρω στις 16.15, πολύ κοντά στην Κάρυστο (νότια του Κάβο Μαντέλο) όπου και η ταχύτητα του έπεσε στους 4knots αλλά το πλοίο συνέχισε την πορεία του με την ίδια και χαμηλότερη ταχύτητα για τέσσερις ακόμα ώρες όταν και έμεινε ακυβέρνητο βόρεια της Άνδρου.

Όσο για το πλοίο που το βοηθάει - ρυμουλκεί, τι να πει κανείς... GULF ANGEL όνομα και πράγμα.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Στο λιμάνι του Πειραιά μεταφέρεται το φορτηγό πλοίο Nisord, σημαίας Μπελίζε, με τη βοήθεια ρυμουλκού πλοίου, το οποίο έσπευσε στη θαλάσσια περιοχή, 4,8 μίλια βόρεια της Άνδρου, στις 02:00 τα ξημερώματα.

Το φορτηγό πλοίο έπλεε ακυβέρνητο, λόγω μηχανικής βλάβης στην κύρια μηχανή, ενώ εκτελούσε το δρομολόγιο του από Ελευσίνα με προορισμό την Ουκρανία.

Στο πλοίο επέβαιναν 10 αλλοδαποί ναυτικοί, οι οποίοι είναι όλοι καλά στην υγεία τους. Στην περιοχή επικρατούν βόρειοι άνεμοι έντασης 6-7 μποφόρ.

Πηγη:http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=129368&cid=4

Link to comment
Share on other sites

Ρυμουλκείται από το MATSAS STAR που το παρέλαβε από το GULF ANGEL, το οποίο ήταν και ο σωτήρας του. Από την πορεία του βλέπει κανείς ότι χωρίς την βοήθεια του θα είχε βγεί στις ακτές της Άνδρου, πριν προλάβει να έρθει το MATSAS STAR. Τέλος καλό λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και κάποια άλλα ενδιαφέροντα σχετικά με το ατύχημα ... που παραμένουν μεν αθέατα στο AIS, αλλά είναι πολύ σημαντικά όταν κινδυνεύουν ζωές. Απ' ό,τι λένε και οι εθελοντές, για πολύ λίγο απεφεύχθη το ναυάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν το πλοίο προσάραζε θα θρηνούσαμε ανθρώπινα θύματα??? Δε μπορώ να το καταλάβω αυτό:mad: Αμάν πια με τη τρομολαγνεία:mad: Όλα τα πληρώματα των πλοίων είναι εκπαιδευμένα για τέτοιες καταστάσεις. Δεν είναι τυχαίοι τύποι που τους τσουβαλιάσαν μια μέρα και τους πετάξαν μέσα σε ένα καράβι. Ήμαρτον........:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι στο σημείο εκείνο η ακτή είναι βραχώδης. Συνεπώς, όταν ένα πλοίο είναι ακυβέρνητο...είναι νύκτα...είναι πάνω στον καιρό με 6-7 Β...και πέσει σε βράχια...δεν μπορούμε μιλάμε για τρομολαγνεία. Φαντάζομαι ότι κανένας ναυτικός δεν θα ήθελε να βρίσκεται σε αυτή την θέση...όσο εκπαιδευμένος και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα επρόκειτο για μία έκτακτη επικίνδυνη κατάσταση, και σίγουρα σε επικίνδυνες καταστάσεις υπάρχει πάντα ο φόβος για ανθρώπινες απώλειες.

Από εκεί και πέρα όμως, άλλο μία ξαφνική φωτιά (παράδειγμα AEGEAN WIND), άλλο μία ξαφνική ανατροπή (παράδειγμα ΔΥΣΤΟΣ), στις οποίες ελάχιστα περιθώρια αντίδρασης δυστυχώς υπήρχαν, και τελείως διαφορετικό να βρίσκεσαι επάνω σε ένα πλοίο το οποίο ευρισκόμενο για πολλή ώρα σε κατάσταση ακυβερνησίας, παρασύρεται σε βραχώδη ακτή. Ε κάτι θα κάνεις, δεν θα καθήσεις με σταυρωμένα χέρια να αναμένεις την πρόσκρουση στα βράχια και κατόπιν τους δασοπυροσβέστες (με το συμπάθειο) να σε σώσουν. Είτε θα διατάξει ο πλοίαρχος εγκατάλειψη του πλοίου με σωσίβιες λέμβους, είτε θα αρπάξεις ένα σωσίβιο, θα φουντάρεις στην θάλασσα και όπου σε βγάλει, φυσικά με τους ανάλογους κινδύνους που εμπεριέχονται και σε αυτές τις ενέργειες.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δεν θα περιμένεις την μοίρα σου ακουμπισμένος στην κουπαστή, ατενίζοντας τις απόκρημνες ακτές.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, εγώ ο εθελοντής, "ο δασοπυροσβέστης", την επόμενη φορά που -μέσα στα άγρια μεσάνυκτα- θα με πάρει τηλέφωνο η Πολιτική Προστασία για κάποιο πλοίο που κινδυνεύει...θα τους πω: "Τι να πάω να κάνω, εγώ ο δασοσπυροσβέστης..αυτοί είναι εκπαιδευμένοι και ξέρουν καλύτερα από εμένα το τι πρέπει να κάνουν". Και θα γυρίσω πλευρό στο ζεστό κρεβατάκι μου...αντί να τρέχω μέσα στο ξεροβόρι...μήπως τυχόν κάποιος άνθρωπος χρειασθεί την βοήθειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Και σαφώς ο φιλότιμος εθελοντής δασοπυροσβέστης "δεν θα γυρίσει πλευρό στο ζεστό κρεβατάκι του...και θα τρέξει μέσα στο ξεροβόρι...μήπως τυχόν κάποιος άνθρωπος χρειασθεί την βοήθειά του", και τον θαυμάζουμε και τον ευχαριστούμε όλοι για αυτό.

Και επίσης σαφώς, ο ναυτικός εν κινδύνω δεν θα βασίσει αποκλειστικά τις όποιες ελπίδες διάσωσης του στην τυχούσα ύπαρξη φιλότιμων εθελοντών δασοπυροσβεστών στην απόκρημνη ακτή που βλέπει να κατευθύνεται το ακυβέρνητο πλοίο στο οποίο επιβαίνει.

Έτερον - εκάτερον. Μην τα συγχέουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, εγώ ο εθελοντής, "ο δασοπυροσβέστης", την επόμενη φορά που -μέσα στα άγρια μεσάνυκτα- θα με πάρει τηλέφωνο η Πολιτική Προστασία για κάποιο πλοίο που κινδυνεύει...θα τους πω: "Τι να πάω να κάνω, εγώ ο δασοσπυροσβέστης..αυτοί είναι εκπαιδευμένοι και ξέρουν καλύτερα από εμένα το τι πρέπει να κάνουν". Και θα γυρίσω πλευρό στο ζεστό κρεβατάκι μου...αντί να τρέχω μέσα στο ξεροβόρι...μήπως τυχόν κάποιος άνθρωπος χρειασθεί την βοήθειά μου.

ΝΗΡΕΑ αυτή είναι η λογική του ΕΛΛΗΝΑΡΑ δημοσίου υπαλλήλου!! Σαν να λέμε δηλαδη αν δούμε κάποιον να πνίγεται "Α , αστον να πνιγεί...δεν είμαι ναυαγοσώστης!!!"

Κάτι τέτοιες σκέψεις έχουν ξεσκίσει την Ελληνικά κοινωνία και έχουμε γεμίσει με φλώρους,παρτάκηδες και βαριεστημένους τεμπέληδες!!! Δυστυχώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ξεφυγαμε λιγο, πιστευω οτι οταν ενα πλοιο ειναι ακυβερνητο, με καιρο και κινδυνευει να τσακιστει στα βραχια, χρειαζεται και τη βοηθεια απο την ξηρα (και εναερια και με πλωτα μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...