Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Mετά τα tips and tricks του Ν.Χ είπα να ασχοληθώ κι εγώ με τα 3d μοντέλα και ξεκινησα την εξάσκηση στο sketchup με έναν θρύλο που θυμηθήκαμε προσφατα. Επειδή δεν εβγαινε καλό το εγκατέλειψα και κάποια στιγμή θα το φτίαξω απ΄την αρχή. Προς το παρον ασχολούμαι με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ πού θέλει αρκετη δουλειά ακόμα στο outfitting:).

Εχω κατεβάσει το conv3ds από το site του vs αλλά παρουσιαζεται κάποιο πρόβλημα μπορεί κανεις να βοηθησει?

Πάντως είναι ωραίο hobby και αξίζει να προσπαθησετε ακόμα κι αν δεν σας ενδιαφερει το vs (για σενα τα λέω Nick:D)

Εδώ μπορείτε να βρείτε g.a και deck plans

attachment.php?attachmentid=6920&d=1240323004

attachment.php?attachmentid=6921&d=1240323018

post-28-128326980395_thumb.jpg

post-28-128326980398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φικε stathis δεν ξερω ποσο καιρο ασχολεισαι με το sketchup αλλα πραγματικα τα πας τελεια;)Φαινεται οτι εχεις μαθει αρκετα καλα το προγραμμα και σχεδιαζεις πολυ καλα!

Οσο για το προβλημα που λες

Εχω κατεβάσει το conv3ds από το site του vs αλλά παρουσιαζεται κάποιο πρόβλημα μπορεί κανεις να βοηθησει?

διαβασε αυτο εδω και ισως να το λυσεις(παντα στα options του sketcup εντοπιζεται)Καλη συνεχεια με τα μοντελα σου!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και γω την παρεα και ευχομαι τα καλυτερα σε ολους...

να εκφρασω και τον θαυμασμο μου για τις δουλειες ολων που ειδα εδω, ειτε σε πραγματικα μοντελα ειτε σε 3D, ειναι φοβερες... πραγματικα τις απολαυσα και τις ειδα ολες...

αρχισα και γω να ασχολουμαι με 3D, λιγο 3ds max και λιγο Rhino3D, λιγο και απο τα 2 προγραμματα δηλαδη, φυσικα μονο ως προσωπικη ευχαριστηση και για να περνα η ωρα με κατι ευχαριστο, και στο ξεμπαρκο, αλλα και στο μπαρκο, μιας και η δουλεια μου ειναι ναυτικος, ναυτης, ταξιδευω απο 15 χρονων και τωρα κοντευω τα 41... ποντοπορος, φορτηγα, γκαζαδικα, αλλα στα νιατα μου ως επικουρακι η τσοβενακι εκανα και σε μερικα ποσταλια, οπως το παλιο Παναγια Τηνου, Ελ Γκρεκο κλπ... και χαρηκα πολυ που ειδα μερικα απο αυτα στα μοντελα σας...

η ενασχοληση μου με το 3D ειναι λιγων μηνων, κυριως με το 3dsmax, και τελευταια ειπα να ψαχτω και με το Rhino3D... αν και επειδη και σχολειο δεν εχω παει (δημοτικο) και τα αγγλικα μου ειναι του λιμανιου, ειναι λιγο μπαστουνι η εκμαθηση αυτων των προγραμματων... τελος παντων σημασια εχει οτι μαρεσουν πολυ και το διασκεδαζω ακομα και οταν παιδευομαι...

και μια ερωτηση, που βρισκεται σχεδια, blueprints, plans κλπ για reference στα μοντελα σας? εχω φαει το ιντερνετ δεν μπορω να βρω πουθενα, και δεν ψαχνω κατι συγκεκριμενο, γενικα βαπορια, γκαζαδικα, φορτηγα κλπ...

εαν γνωριζει καποιος καμια σελιδα και θελει ας βοηθησει με κανα λινκ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

εδω το πρωτο μοντελο μου στο Rhino, ενα ρυμουλκακι, το οποιο ομως εχει αρκετη δουλεια ακομα αν και δεν προκειται να το τελειωσω μαλλον γιατι το ξεκινησα για να μαθω τις λειτουργειες του προγραμματος και να εχω μια ροη, και εχει ξεκινησει λαθος, το εχω κανει και πολυ βαρυ για τον υπολογιστη μου, εναν παλιο Celeron 2.4 με 1.5 GB αργης ram, αλλα επειδη αναρρωνω απο πτωση με μοτοσυκλετα εδω και εναν χρονο δεν εχω λεφτα για αλλον... ακομα ειμαι πολυ νεοπας στο 3d και στο συγκεκριμενο προγραμμα, εαν το εφτιαχνα με 3dsmax θα τα πηγαινα καλυτερα, αλλα θελω να μαθω το Rhino γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο βολικο για βαπορια με nurbs modeling...

http://img149.imageshack.us/img149/9416/lastjob.jpg

http://img406.imageshack.us/img406/3997/lightbluedrydock.jpg

http://img379.imageshack.us/img379/7551/tugdefalutscanline2.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/1453/bowtug.jpg

να περνατε καλα και τα λεμε...

-----

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο θέμα του "βαψίματος" των μοντέλων. Όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ με τπτ να χρωματίσω σωστα ένα μοντέλο. Για παράδειγμα το μοντέλο του φίλου Νήσος Χίος "Cruise ..." πήγα να το κάνω πιο ΜΙΝΟΑΝ αλλά δεν κατάφερα ούτε το σινιάλο να φτιάξω. Εσείς πως το κάνετε,με textures με χρώματα; Και στο παραπάνω μοντέλο του "ΡΟΔΑΝΘΗ" τα παράθυρα πως "μπήκαν"; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο θέμα του "βαψίματος" των μοντέλων. Όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ με τπτ να χρωματίσω σωστα ένα μοντέλο. Για παράδειγμα το μοντέλο του φίλου Νήσος Χίος "Cruise ..." πήγα να το κάνω πιο ΜΙΝΟΑΝ αλλά δεν κατάφερα ούτε το σινιάλο να φτιάξω. Εσείς πως το κάνετε,με textures με χρώματα; Και στο παραπάνω μοντέλο του "ΡΟΔΑΝΘΗ" τα παράθυρα πως "μπήκαν"; Ευχαριστω.

Εαν προκειται για σιναλο κλπ, φτιαχτο σε καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας, και σωστο σε αρχειο που επιτρεπει η εφαρμογη που ασχολεισαι να εισαγεις ως texture (bitmap), πχ jpg, gif, bmp κλπ, και προσαρμοσε το στην επιφανεια που θες... μπορεις να χρησιμοποιησεις και κομματι απο φωτογραφια απο το αληθινο πλοιο... δεν ξερω με ποιο προγραμμα σχεδιαζεις για να σου πω λιγο καλυτερα μερικα πραγματα, εαν σχεδιαζεις με Sketchup δεν το γνωριζω για να σε βοηθησω, εαν σχεδιαζεις με 3dsmax η Rhino3d ισως θα μπορουσα να σε βοηθησω...

με φωτος παντως απο ακριβως πλαγια οψη, εμπρος κλπ, μπορεις με καποιο προγραμμα, πχ φωτοσοπ, η αλλο της επιλογης σου, να φτιαξεις ωραιο bitmap και να το βαλεις ως texture...

εδω εφτιαξα ενα τσεχικο μαχητικο...

http://img413.imageshack.us/img413/1053/topleftcolordx0.jpg

και απο φωτογραφιες του αεροσκαφους που βρηκα στο ιντερνετ, ακριβως πλαγια οψη, και απο πανω... και με δουλιτσα στο φωτοσοπ, εφτιαξα το texture και δεν βγηκε και ασχημο...

http://img141.imageshack.us/img141/6322/aerol159topleftrender.jpg

καπως ετσι μπορεις να κανεις και για μικρα η μεγαλυτερα κομματια επανω στο μοντελο σου...

Edited by runner
Link to comment
Share on other sites

ακομα ειμαι πολυ νεοπας στο 3d και στο συγκεκριμενο προγραμμα, εαν το εφτιαχνα με 3dsmax θα τα πηγαινα καλυτερα, αλλα θελω να μαθω το Rhino γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο βολικο για βαπορια με nurbs modeling...

Καλωσηρθες στο φορουμ μας καταρχην;)Αν και νεοπας οπως λες,εγω βλεπω το μοντελακι τελειο:)Το Rhino,αν και δεν το χρησιμοποιω,ειναι σιγουρα το καλυτερο προγραμμα σχεδιασης πλοιων.Οσο για σχεδια πλοιων,καποιος φιλος εχει δωσει λινκ σε προηγουμενα μνματα αλλα ειναι μονο για ferries αν θυμαμαι.Καλη συνεχεια με τη 3d σχεδιαση κ εχω την εντυπωση πως θα φτιαξεις πολυ καλα μοντελα.

Εσείς πως το κάνετε,με textures με χρώματα; Και στο παραπάνω μοντέλο του "ΡΟΔΑΝΘΗ" τα παράθυρα πως "μπήκαν"; Ευχαριστω.

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω textures,τα κανω με χρωματα και ολα στο χερι(ακομα κ τα παραθυρα)Με βαση καποια tips που εχω γραψει σε αλλο θεμα,δοκιμασε να 'ξεπατικωνεις' απο φωτο τα σινιαλα,ειναι εγγυημενο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σας ευχαριστώ πολυ και τους δύο. Θα προσπαθήσω όπως μου είπατε αλλά έχω άλλη μια απορία και είναι πάλι για το σινιάλο του "Cruise" στο οποίο δεν μπορω να τοποθετήσω λόγο της καμπύλης κάποιο σχέδιο. Σε αυτή την περίπτωση τι μου προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο φορουμ μας καταρχην;)Αν και νεοπας οπως λες,εγω βλεπω το μοντελακι τελειο:)Το Rhino,αν και δεν το χρησιμοποιω,ειναι σιγουρα το καλυτερο προγραμμα σχεδιασης πλοιων.Οσο για σχεδια πλοιων,καποιος φιλος εχει δωσει λινκ σε προηγουμενα μνματα αλλα ειναι μονο για ferries αν θυμαμαι.Καλη συνεχεια με τη 3d σχεδιαση κ εχω την εντυπωση πως θα φτιαξεις πολυ καλα μοντελα.

Ευχαριστω νασαι καλα...

για να ξαναδιαβασω τα μηνυματα παλι, και ferries δεν με πειραζει, καποια στιγμη θα φτιαξω και απο αυτα καποιο... :)

Αρχικα σας ευχαριστώ πολυ και τους δύο. Θα προσπαθήσω όπως μου είπατε αλλά έχω άλλη μια απορία και είναι πάλι για το σινιάλο του "Cruise" στο οποίο δεν μπορω να τοποθετήσω λόγο της καμπύλης κάποιο σχέδιο. Σε αυτή την περίπτωση τι μου προτείνεται;

εαν δουλευεις με 3dsmax η Rhino οπως ειπα, βαλε κανα screenshot για να καταλαβω και ισως μπορω να βηθησω... ΟΜΩΣ εαν ομως ασχολεισαι με αλλο προγραμμα εκτος αυτων των δυο μαλλον δεν μπορω εγω να κανω κατι, τα παιδια εδω ισως μπορεσουν να σε βοηθησουν σε περιπτωση που ασχολουνται με το προγραμμα που ασχολεισαι και εσυ... :)

Edited by proud_ionian
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεύτομαι και εγω να προβώ στην κατασκευή ενός μοντέλου του lissos.

Αλλά έχω ενα πρόβλημα με τα σχέδια... Μήπως έχει κανένας ή ξέρει που θα βρώ line και ga plan γι αυτο?(έχω δει οτι το shippax information εχει σχέδια για πολλά αλλα πλοία αλλά δεν ξέρω που τα βρίσκουμε αυτά για να ψάξω για το lissos):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα χρονο ασταματητων ταξιδιων στην Χιο και την Μυτιληνη,το καμαρι:) επρεπε να παει δεξαμενη.Στην Συρο λοιπον(sorry για την ποιοτητα αλλα οι φωτο ειναι με full zoom:D)!

drydock2.th.jpgdrydock1.th.jpgdrydock3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα αν μπορει καποιος να μου πει πως φτιάχνετε τα τζαμια της γεφυρας. Δηλαδή πως καταφέρνετε απ' έξω να είναι κανονικά μαύρα και από μέσα διάφανα γιατί εγώ όταν χρησιμοποιώ τα διάφανα materials στο sketchup μεσα στο παιχνίδι είναι προβληματικά καθώς δεν φαίνεται η θάλασσα αλλά ούτε και τα λιμάνια (μεσα από τα τζάμια). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις το τζαμι να εχει μια επιφανεια,της οποιας η εξωτερικη πλευρα ειναι προς τα εξω και φαινεται στο παιχνιδι(αρα την βαφεις η μαυρο η διαφανες μαυρο),ενω η εσωτερικη προς τα μεσα και δεν φαινεται στο παιχνιδι=αρα διαφανη εσωτερικα;)

ΥΓ.Φανταζομαι θα εχεις διαπιστωσει πως στο sketcup υπαρχουν επιφανειες που φαινονται στο vs και αλλες που δεν φαινονται(οι πιο σκουρες).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλα αν δεν κανω καποιο λαθος όταν βάζω κάποιο διαφανο χρώμα (αυτα που δίνει για γυαλι) στο παιχνίδι "χανεται" η θάλασσα μέσα απο το τζαμι. Αν μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα θα σου ημουν ευγνώμον. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφου μας εβαλε ο ΝΗΡΕΑΣ τα σχεδια,ειπα να το ξεκινησω ωστε αν ποτε μας ερθει(λεμε τωρα)να το εχω ετοιμο.139 μηκος και 22 πλατος το κανουν λιγο 'μπαουλακι',ισως και επειδη ειναι αρκετα 'φορτωμενο' με τα ντεκ των επιβατων.(ελπιζω να μην φαμε καμια μηνυση απο την Viking:D)

post-709-12832698153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα, ειμαι στο σταδιο μετασκευης των κνωσος και φαιστος παλας και θελω να ανεβασω φωτο τους, πατοντας το screensysrq το κανω οπυ στη ζωγραφικη και μου βγαζει την εικονα. αλλα τα μεγεθοι της εικονας ειναι μεγαλα με αποτελεσμα να μην ανεβαινουν στο site, πως θα ανεβασω τη φωτο ?

βαζω μια που εχω κανει export απο το sketchup

ευχαρηστω πολυ

post-1141-128326981823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν προτιμας να συνεχισεις να κανεις export 2D graphic απ το sketch up παρα να μπλεχτεις με screenshot και resize των image μετα?Εξαλλου στα options του export μπορεις να ρυθμισεις εσυ τις διαστασεις της εικονας και επισης,μπορεις να 'φωτογραφισεις' καθε γωνια του πλοιου.(οπως και με το PrtSc)

edit για να μην φαινονται οι γραμμες στο sketchup πηγαινε view-edge style και ξεκλικαρε τα ολα.

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Βαριεμαι να το περιμενω μερχι το 2011...οποτε το φτιανω σιγα σιγα(οχι στα τυφλα αλλα με το GA plan του Neptune;))και θα προσπαθησω σχετικα συντομα να το ανεβασω στα addons.Ειναι πρωτη φορα που δοκιμαζω τα textures με το sketcup και μπορω να πω οτι παω σχετικα καλα(ειναι βεβαια ψιλοπρηξιμο να κοβεις τις φωτο).

ΥΓ.Βυρων,σορυ αλλα εντελως τυχαια σου 'καπελωνω' το ΛΙΣΣΟΣ:DΠαντως τα πας καλα,τα μοντελα σου εχουν πολυ καλο παρουσιαστικο;)

post-709-128326981925_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το να παρουσιαζεις τετοιες δημιουργιες , που εκτος των πλανων θελει και φαντασια, μονο καπελομα δεν ειναι. οπως καταλαβενεις το περιμενουμε ολοι και το πραγματικο και το 3d model

Link to comment
Share on other sites

Στην εικονικη πραγματικοτητα,ηδη ξεκινησε τα δοκιμαστικα.Η χρησιμοποιηση των textures εγκαταληφθηκε γιατι δεν φαινονταν καλα στο vs.Σχεδιαστηκε με την κλασικη μεθοδο 'ολα στο χερι':p

post-709-128326981933_thumb.jpg

post-709-128326981935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...