Jump to content
Shipfriends

Ports Of Call


pie

Recommended Posts

Παιδιά το συγκεκριμένο παιχνίδι το έχετε ακουστά??

Εγώ έχω φάει τρελό σκάλωμα πάντως...άψογο το βρίσκω και πολύ ενδιαφέρον ;)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο παιχνιδι πρωτοεπαιξα το 1995 στην τοτε πρωτη

του εκδοση. Κατσαμε να παιξουμε 4 ατομα στις 2 η ωρα το μεσημερι

και σταματησαμε στις 7 το αλλο πρωι. ;)

Η τωρινη εκδοση ειναι οντως πολυ πιο ενδιαφερουσα αν και θα

μπορουσε να ειναι και καλυτερη. Μου φαινεται πως ο ρυθμος

του development ειναι αρκετα αργος. Γενικα παντως το

συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι λιγο βαρετο αν παιζεις μονος σου,

αλλα πολυ εθιστικο οταν υπαρχουν κι αλλοι συμμετεχοντες

σε ανταγωνιστικη μορφη.

Χαιλαιτ για μενα το πολυ καλο simulation οσον αφορα τις

μανουβρες/προσδεση. Ακομα και το που ακουει η μηχανη τις

κινησεις εχουν πετυχει, αν παρεις το Jahre Viking(ULCC, χωρις

προπελακια) ειναι μεγαλη προκληση στη μανουβρα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μερικά σχόλια για το παιχνίδι...

Καταρχήν παίζω πάντα χωρίς simulator γιατί καθυστερεί πολύ το παιχνίδι, ίσως όταν το βαρεθώ στην παρούσα μορφή του να δοκιμάσω και μανούβρες (το Virtual Sailor σε αυτον τον τομέα δεν έχει αντίπαλο φυσικά).

-Μετά απο αρκετά "χρόνια" η εταιρεία που παίζω έχει $3 δις και 40 πλοία οπότε έχει χαθεί το νόημα και αρχίζεις απο την αρχή.

-Το παιχνίδι περιέχει αρκετές παραμέτρους αλλα και πάλι δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα, βέβαια αν υπολογίζονταν όλοι οι παράγοντες θα απαιτούσε υπερυπολογιστές. Η προσθήκη χρηματιστηρίου είναι χαριτωμένη ιδέα αλλα η εφαρμογή της είναι σε παιδικό στάδιο.

-Μετά απο κάποιο σημείο είναι πιο αποδοτικό να μείνεις μόνο με τα δύο Jahre Viking (μακάρι να είχε κ άλλα!) τα οποία φέρνουν τρελά λεφτά.

-Ωραίο το freight index, μπορείς να κυνηγάς καλά φορτία και πολλές φορές είναι προτιμότερο να ταξιδεύεις με ballast στον προορισμό του καλού φορτίου παρά να κουβαλάς ψίχουλα.

Περιμένω σχόλια απο τους παίχτες... να ανταλλάξουμε κ καμμιά τακτική..! :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τα σχολια σου gpan και ειναι οντως

πολυ πιο αργο οταν εχεις και το simulator με το θετικο οτι

ετσι ανεβαινεις σε στατους πολυ πιο γρηγορα.

Επισης ειναι πολυ ωραιο οπως ειπες οταν συμπληρωνεις

φορτιο απο διαφορα λιμανια και πρεπει να κανεις το

voyage estimation σου σαν αξιος καραβοκυρης. Οπως ομως

ειπες οταν κανεις πολλα λεφτα γινεται βαρετο και θα επρεπε

πιστευω να γινει πιο δυσκολο, και με περισσοτερα απροοπτα

ωστε να μη μπορεις ευκολα να κανεις λεφτα.

Η καλυτερη φαση ειναι οταν παιζεις συναγωνισμο με αλλους,

εκει εχει πολυ γελιο ειδικα οταν παιζει και κανενας ψωνισμενος.

Τωρα αν παιζει κανεις μονος του, μπορει να γινει πιο ενδιαφερον

αν βαζεις χρονικο οριο στο ποσο θα παιξεις(ειτε σε κανονικο

χρονο, ειτε στο χρονο του παιχνιδιου) ωστε να προσπαθεις να

ανεβαζεις το σκορ σου καθε φορα στο ιδιο χρονικο οριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kyrioi ego arxisa na paizo tin paraskevi kai pleon mexri simera efaga kolima... einai oraio paixnidaki eksypno oson afora tous allous bussiness sims. Akoma i moni taktiki pou exo einai na agorazo apo tin arxi contships kai meta na to gyrizo siga siga se tankers... ta ypoloipa dinoun psixoula den exoun ousiastiko kerdos... :P otan tha anaptykso kai alli taktiki tha sas enimeroso. an einai mporoume na kanonisoume ena dyktiako set :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλλο ενα παιχνιδακι!

Ports of call λεγεται και βεβαια μπορεις να κατεβασεις ή Demo που διαρκει 1 ωρα ή πληρωνεις και το κατεβαζεις ολο.

Δεν ειναι προσωμοιωτης.Εδω φτιαχνεις την δικη σου ναυτιλιακη,αγοραζεις και πουλας πλοια διαχειριζεσαι φορτια και προσπαθεις να στησεις τη δικη σου υπερδυναμη:D !!!Υπαρχουν πολλα πλοια Τankers,LNG,Bullkers,Containers,Ro-Ro,Cruises αλλα μονο 2 Ferry το Seafrance Rodin και το Finnjet.Υπαρχει και η δυνατοτητα (στο Demo 2-D,στο κανονικο 3-D) να κανεις ο ιδιος τις μανουβρες στα λιμανια.Επισης μπορεις να εισαγεις την εταιρεια σου στο χρηματιστηριο να αγορασεις μετοχες αλλης κλπ.Οι εχοντες γνωσεις managment και οι μελλοντικοι Εφοπλιστες θα εχουν μια μοναδικη ευκαιρια να δοκιμασουν τις δυνατοτητες τους.:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...

Σχετικα προσφατα εχει κυκλοφορισει και η νεα εκδοση του POC που αφορα το κομματι της εξομοιωσης διακυβερνησης πλοιου.Η εκδοση poc3dII σαφως και ειναι αναθαθμισμενη σε σχεση με την προηγουμενη,τοσο στη συμπεριφορα των πλοιων,των γραφικων αλλα και το πληθος των περιλαμβανομενων πλοιων (μεταξυ αλλων υπαρχει το QM2 και ενα Hovercraft!).Στα μειον ειναι κατα τη γνωμη μου η ελλειψη καλων σεναριων και το λιγο ''βαρυ'' γραφικο περιβαλλον.Για περισσοτερες πληροφοριες εδω:D

rdkpocsim3dII_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα στην παρέα!Καινούργιος στην ομάδα σας.......θα ήθελα μια ερώτηση να κάνω!Εχω αγοράσει την τελευταία έκδοση του ports of call και μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα!Δεν μου κάνει load το παιχνίδι που έπαιξα τελευταίο!Μηπως κάποις μπορεί να μου πεί τι φταίει;;;Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...