Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Απο τις κάμερες των λιμανιών φαινεται οτι η βλαβη ειναι στην αριστερη εξωτερικη μηχανη (χωρις να ειμαι 100% σίγουρος) . Θεωρητικά για να μην εχει αποκατασταθεί τοσες μερες και στην περίπτωση που δεν τίθεται θεμα ελειψεων ανταλλακτικών (καπακια-αντλιες-καυστηρες-τουρμπο) η ζημια πρεπει να ειναι η ιδιαίτερης φυσεως με ανταλλακτικά  που θέλουν παραγγελιά η μεγάλης εκτάσεως (προσωπική άποψη παντα) . 

Link to comment
Share on other sites

Το δρομολόγιο από Νάξο για Πειραιά τον Αύγουστο κατέβηκε από το σύστημα.

Μάλλον υπάρχει χοντρό θέμα και θα γίνει κόψιμο του δρομολογίου με το Superrunner Jet2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω κανονικά στο σύστημα.

 

Το champion έχει προβλημα,δεν είναι ότι πάει κομμένο,για τους επιβάτες της Ραφηνας δεν νομιζω ότι θα είναι καλο να κοπεί η γραμμή σήμερα έκανε 3ωρες για Τηνο,και 1,5 ώρα για Ανδρο.

Και τώρα που θα γεμίζει θα ζορίζεται αρκετα.

από θέμα ταχυτητας

 

Και εγώ αυτή την απορία έχω γνωρίζει κάποιος αν και ποτέ θα αποκατασταθεί η βλάβη ;

 

Το Superrunner Jet II με 170 ΙΧ και 950ατομα θεωρω είναι ιδανικό.

Το οποίο πριν λίγο ακούμπησε τα 32kn.

Link to comment
Share on other sites

Οκ έχει βλάβη το ξέρουμε. Το θέμα είναι πότε θα αποκατασταθεί γιατί πλέον μπαίνουμε στη χοντρή σεζόν. Και αν ξανασυμβεί λόγω των πολλών ωρών που τραβάνε οι μηχανές ποιο είναι το plan b?

Για αυτό θεωρώ πως ίσως είναι προτιμότερο να κοπεί η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει λίγο παραπάνω από την μισή χωρητικότητα του CJ1. Προφανώς έχει κόψει ή προσδοκά να πουλήσει όλα τα εισιτήριαπου αντιστοιχούν σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ετοιμο και να ειναι εκτος απο το κομματι του πληρωματος η εστω μερος αυτου (μηχανης) που πρεπει να γνωριζει το πλοιο η τις MTU θα ειχε νοημα να αντικαταστησει το CHJ1 για λιγο καιρο μεχρι αποκαταστασης της βλαβης . Μπορει η ζημια να ειναι αρκετα μεγαλη και να μην ειναι εφικτο να φτιαχτει πριν τελειωσει η σεζον . Οπως προειπαν ειναι αλλες χωρητικότητες και απο ταχυτητες στο πρωτόκολλο το Paros δυσκολα πλησιαζει τα 30 μιλια (εκτος εαν εχει γινει μεγαλη επισκευη ) .
Σε περιπτωση που το Champion βγαλει και αλλου θεμα και δεν μπορει να συνεχισει ισως το δουμε να βγαινει στην ενεργο δραση  

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρείται ακόμα η Τσάμπιοναρα ταξιδεύει συνεχώς με μηδενική προωση απο την αριστερή εξωτερική μηχανή  όπως είδα  αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι εάν έχουν αφαιρέσει το water jet  και αν προβλέπεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα κατάλαβα το σκέφτηκα μόνο και μόνο για την περίπτωση που θα το βοήθουσε η λιγότερη αντίσταση στον αυλό (του water jet )και γι’ αυτό το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/15/2023 at 6:36 PM, cyclades_shipping said:

Και εγώ αυτή την απορία έχω γνωρίζει κάποιος αν και ποτέ θα αποκατασταθεί η βλάβη;

 

On 7/15/2023 at 7:03 PM, bsdelos said:

Οκ έχει βλάβη το ξέρουμε. Το θέμα είναι πότε θα αποκατασταθεί γιατί πλέον μπαίνουμε στη χοντρή σεζόν. Και αν ξανασυμβεί λόγω των πολλών ωρών που τραβάνε οι μηχανές ποιο είναι το plan b?

Για αυτό θεωρώ πως ίσως είναι προτιμότερο να κοπεί η γραμμή.

Λογικά η αποκατάσταση της βλάβης αναμένεται να γίνει μέχρι τη Παρασκευή. Τώρα να κοπεί η γραμμή λόγω της βλάβης του πλοίου, δεν υπήρχε πιθανότητα, απλώς θα έπρεπε να είχαν γίνει οι τροποποιήσεις των ωραρίων για αυτές τις ημέρες που είχε το θέμα με τη μία μηχανή του.

Link to comment
Share on other sites

Η επισκευή του έγινε κανονικά απλώς στο τμήμα Άνδρος Τήνο δοκίμασαν την μηχανή και αφού την δοκίμασαν σταμάτησαν να κάνουν κάποιους ελέγχους στη μηχανή, ότι όλα πήγαν καλά με τη δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Η επισκευή του έγινε κανονικά απλώς στο τμήμα Άνδρος Τήνο δοκίμασαν την μηχανή και αφού την δοκίμασαν σταμάτησαν να κάνουν κάποιους ελέγχους στη μηχανή, ότι όλα πήγαν καλά με τη δοκιμή.

I'm curious. Do we know what had happened and when was it fixed?
Thank you very much Panagia.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...