Jump to content
Shipfriends

Νικόπολις (N. Πειραιώς 5530)


Recommended Posts

Με την ευκαιρία του ανεβάσματος κάποιων φωτογραφιών του πλοίου στην Πρέβεζα, από το νέο μέλος του φόρουμ μας Spooky (θερμώς ευχαριστούμε !!! :) ), να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για το ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ.

Προσωπικά το είχα μόνο ακουστά, χωρίς να έχω δει μέχρι σήμερα κάποια φωτογραφία του, και δεν γνωρίζω τίποτα περισσότερο για το πλοίο. Από την κατάσταση πάντως που το βλέπουμε στις φωτό από την Πρέβεζα, θα πιθανολογήσω ότι μάλλον δεν θα πρέπει να υπάρχει πιά.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το πλοιο ηταν σε τετια κατασταστη γιατι ηταν παροπλισμενο για 3 χρονια...1/1/2011 εκλισε 35ετια μάζι με το Θωμάς και το Αγ. Νεκτάριος Κ. και τα πλοία που μήναν μετα ήταν το Νικολαος.Α και το Πρεβεζα , και μετα ήρθαν το Αγιος Νικολαος και το Αγια Βαρβάρα οποτε δεν μπορουσε αλλο να ειναι στην γραμμη,το πλοιο αγοραστηκε απο την "ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟΣ" εν συνεχεία πήρε σημαία Μεγ. Βρετανίας και διαγράφηκε απο τα ελληνικα νηολόγια στις 14/7/2004 λόγω πωλησης σε αλοδαπη εταιρεία με άγνωστη όμως τύχη.

Τώρα για την ιστορία το Πλοίο νηολογήθηκε στον Πειραιά στις 19/11/1964 με αριθμο 2443 και κάπου το 83-84 του έγινε μετασκευή προκημένου να μεγαλώσει,και το 1992 πείρε νέο νηολόγιο λόγο ανακαταμέτρησης με αριθμό 5530. Ήταν το πρώτο πλοιο της γραμμής Πρέβεζας - Άκτιο και ποτέ δέν άλαξε γραμμή

Αυτά τα ολίγα απο μένα , οποιαδήποτέ άλλη πληροφορία δεκτή και καλοδεχούμενη

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Νικος ;)

Link to comment
Share on other sites

Νικόπολις (N.Π.5530)

(1964)

Εμείς σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. :)

Πολύ ενδιαφέρον το ότι το πλοίο πουλήθηκε στο εξωτερικό και ίσως να συνεχίζει ακόμα να ταξιδεύει, όσο και το ότι είχε πάρει σημαία Μεγ. Βρετανίας, μιας και οι περισσότερες από τις παντόφλες μας συνήθως φεύγανε για το εξωτερικό με σημαίες χωρών της μαύρης ηπείρου.

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα για την ιστορια του πλοιου... απο το 1966 εως το 1995 φωρουσε κινιτηρες Rolls Royce(εχω στην κατοχη μου το Μanual τους) οι οποιο εκτλελονιστικαν στο λιμανι τις Πρεβεζας εν ετι 1966...και εν συνεχεια δυο πολυ μεγαλυτερες Mercedes

Και κατι ακομα οι φθορες του πλοιου παρά το 3ετες παροπλισμοτου ηταν επιφανιεκες και γενικα σε πολυ χαμηλα επιπεδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ένα  ακόμη πορθμείο ανοικτού τύπου στο λιμάνι της Πρέβεζας. Είναι από διαφημιστικό φυλλάδιο της Νομαρχίας Πρέβεζας (1987) και δημοσιεύτηκε στην εξαιρετική σελίδα των Αρχείων Νομού Πρεβέζης στο γνωστό μέσο κοινωνικής δικτύωσης.

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι?

post-2126-0-18155100-1415351455_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι το ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ.Βλεποντας τις φωτο του ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ στην gallery θα ελεγα οτι εχει αρκετες διαφορες με αυτο που φαινεται στην φωτο που εβαλε ο gtogias.Δυστυχως ομως δεν μπορω να βρω και ποιο θα μπορουσε να ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 11/7/2014 at 11:10 AM, gtogias said:

Ένα  ακόμη πορθμείο ανοικτού τύπου στο λιμάνι της Πρέβεζας. Είναι από διαφημιστικό φυλλάδιο της Νομαρχίας Πρέβεζας (1987) και δημοσιεύτηκε στην εξαιρετική σελίδα των Αρχείων Νομού Πρεβέζης στο γνωστό μέσο κοινωνικής δικτύωσης.

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι?

post-2126-0-18155100-1415351455_thumb.jp

 

On 11/7/2014 at 11:27 AM, antonis molos said:

Επικρατέστερο λόγω μεγέθους το ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ.

Είναι πράγματι το ΝΙΚΟΠΟΛΙΣ, στην αρχική του μορφή. 

Κατασκευασμενο το 1964 στο ναυπηγείο Σάββα στο Κερατσίνι, και όπως μου είχαν πει οι αδελφοί Σάββα πριν μερικά χρόνια, είχε κατασκευαστεί απο τον Αριστοτέλη Ωνάση.

Τέλος, δεν ήταν το πρώτο φέρυ της Πρέβεζας, όπως εχει γραφτεί λιγο πιό πάνω. Είχαν προηγηθεί το ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ (δεκαετία '50) πρώην βοηθητικό αποβατικό τύπου RCL, και το 1962 το ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ του Αριστείδη Γκαβανοζη.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαιτερη η σχεδιαση του. Δεν μοιαζει με κανενα αλλο που χτιστικε εκεινη την εποχη

Θεωρω οτι η μετασκευη το χαλασε αρκετα

Ξερουμε τι απεγινε;

Link to comment
Share on other sites

Απο σχόλια που έχω διαβάσει στην ομάδα του φατσοβιβλιου Παλιές φωτογραφίες της Πρέβεζας, πουλήθηκε στην Βουλγαρία, του κότσαραν στο γκαράζ μια "χούφτα" εκσκαφέα, και το δουλεύανε στις εκβαθυνσεις ποταμών. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...