Jump to content
Shipfriends

Island Escape (IMO 8002597)


Recommended Posts

Island Escape = Απόδραση από το νησί, Απόδραση στο νησί ή μήπως Νησί της Απόδρασης? Όπως και να έχει το πράγμα μιλάμε για ενα από τα πιο ηλίθια ονόματα που έχω δει σε πλοίο, μάλλον πρόκειται για marketing που απευθύνεται στους κατοίκους της ορεινής Montana με το συμπάθειοbiggrin.gif. Ένα άλλο παράξενο είναι πως το πλοίο είναι πρώην φέρρυ το οποίο λειτούργησε σαν τέτοιο μόνο στα πρώτα 4 χρόνια της ζωής του και από κει και πέρα το κέρδισε η κρουαζιέρα, με μεγάλη επιτυχία κατά τα φαινόμενα. Συμπαθητικό σκαρί, αν και λίγο κυτίον αλλά νομίζω από τα λίγα που έχουν απομείνει να μεταφέρουν λογικούς αριθμούς επιβατών και στα οποία δεν πρέπει να μοιράζεσαι το γεύμα σου με άλλους 3 χιλιάδες συνανθρώπους σου λες και ανήκεις είσαι στην 101η Αερομεταφερόμενη Μεραρχία πρίν την απόβαση στη Νορμανδίαbiggrin.gif. Το είχαμε δει το περασμένο καλοκαίρι στο Villefranche-sur-Mer, ας το δούμε και φέτος εξίσου απαστράπτον σε μια πανέμορφη καλοκαιρινή μέρα. Εδώ από χαμηλά, και εδώ από ψηλά. Δε νομίζω δυστυχώς πως επισκέπτεται την Ελλάδα.

________________________________________________________________________

(1982, ex- Scandinavia, Stardancer, Viking Serenade, Island Escape, Ocean Gala, )

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το όνομα εμένα μού φαίνεται μιά χαρά,παραπέμπει σε αποδράσεις από την καθημερινότητα τού ΔΝΤ,τής Τροϊκας και τής Τρώει-κας (ή αλλιώς Βουλής τών Ελλήνων) που μάς ταλανίζουν.Το παπόριον είναι όντως ολίγο κυτίον αλλά και εξακόσια άτομα να μεταφέρη πάλι σε μεραρχία νιώθεις να είσαι-ή τουλάχιστον σε σύνταγμα.Ελπίζω ότι τον χώρο τού γκαράζ δέν τον μετατρέψανε σε καμπίνες αλλά σε κάτι άλλο-μιά αίθουσα σινεμά,άς πούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Η αφιξη του σημερα το πρωι στο λιμανι του Πειραια, για το κρουζιαεροπλοιο που ξεκινησε ως επιβατηγο....και εγινε κ/ζ απο την Royal Carribean.Τωρα ανηκει στη Thomson Cruises που εχει δημιουργησει την Island Cruises ως αλλο brand

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το βαπόρι τελείωσε με τις κρουαζιέρες του, έδειχνε να πηγαίνει Κύπρο οπου δένει συνήθως,αλλα τώρα έχει σταματήσει Μάλτα. Επιπλέον έχει ακουστεί πως έχουν τελειώσει οι ημέρες του στη Thomson Cruises,αλλα την ίδια στιγμή το πήρε το μάτι στο πρόγραμμα του  ΟΛΠ για το 2016 με 5-6 αφιξοαναχωρήσεις.Ξέρει κανείς περισσότερα. Θα μπορούσε να έκανε για κάποια απο τις εταιρείες της περιοχής πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο site της Optima Shipbrokers φαίνεται ότι το πλοίο πουλήθηκε σε άγνωστους αγοραστές. Να σημειωσω οτι το πλοίο έχει αφαιρεθεί από τη λίστα των πλοίων της Thomson Cruises ενώ το πλοίο τώρα είναι κοντά στη Brest

Link to comment
Share on other sites

Πουλήθηκε σε μια "Cruise holdings" (πολύ γενικό όνομα) και το νέο του όνομα θα είναι Ocean Gala.Τιμή πρέπει να είναι κάτω απο 10 εκ. δολλάρια σύμφωνα με τα όσα μου ανάφεραν.Έχει να περάσει και το special του σε λιγο καιρο.

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για ενδοεταιρική μεταφορά το κόβω,ή σε άλλη εταιρεια που είναι υπο τη σκέπη της columbia ,γιατί σύμφωνα με το equasis αυτο μου δείχνει

 

  •   Registered owner CRUISE HOLDINGS INC Care of Columbia Shipmanagement Ltd , Columbia House, 21, Spyrou Kyprianou Avenue, 4042 Limassol, Cyprus. since 27/11/2015
  • Beneficial Owner SCHOELLER HOLDINGS LTD Columbia House, 21, Spyrou Kyprianou Avenue, 4043 Limassol, Cyprus. since 27/11/2015 
  •   ISM Manager COLUMBIA CRUISE SERVICES LTD 21, Spyrou Kyprianou Avenue, 4042 Limassol, Cyprus.
Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο το βλέπω στη ράδα του Sharjah των ΗΑΕ με το όνομά του να έχει αλλάξει σε Ocean Gala 1, ήδη από το Νοέμβριο του 2017. Έχει υψώσει τη σημαία των Νήσων Κίτς και σύμφωνα με αυτά που βλέπω στις πηγές μου, το status του είναι To Be Broken Up. Στη Shajrah όμως? Κάτι δεν κολλάει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • Nick the Greek changed the title to Island Escape (IMO 8002597)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...