Jump to content
Shipfriends

Oγδοη Ιστορια: Η συνάντηση του Winston Churchill με τον Γεώργιο Παπανδρέου και τον Αρχιεπίσκοπο Δαμασκηνό, πάνω στο καταδρομικό “Ajax”, στις 25-12-1944, στο Φάληρο.


Recommended Posts

.

Ιστορία Όγδοη.

Μετά από τόσα ναυάγια, συγκρούσεις και τραγωδίες, ας πάμε και σε ένα ευτράπελο κουίζ, όσο ευτράπελο μπορεί να θεωρηθεί, αν λάβουμε υπ’ όψη την εποχή που έγινε.

Θα δώσω όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ, βεβαίως, με έμμεσο και συγκαλυμμένο τρόπο.

Ανήμερα Χριστουγέννων, μιας χρονιάς στη δεκαετία του 1940.

Σε μια γωνιά του πλανήτη, πάνω σε ένα πλοίο, συναντούνται οι πρωθυπουργοί 2 χωρών.

Παρόν στην συνάντηση και ένα τρίτο πρόσωπο.

Σκοπός της συνάντησης είναι αυτό που λέμε στην Ελλάδα : “to know us better.”

Εντελώς συμπτωματικά, τα 2 από τα παραπάνω 3 πρόσωπα έχουν το ίδιο επώνυμο.

Στο πλοίο, το πλήρωμα γιορτάζει τα Χριστούγεννα, αλλά παρασυρόμενο από την εμφάνιση του ενός από τους 3 παραπάνω δημιουργεί ένα ευτράπελο επεισόδιο, το οποίο, ευτυχώς, λήγει με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων, πριν πάρει έκταση.

Το όνομα του πλοίου, εντελώς συμπτωματικά, προέρχεται από την περιοχή στην οποία γίνεται η συνάντηση. Είναι αρκετά γνωστό όνομα, όμως, θα γίνει παγκοσμίως γνωστό κάποιες δεκαετίες αργότερα και για διαφορετικό λόγο.

Ποια είναι τα παραπάνω 3 πρόσωπα ?

Πότε, που και γιατί έγινε η συνάντηση ?

Ποιο ήταν το πλοίο και το ευτράπελο επεισόδιο ?

Καλή αποκρυπτογράφηση και καλή επιτυχία!

.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με ενα level 2 search

After Churchill became prime minister in 1940, he and Roosevelt met a second time for a wartime conference aboard ship off the Newfoundland coast in August 1941.

εχουμε το παραπάνω meeting αλλα και αλλο ενα τον Γεναρη του 43 πανω στο πολεμικο USS Memphis στην casablanca.

Επειδη ζητας καποιες αλλες λεπτομερειες για τριτα προσωπα κλπ σε αυτο το σημειο θα ρωτησω για πιο απο τα 2 μιλας. Πιστευω το 2ο αλλα ενα confirmation ποτε δεν εκανε κακο.

Link to comment
Share on other sites

Ανήμερα Χριστουγέννων

Ξανοίχτηκες πολύ, μη πάς σε τόσο βαθιά νερά. :D

Και εξάλλου, ό Roosvelt δεν ήταν πρωθυπουργός, ένας απλός πρόεδρος ήταν. :rolleyes:

Ξαναδιάβασε τα δεδομένα προσεκτικά. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Και εξάλλου, ό Roosvelt δεν ήταν πρωθυπουργός, ένας απλός πρόεδρος ήταν.

εν απουσια πρωθυπουργου εκτελει τα αντιστοιχα χρεη.

λοιπον να ψαξω βαθυτερα πάνω σε αυτα που ειχα πει στο ποστ νουμερο 5 ή γενικα να ψάξω αλλου?

Τι εχω πετύχει απο τα παραπάνω θα μας διαφωτισεις αγαπητε?

Link to comment
Share on other sites

Που το είπα αυτό? πατέρας της νίκης ονομάστηκε πρώτος ο γάλλος Clemenceau που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα.

Και για να μην παρεξηγούμε από μερικούς μερικούς όταν λέω απουσία πρωθυπουργού εννοώ σαν αξίωμα γενικότερα όπου ο πρόεδρος κάνει ότι θα έκανε ένας πρωθυπουργός αν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον Τσώρτσιλ, ίσως να το μπερδεύω, γιατί είναι αυτός που λανσάρησε το σήμα της νίκης. Τα 2 δάκτυλα σε σχήμα V (ictory).

Όσον αφορά τα περί προέδρου, κατάλαβα τι εννοείς. Απλώς ήθελα να τονίσω ότι κυριολεκτώ, όταν μιλάω για "πρωθυπουργούς".

Link to comment
Share on other sites

η σποντα πηγαινε αλλου Νηρεα dont worry.

οσο για το 43 δεν το δεκτηκε ο quiz master αρα μην τον χτυπατε. εγω παντα βιαζομαι στις αναζητησεις μου και δεν διαβαζω στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να βοηθήσω τους "συμφοριτες" μου μια και εγώ αδυνατώ να συνεχίσω την έντονη αναζήτηση λόγο χρόνου.

Με κάθε επιφύλαξη και χωρίς να θέλω να σας παρασύρω παραθέτω ότι

ανήμερα Χριστουγέννων του 44 Ο Churchill επισκέφτηκε την Ελλάδα για να βοηθήσει στη λύση του πολιτικού πολεμου που ξεσπούσε με πρωθυπουργούς να αλλάζουν σαν τα "πουκάμισα" (τα γνωστά δεκεμβριανά πουκάμισα)

Ο churchill υποστήριζε και τον G Παπανδρέου αλλα και τον Πλαστήρα που αυτός όμως ακολούθησε αργότερα.

στο meeting αυτό προέδρευσε ο Δαμασκηνός και όχι ο Παπανδρέου όπως θα αναμενόταν.

Το μόνο περιστατικό που διάβασα ως τώρα αλλά δεν ήταν πάνω σε πλοίο ήταν η απόπειρα δολοφονίας του churchill από snipers του ΕΛΑΣ έξω από την Βρετανική πρεσβεία.

Στο περιβόητο meeting ο εκπρόσωπος του ΕΛΑΣ μπήκε βαριά οπλισμένος και γαζωμένος με σφαίρες όπου τότε ο Churchill είπε ήρεμα στο μεταφραστή να αφήσει τα παιχνίδια του έξω αλλιώς φεύγει για Λονδίνο να περάσει Χριστούγεννα με την οικογένεια του.

Στο meeting ήταν εκπρόσωποι από Αμερική και Ρωσία καθώς κα τα ΕΑΜ εκπροσώπησαν οι Σιάντος Παρτσαλίδης και Μανδάκας.

Καράβι δεν συνάντησα pou8nea ούτε καμία συνωνυμία προσώπων.

Όπως είπα έκανα ένα πρόχειρο ψάξιμο αν k έχω άλλη μια πηγή να διαβάσω όταν βρω χρόνο.

Δεν θέλω να σας παρασύρω μια και η δεκαετία είναι μεγάλη και μπορεί να του άρεσαν τα ταξιδάκια του Churchill στις χριστουγεννιάτικες διακοπές.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

.

Άγγελε, πλησίασες πολύ κοντά, επικίνδυνα κοντά θα έλεγα, αλλά δεν έχεις βρεί τον στόχο.

Η συνάντηση που λέω εγώ, προηγήθηκε της σύσκεψης στην Βρεττανική Πρεσβεία. Και μάλιστα μετά την συνάντηση στο πλοίο αποφασίσθηκε η σύγκληση της διάσκεψης με την συμμετοχή των παραπάνω που αναφέρεις..

Πάντως, στην συνάντηση του ερωτήματος, ήταν λιγουλάκι δύσκολο να συμμετέχει αντιπρόσωπος του ΕΛΑΣ φορώντας τα φυσεκλίκια του. Και μάλιστα, εκπλήσσομαι πως μπήκε στην Βρεττανική Πρεσβεία αρματωμένος. Αλήθεια, αυτό που το βρήκες ?

Πάντως, και στην σύσκεψη που αναφέρεις υπάρχει η ίδια συνωνυμία, απλώς δεν είναι ευρύτερα γνωστή. B)

Link to comment
Share on other sites

Winston Churchill came to Athens on Christmas Day to mediate. A couple of Elas snipers hiding in a school a few hundred yards away from the British Embassy took a few pot shots at him as he got out of an armoured vehicle which had brought him from the airport. Next day, when he attended a meeting of all parties, the Elas representative walked in wearing a military-style uniform with crossed bandoleers across his chest, and carrying two pistols. Churchill turned to his interpreter and said quietly: "Tell him to leave his toys outside, or I fly back to London immediately, to spend Christmas properly with my family."

απο http://home.mweb.co.za/sa/salbu/aDawnOfAmateurRadio/chapt08.htm

και

By December 24, 1944, the Athens-Piraeus road and the

port facilities had been re-opened. Supplies and personnel

could now be introduced into Greece in quantity. On the

ground, British forces continued to expand their areas of

control. It was also on this day that Prime Minister

Winston Churchill decided to visit Greece "to go and see for

myself."19 Accompanied by his Foreign Secretary, Anthony

Eden, Churchill arrived on Christmas Day. A conference of

the political leaders of Greece was arranged for the next

day, with the conference chaired by Damaskinos and not

Papandreou. In attendance were representatives from the

British, American and Soviet governments; the Greek govern-

ment; EAM was represented by Siantos, Partsalidis and

Mandakas. Lasting from 26 to 27 December, the conference

was left to the Greeks to discuss matters once Mr. Churchill

and Field Marshal Alexander had made their pleas for unity.

The discussion among the Greeks was bitter and animated. 20

Finally, on the evening of the 27th, Archbishop Damaskinos

reported to Churchill that the Greek leaders had agreed to

the formation of government under a Regency in the hopes

"that this would create the necessary political confidence

both for the conduct of immediate negotiations for the

disarming and disbanding of guerrillas and for the eventual

holding of elections."21 Churchill was prevailed upon to ask

King George to make Damaskinos Regent.

απο http://www.globalsecurity.org/military/library/report/1985/KJC.htm

το καταλαβα οτι ειναι πριν απο το meeting και αρχιζω να υποψιαζομαι οτι ηταν μια ειδους προ συμφωνια με Πλαστηρα ισως. σε off the record φαση.

Ετυχε και φιλος μου εδω να εχει στην βιβλιοθηκη του το "ιστορια της νεωτερης και συνγχρονης Ελλαδας" του Τασου Βουρνα. Τομος Γ οπου για την ιστορια και μονο σκαναρω και σας στελνς τις ακόλου8ες σελιδες 452-455

Link to comment
Share on other sites

και καθως υπάρχουν πολλες πηγες και αποψεις για τετοια ιστορικα θεματα συν το γεγονως οτι η διπλωματια της Αγγλιας ειναι κρυψινικη και υπουλη ειδικα της τοτε εποχης απλα θα κανω paste αλλο ενα λινκ απο την αλλη πλευρα που βρηκα ενδιαφερον να την διαβασω.

http://www.ibiblio.org/pha/policy/1945/450118a.html

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε,

Πρώτον λυπήσου, όσους από εμάς μπαίνουμε με dial up και μάλιστα της ιλιγγιώδους ταχύτητας των 44-48 kbit. Έλεος, όχι άλλο τέτοιο πράγμα.

Δεύτερον, δεν αμφισβήτησα ότι το βρήκες κάπου γραμμένο για τον αρματωμένο, αλλά ακόμα έχω αμφιβολίες για την αλήθεια του περιστατικού.

Μου κάνει εντύπωση, πως ενώ μαίνονται οι μάχες στην Αθήνα και ο Παγκόσμιος Πόλεμος συνεχίζεται (η Γερμανία δεν είχε ηττηθεί ακόμα) αφήνουν ένα ένοπλο εχθρό να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής από τον Τσώρτσιλ. Και αν του την μπουμπούναγε τι θα γινόταν. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.

Τρίτον, όπως βλέπεις και εσύ από τα δικά σου, η διάσκεψη στην Βρεττανική Πρεσβεία έγινε 26-27 Δεκεμβρίου, ενώ εγώ μιλάω για 25.

.

Link to comment
Share on other sites

Το περιστατικο και οι λεπτομερειες της συναντησης αυτης εξιστορουνται στο βιβλιο του Σολωνα Γρηγοριαδη "Εθνικη Αντισταση στην Αδουλωτη Αθηνα" το οποιο δυστυχως για μενα το εχω στο νησι κι ετσι σπαω το κεφαλι μου να βρω την ακρη. Προφανως ομως ο Νηρεας αναφερεται οχι στη μεγαλη συναντηση που περιγραφει παραπανω ο Αγγελος αλλα σε καποια κατ' ιδιαν που ειχαν ο Τσωρτσιλ και ο υπαλλ...εεεε... συγνωμη πρωθυπουργος της Ελλαδας, Γεωργιος Παπανδρεου(παππους του σημερινου) επι καποιου πλοιου το οποιο αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι πολεμικο.

Link to comment
Share on other sites

δεν τα εδωσα λογω αμφισβητησης αλλα για να καλυψω πηγες και να δωσω χωρο στον επομενο απο μενα ερευνητη.

Ναι την ημερομηνιακη διαφορα την προσεξα κ για αυτο ειπα για pre meeting arrangements.

απλα καλυψαμε και την ιστορια με τα παραπάνω.

φοβάμε οτι οι πηγες σου ειναι ενα βιβλιο μιας εκδοχης της ιστοριας και δεν θα βρεθει ευκολα στο διαδικτυο.

εχω αλλη μια πηγη στο νου μου που αν προλαβω θα την δω.

παντως το time vs value curve που εχω για αυτο το κουιζ για μενα εχει λάβει τελος.

καλη τυχη στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

.

Νικόλαε Έλληνα είσαι σε καλό δρόμο. Πρόσεξε μην ξεστρατίσεις. :(

Έχοντας υπόψη αυτά που είπε ο Άγγελος και του απάντησα, γύρνα και ξαναδιάβασε τα αρχικά στοιχεία. Προσεκτικά.

Καλό θα ήταν και ένα χαρτί και ένα μολύβι για κανένα λογικό διάγραμμα. :mad:

.

Link to comment
Share on other sites

.

Η ιδέα μου ήρθε διαβάζοντας το Γουτεμβέργιο, αλλά ψάχνοντας να στηρίξω περισσότερο το κουίζ, βρήκα πολλά και μάλιστα για το ευτράπελο επεισόδιο την πρωτότυπη πηγή.

Θα επαναλάβω αυτό που είπα προηγουμένως:

Νικόλαε Έλληνα είσαι σε καλό δρόμο. Πρόσεξε μην ξεστρατίσεις.

και θα σημειώσω ότι έχουν βγεί πολλά στοιχεία από τους παραπάνω διαλόγους

και σε συνδυασμό με τα αρχικά δεδομένα, εάν τα βάλλεις σε μιά λογική σειρά, σχετικά εύκολα φθάνεις στην λύση.

Το κλειδί για την λύση είναι το 3ο πρόσωπο (όπως, πάντα :) ), ήδη, αν πρόσεξες έχουν βρεθεί τα 2 από τα 3 πρόσωπα.

.

Link to comment
Share on other sites

Το περιστατικο και οι λεπτομερειες της συναντησης αυτης εξιστορουνται στο βιβλιο του Σολωνα Γρηγοριαδη "Εθνικη Αντισταση στην Αδουλωτη Αθηνα" το οποιο δυστυχως για μενα το εχω στο νησι κι ετσι σπαω το κεφαλι μου να βρω την ακρη. Προφανως ομως ο Νηρεας αναφερεται οχι στη μεγαλη συναντηση που περιγραφει παραπανω ο Αγγελος αλλα σε καποια κατ' ιδιαν που ειχαν ο Τσωρτσιλ και ο υπαλλ...εεεε... συγνωμη πρωθυπουργος της Ελλαδας, Γεωργιος Παπανδρεου(παππους του σημερινου) επι καποιου πλοιου το οποιο αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι πολεμικο.

αφου ο τριτος ειχε το ιδιο επωνυμο με εναν απο τους δυο η τσωρτσιλ θα λεγοταν ή παπανδρεου. με επισημη ιδιοτητα συμμετειχε; μηπως για να προκαλεσει ευτραπελο δεν ηταν παρα ο αλλος γιος του Γερου (με την Κυβελη) ο Γιωργακης (τρΕλλας με μιτσικωστα, ενωση κεντρωων κλπ)

εγω την ιστορια του γρηγοριαδη δεν την εχω για να βρω το πολεμικο και στο web με οποια δυνατη αναζητηση papandreou churchill christmas 1944. (και on board μαζι σε καποια search) δεν ειδα φως. οποιος μπορει ας προχωρησει.

λογικα σε κειμενο καποιου απο τους συμμετεχοντες θα βρισκεται

Link to comment
Share on other sites

.

Αγαπητέ μου και θαλασσωμένε proud. :P

Ηλίου φαεινότερο ότι το τρίτο πρόσωπο λέγεται ή Τσώρτσιλ ή Παπανδρέου. :D

Το ευτράπελο γεγονός συνέβη με το τρίτο πρόσωπο.

Δεν το προκάλεσε, όμως, ο χαρακτήρας του αλλά το παρουσιαστικό του και η εμφάνισή του.:confused:

Πάντως, το τρίτο πρόσωπο έχει αναφερθεί στους παραπάνω διαλόγους και δεν ήταν "ο τελευταίος τροχός της αμάξης". Αντιθέτως. :confused:

Όσον αφορά το πολεμικό πλοίο, έχω δώσει αρκετά στοιχεία στην αρχή.

Μάλιστα το όνομα του πλοίου δονούσε την Ελληνική Επικράτεια πριν αρκετά χρόνια, αλλά για διαφορετικό λόγο. :confused:

Η αναζήτηση στο δίκτυο δίνει αποτελέσματα μόνο εάν βρείς το τρίτο πρόσωπο. ;)

.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ :mad:

αρχιεπισκοπος Δαμασκηνος κατα κοσμον Δημητριος Παπανδρεου. το ηξερα γ :D:D ω το. ακου ο γιωργακης :eek::o ειμαι για πολλες καρπαζιες

ΕDIT

επειδη βιαζομαι θα ψαξω αργοτερα. μεχρι τοτε οποιος εχει χρονο ας δρασει

Link to comment
Share on other sites

Και να το περιστατικο και η λυση του αινιγματος:

http://www.winstonchurchill.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=625

Μπραβο στον Ionian, δεν το ηξερα οτι το κατα κοσμον ονομα του Δαμασκηνου ηταν Παπανδρεου.

Σε μια μικρη περιληψη στα ελληνικα να πουμε οτι υπαρχει παραδοση στο Βασιλικο Ναυτικο της Βρεταννιας, την παραμονη των Χριστουγεννων(1944 στην περιπτωση μας) ορισμενοι αντρες του πληρωματος να ντυνονται περιεργα και να περιφερονται στο πλοιο πετωντας κατα περισταση στη θαλασσα ορισμενους εκ των μελων του πληρωματος. Τη συγκεκριμενη ημερα, ο Δαμασκηνος(σημαιοστολισμενος και φορωντας μητρα οπως ολοι οι μεγαλο-παπαδες) μαζι με τον Γεωργιο Παπανδρεου επισκεπτονται τον Τσωρτσιλ και τον Υπουργο Εξωτερικων Αντονυ Ηντεν(υποθετω) πανω στο HMS AJAX προκειμενου να γνωριστουν και να δουν τι θα κανουν προκειμενου να γλιτωσουν την Ελλαδα απο τους "αναρχοκομμουνιστες και ληστοσυμμοριτες".

Ορισμενοι λοιπον εκ του πληρωματος που τηρουν τις παραδοσεις, νομιζουν οτι ο Δαμασκηνος ειναι κι αυτος μελος του πληρωματος που απλως ντυθηκε περιεργα και συμμετεχει στο εθιμο, συνεπως προσπαθουν να τον πεταξουν στη θαλασσα και ευτυχως η δυστυχως αποτυγχανουν την τελευταια στιγμη λογω παρεμβασης αλλων που γνωριζουν ποιος ειναι αυτος με τα μουσια και το χρυσο τσουκαλι στο κεφαλι με συνεπεια το "βαπτισμα" να μη λαβει χωρα και να δημιουργηθει ενα μινι-διπλωματικο επεισοδιο. Για την ιστορια ο Δαμασκηνος εγινε Αντιβασιλιας και ο Παπανδρεου πρωθυπουργος.

Αλλα ενδιαφεροντα και σχετικα με το θεμα links:

Ο μασονος θειος Winston

http://www.phoenixmasonry.org/masonicmuseum/winston_churchill_fdc.htm

Η διασκεψη που καθορισε σε μεγαλο βαθμο το πως εξελιχθηκαν τα επομενα χρονια στην Ελλαδα, αν και οχι απο αμεροληπτη πηγη. Προσεξτε τουπε ο Δαμασκηνος, οποιαδηποτε ομοιοτητα με αλλους Αρχιεπισκοπους ειναι εντελως συμπτωματικη(συγχωρηστε μου το σχολιο, αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω).

http://www.anatolikos.com/dse/dse8.htm

Αλα της και εξωφυλλο στο Time o σεβασμιοτατος! Οι κακες αντιπολιτευομενες γλωσσες της εποχης, λενε οτι μπορει να ηταν και εξεχον μελος της Intelligence Service.

http://www.time.com/time/covers/0,16641,1101451001,00.html

Γεωργιος Παπανδρεου και Sir Ronald Scobie, λιγο μετα την αφιξη τους στην απελευθερωμενη Αθηνα

http://www.artehistoria.com/frames.htm?http://www.artehistoria.com/batallas/contextos/4595.htm

Ευχαριστουμε και το Νηρεα για το εγκεφαλικα γαργαλιστικο κουιζ, επιτρεψτε μου να βαλω το επομενο κουιζ αφου μου δωσετε 1-2 μερες καιρο να προετοιμαστω.

Ξεχασα δε να συμπληρωσω οτι ο Δαμασκηνος ειχε εκλεγει Αρχιεπισκοπος το 1938 με διαφορα μιας ψηφου(31 εναντι 30) απο τον αντιπαλο του. Γενομενης της σχετικης ενστασης απο τον χαμενο της υποθεσης, η εκλογη επανεξεταζεται και ξαναγινεται με νικητη τον χαμενο της πρωτης φορας το ονομα του οποιου μου διαφευγει. Ο Δαμασκηνος αποσυρεται και ω του θαυματος, η πρωτη κατοχικη ψευτο-κυβερνηση των Γερμανων εχει σαν μια απο τις πρωτες της προτεραιοτητες, τον διορισμο του Δαμασκηνου στον Αρχιεπισκοπικο θρονο. Κριμα που δεν ζει, θα ειχε ενδιαφερον να μπορουσαμε να τον ρωτησουμε αν πηρε χαμπαρι οτι εγινε Κατοχη η μηπως μελετουσε κι αυτος??

Περα απο τις αιχμες μου και για να ειμαι δικαιος μαζι του, ηταν απο τους λιγους που τολμησαν τοτε να εναντιωθουν στον εκτοπισμο των Εβραιων και μαλιστα ακουγεται οτι την τελευταια στιγμη απετραπη και ο δικος του εκτοπισμος σε στρατοπεδο συγκεντρωσης. Δεν ξερω αν ξεφυγα λιγο η αν πολιτικολογησα εστω και ελαφρα, στη διακριτικη ευχερεια του κουιζ-μαστερ Νηρεα και του Ποντιφηκα να επεμβουν αν περεκτραπηκα.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...