Jump to content
Shipfriends

Ελεγχοι σε επιβατηγά - οχηματαγωγά πλοία από την Νομαρχία Πειραιά


Recommended Posts

Ελεγχοι σε επιβατηγά - οχηματαγωγά πλοία από την Νομαρχία Πειραιά

milena_1970_tn5.JPG

Πηγη Portnews

''Κατασχέση προϊόντων στο πλοίο ΜΙΛΕΝΑ

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Νομαρχίας Πειραιά την Τρίτη 3/7, μικτό κλιμάκιο ελεγκτών από τις Διευθύνσεις Κτηνιατρικής, Προστασίας Καταναλωτή, Υγειονομικών Ελέγχων και Γεωργίας, πραγματοποίησε ελέγχους στα επιβατηγά - οχηματαγωγά πλοία ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ΙΙ, ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ και ΜΙΛΕΝΑ.

Από το ΜΙΛΕΝΑ κατασχέθηκαν 100 κιλά ακατάλληλης για κατανάλωση τσιπούρας, διότι αν και νωπή βρίσκονταν στην κατάψυξη και δεν έφερε ενδείξεις. Η υπόθεση παραπέμπεται στον Εισαγγελέα και στο αρμόδιο Λιμεναρχείο Πειραιά.

Στο ίδιο πλοίο βρέθηκαν επίσης και κατασχέθηκαν οπωροκηπευτικά (πεπόνια, καρότα, κρεμμύδια, τομάτες, πορτοκάλια κλπ) τα οποία επίσης δεν έφεραν σημάνσεις, ενώ στο θάλαμο κατάψυξης διαπιστώθηκε ότι η θερμοκρασία των λαχανικών ήταν μεγαλύτερη από ότι ορίζουν οι σχετικές διατάξεις. Θα επιβληθεί πρόστιμο από την αρμόδια επιτροπή κυρώσεων της Διεύθυνσης Γεωργίας της Νομαρχίας Πειραιά.

Σημειώνεται ότι από τις αρχές Ιουνίου μέχρι και σήμερα έχουν περάσει από υγειονομικό και αγορανομικό έλεγχο της Νομαρχίας Πειραιά 15 συνολικά πλοία της ακτοπλοΐας, ενώ οι έλεγχοι τους κατεξοχήν τουριστικούς μήνες Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο θα εντατικοποιηθούν για την προστασία των ταξιδιωτών αλλά και της τουριστικής εικόνας της χώρας.''

Εκτός από το Μιλενα, είχα διαβάσει σε μια εφημερίδα ότι είχαν βρει στο Speedrunner I ένα κιβώτιο με ληγμένα Ice Tea.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια των ελέγχων σε κυλικεία πλοίων «Ράμπο» της Νομαρχίας Πειραιά πραγματοποίησαν ελέγχους στα πλοία HIGH SPEED III, BLUE STAR ITHAKI, SPEED RUNNER II, MIΛΕΝΑ.

Τα αποτελέσματα των ελέγχων μπορείτε να δείτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχο από κλιμάκιο του Υπουργείου Εμπορίου έγινε στα κυλικεία των πλοίων που αναχωρούσαν το πρωί για το αν υπάρχουν αγορανομικές παραβάσεις.Στο Χάισπιντ 3 δεν υπήρξε καμία παρατήρηση ή παράβαση.Για τα άλλα δυστυχώς δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνέχεια των ελέγχων στα πλοία. Τα πλοία στα οποία οι ελεγκτές της Νομαρχίας Πειραιά πραγματοποίησαν ελέγχους είναι τα ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ, ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ, ΘΕΟΦΙΛΟΣ, SPEED RUNNER I και ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ.

Τα αποτελέσματα των ελέγχων μπορείτε να δείτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Η αυθαιρεσία στα πλοία καλά κρατεί - Πρόταση Νομάρχη Πειραιά στην κυβέρνηση για την αλλαγή του νόμου αδειοδότησης κυλικείων - εστιατορίων των πλοίων. Τα πλοία στα οποία οι ελεγκτές της Νομαρχίας Πειραιά πραγματοποίησαν τελευταία ελέγχους, είναι το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, CORSICA EXPRESS III BLUE STAR II ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΝΤΑΛΙΑΝΑ, FLYING CAT III και HIGH SPEED II.

Τα αποτελέσματα των ελέγχων μπορείτε να δείτε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Στο ραδιο ακουσα οτι μπηκε λουκετο σε κυλικεια των ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, CORSICA EXPRESS III , ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΝΤΑΛΙΑΝΑ ....

Ετσι ειναι ???????

Επειδή ταξίδεψα χθες με το Άνθη Μαρίνα, χθες δεν είχε κλείσει κανένα κυλικείο!!:P

Για τα άλλα δε ξέρω!!

Link to comment
Share on other sites

Στο ραδιο ακουσα οτι μπηκε λουκετο σε κυλικεια των ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, CORSICA EXPRESS III , ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΝΤΑΛΙΑΝΑ ....

Ετσι ειναι ???????

Φίλε Παναγιώτη άκουσα κι εγώ αυτή την είδηση. Βέβαια στην είδηση δεν αναφερόταν ο ...χρόνος κατά τον οποίο θα παρέμενε ...κλειδωμένο :P το λουκέτο.

Mία, δύο, τρεις ώρες, ή μήπως λέω και πολύ ; :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πως στην ενασχόλησή σας με τα πλοία πολλές φορές αναφέρετε τέτοιες λεπτομέρειες που πραγματικά εκπλήσσουν για την αρτιότητα και την επάρκεια των γνώσεών σας, και τώρα για το απλό αυτό θέματάκι έχετε μπει στο τριπάκι του Μίχα και του Τσιφάκη όπως όλος ο κόσμος. Και καλά ο υπόλοιπος κόσμος δεν ξέρει και δεν έχει ενδεχομένως και τις προσβάσεις να μάθει, αλλά εσύ φίλε Σείριε?

Λοιπόν, Κύριοι, κανένα λουκέτο δε μπήκε, κανένα μπαρ δεν έκλεισε, ούτε δευτερόλεπτο. Όχι γιατί την "έκαναν γαργάρα" που λένε, αλλά γιατί κανένα δεν έπρεπε να κλείσει. Είμαι σε θέση να ξέρω πως κάποιες άδειες λειτουργίας καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος επί "θαλασσοπλοούντων" (!!!!!!!) πλοίων είχαν ημερομηνία έκδοσης προγενέστερη αυτής που έφερε το δελτίο τύπου της Νομαρχίας σύμφωνα με το οποίο με απόφαση του Νομάρχη, έκλεισαν τα μπαρ.

Από μεγάλη ακτοπλοϊκή εταιρεία όπου οι υπάλληλοι της Νομαρχίας έβγαλαν ακατάλληλα (αλλοιωμένα) τρόφιμα, ανακοινώθηκε πως μετά από μικροβιολογικές και εν γένει εργαστηριακές εξετάσεις αποδείχθηκε πως τα ίδια τρόφιμα ήταν τελικά κατάλληλα.

Στο βωμό της πρόκλησης εντυπώσεων, στα πλαίσια της άτυπης προεκλογικής περιόδου με μοναδικό στόχο την αθέμιτη άγρα ψήφων, δεν τους ενδιαφέρει αν θίγονται εταιρείες, αν κινδυνεύουν εργαζόμενοι κλπ.

Αυτός ο περίφημος Τσιφάκης, ο οποίος τελευταία εξαφανίστηκε από το λιμάνι γιατί τα πρωινάδικα των καναλιών πήγαν διακοπές, ακούω ότι θα είναι υποψήφιος βουλευτής.

Γι αυτό σας λέω, τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε DIDO ευχαριστώ για την πληροφόρηση ως προς το πως τι πραγματικά έχει γίνει.

Επίτρεψε μου μόνο μία απορία. Σε σχέση με όλα όσα αναφέρεις (επίδοξους πολιτικούς, δημοσιογράφους, άτυπης προεκλογικής περιόδου)

σε τι σε ξένισε το προηγούμενο μήνυμα μου; Εγώ δεν αναφέρθηκα σε ευθύνες οποιασδήποτε ναυτιλιακής εταιρείας, ή οιουδήποτε

συγκεκριμένου προσώπου, αλλά στον τρόπο που λειτουργεί γενικότερα το Ελληνικό κράτος τα τελευταία ...200 χρόνια.

Δυστυχώς ζούμε σε έναν τόπο που οι εκάστοτε πολιτικάντηδες και πολιτικές που ασκούν, μας έχουν κάνει όλους καχύποπτους σε

τέτοιου είδους καταστάσεις.

Δεν νομίζω να υπάρχει Ελλην που στο άκουσμα τέτοιου είδους ειδήσεων, το μυαλό του δεν πάει αμέσως στο ...πονηρό. Και επαναλαμβάνω, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε θέση να ξέρω πως κάποιες άδειες λειτουργίας καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος επί "θαλασσοπλοούντων" (!!!!!!!) πλοίων είχαν ημερομηνία έκδοσης προγενέστερη αυτής που έφερε το δελτίο τύπου της Νομαρχίας σύμφωνα με το οποίο με απόφαση του Νομάρχη, έκλεισαν τα μπαρ.

Από μεγάλη ακτοπλοϊκή εταιρεία όπου οι υπάλληλοι της Νομαρχίας έβγαλαν ακατάλληλα (αλλοιωμένα) τρόφιμα, ανακοινώθηκε πως μετά από μικροβιολογικές και εν γένει εργαστηριακές εξετάσεις αποδείχθηκε πως τα ίδια τρόφιμα ήταν τελικά κατάλληλα.

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιό συγκεκριμένος και να μας πείς σε ποιές επίσημες πηγές ενημέρωσης αναφέρεσαι?
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Νηρέα δεν κατάλαβα, θέλεις να σου αποκαλύψω τις πηγές μου ή για ποιές εταιρείες πρόκειται ? Σε ότι αφορά το πρώτο δεν θα σου αποκαλύψω τις πηγές μου αλλά μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να ψάξει κατά πόσον είναι ακριβείς ή όχι. Σε ότι αφορά το δεύτερο πρόκειται στην α' περίπτωση για την OLYMPUS PLAZA που είναι η εκμεταλλεύτρια εταιρεία των μπαρ της HSW και στην β' περίπτωση για τη BLUE STAR .

Link to comment
Share on other sites

Το ποιές εταιρείες είναι το ξέρω από την ανακοίνωση της Νομαρχίας.

Εκείνο που θέλω να μάθω είναι: σε ποιές επίσημες πηγές υπάρχουν οι διαψεύσεις των συμβάντων?

Ανεπίσημες ή ημιεπίσημες πηγές έχω βρεί...και αυτές μια-δυο...πχ. marinews.gr. Επίσημες όχι!

Και οι ιστοσελίδες των εμπλεκομένων εταιρειών δεν αναφέρουν τίποτε. Θεωρείς λοιπόν λογικό κάποιες εταιρείες να δυσφημούνται από την Νομαρχία Πειραιά και να μην γυρίζουν τον κόσμο ανάποδα να αποκαταστήσουν την αλήθεια? Εγώ όχι!

Θεωρείς λογικό όλη η Ελλάδα να έχει μάθει την άποψη της Νομαρχίας...και την άποψη των εταιρειών μόνο εσύ και ο οποίος δεν μας αποκαλύπτει τις πηγές του? Εγώ όχι!

ΥΓ Εάν οι πηγές σου συμφωνούν με αυτά που γράφει το marinews.gr... εδώ ...και... εδώ ... ευχαρίστως να σχολιάσουμε το περιεχόμενο αυτών των δημοσιευμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιές εταιρείες είναι το ξέρω από την ανακοίνωση της Νομαρχίας.

Για να μη μείνουμε στους τύπους, Νηρέα, ψάξτο και θα δεις ότι έχω δίκιο. Τώρα σε ότι αφορά την ανακοίνωση της Νομαρχίας, νομίζω την απέσυρε από το site της. Γιατί ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντάς επι της ουσίας ... και δεν πρόκειται για "τυπικό" θέμα, δυστυχώς!

Το θέμα το έχω ψάξει, γιατί έμεινα εμβρόντητος όταν τα είδα...και μπορώ να πω ότι δεν έχεις απόλυτο δίκιο.

Όσον αφορά το ΔΤ της ΝΠ, έχεις δίκιο ότι το απέσυρε -διακριτικά- χθες ή προχθές. Όχι όμως εντελώς…ο τίτλος του ΔΤ παρέμεινε, αλλά ανοίγοντας το λινκ…βγαίνει άσχετο μεταγενέστερο ΔΤ: 02/08 Η αυθαιρεσία στα πλοία καλά κρατεί

Το γιατί? Προφανώς έχει σχέση με τον τρόπο που ασκείται η πολιτική εν Ελλάδι. Απ' όποια πλευρά και να το δεις.:)

Ευτυχώς, όμως, που τα ΔΤ που στέλνονται στο ΑΠΕ… ζουν και βασιλεύουν :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Τέλος εποχής (διατίμησης). Αυτό δα έλειπε να υπάρχει διατίμηση στην εποχή της απελευθέρωσης. ;) Ελπίζω τώρα το Υπ.Αν. να ξαναβγάλει νέα Υπουργική απόφαση, την οποία θα την ξαναπροσβάλλουν στο ΣΤΕ οι εταιρείες εκμετάλλευσης κυλικείων κοκ...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Με σημαντικές παραβάσεις κυρίως υγειονομικές και δευτερευόντως αγορανομικές και κτηνιατρικές διαπιστώθηκε να ταξιδεύουν τα 7 από τα 20 πλοία της ακτοπλοΐας που έχουν περάσει το τελευταίο δεκαπενθήμερο από το μικροσκόπιο των ελεγκτών της Νομαρχίας Πειραιά, προκειμένου να διαπιστωθεί κατά πόσον τηρούν τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.

Ακολουθούν αναλυτικά οι παραβάσεις ανά πλοίο :

1. Ε/Γ – Ο/Γ ΔΙΑΓΟΡΑΣ : Τρία κυλικεία του πλοίου λειτουργούσαν χωρίς άδεια

2. Ε/Γ – Δ/Ρ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ : Ένα κυλικείο του πλοίου λειτουργούσε χωρίς άδεια

3. Ε/Γ – Ο/Γ ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΗΣ : Δύο κυλικεία του πλοίου λειτουργούσαν χωρίς άδεια

4. Ε/Γ – Ο/Γ ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΑΣ : Ένα κυλικείο του πλοίου στο κατάστρωμα 8 λειτουργούσε χωρίς άδεια

5. Ε/Γ – Ο/Γ BLUE STAR 2 : 1 κυλικείο στο κατάστρωμα 8, 3 κυλικεία και 2 εστιατόρια στο κατάστρωμα 7 του πλοίου λειτουργούσαν χωρίς άδεια

6. Ε/Γ – Ο/Γ ΜΥΤΙΛΗΝΗ : Τα δύο κυλικεία, το open bar και το εστιατόριο – self service του πλοίου λειτουργούσαν χωρίς άδεια. Στο ίδιο πλοίο έγινε κατάσχεση 63 κιλών παγωτού ως ακατάλληλα για κατανάλωση καθώς στερούνταν ενδείξεων, ενώ επίσης δεν υπήρχαν φάκελοι διαμαρτυρίας παράβαση για την οποία διώκεται ποινικά.

7. Ε/Γ – Ο/Γ ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ (έλεγχος εν πλω) : Στο κυλικείο του στο deck 6 του πλοίου, αν και είχαν δεν έδιναν το νερό των 500 ml αλλά προωθούσαν αυτό των 750 ml που είναι κατά 0,20 € ακριβότερο. Έγιναν υποδείξεις για τη βελτίωση των συνθηκών υγειονομικής λειτουργίας που σημειώθηκαν στο βιβλίο αστυιατρικών επιθεωρήσεων και θα ακολουθήσει επανέλεγχος για να διαπιστωθεί ο βαθμός συμμόρφωσης

Τέλος υποδείξεις για τη βελτίωση των συνθηκών υγειονομικής λειτουργίας έγιναν στα πλοία BLUE STAR ITHAKI και ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ και θα ακολουθήσει επανέλεγχος για να διαπιστωθεί ο βαθμός συμμόρφωσης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...