Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Βλέπω ότι έχει ταχύτητες πάνω από 27 κόμβους,220 μέτρα μήκος και γκαράζ για νταλίκες σε δύο κατάστρωμα.

Μιλάμε για τρελό βαπόρι.

Link to comment
Share on other sites

Ισοπεδωτικός βαπόραρος, τι να λέμε τώρα, Η Οργή των Νίντζα:D. Αφού μάζεψε ενδιαφέρον, ας δώσουμε μερικές λεπτομέρειες ακόμη. Είναι κατασκευή του 2021 στην Mitsubishi στο Shimonoseki(2342) και οι δύο κύριές του μηχανές είναι Wartsila τύπου 14V31 για υπηρεσιακή ταχύτητα 28.3 και μέγιστη πάνω από 31 κόμβους. Ανήκει στην Shin Nihonkai και συμφωνα με τις πληροφορίες των ιδίων έχει χωρητικότητα 268 επιβατών, 30 ΙΧ και 154 νταλίκες. Εδώ που τα λέμε με τέτοιες ταχύτητες, αναρωτιέμαι πως βγαίνει. Στο διαφημιστικό του η εταιρεία του αναφέρει το Otaru - Maizuru σαν γραμμή του, εγώ το βλέπω τώρα να κάνει Yokosuka - Shinmonji με την "οικονομική" ταχύτητα των 25 κόμβων. Μπορείτε να δείτε και εσωτερικές φωτογραφίες εκεί. Υπάρχει και αδελφό πλοίο που λέγεται Soleil(= ήλιος στα Γαλλικά), δεν ξέρω πως τους προέκυψε αυτό.

 

Τα πάντα-όλα για το ταξίδι του και το εσωτερικό του εδώ

 

Περισσότερα εξωτερικά πλάνα εδώ:

 

Αν ερχόταν ποτέ στην Ελλάδα, η φαντασίωσή μου θα ήταν να το δώ με ένα παχύ, μπλέ Β στην τσιμινιέρα.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...