Jump to content
Shipfriends

GNV Allegra (IMO 8506311)


Recommended Posts

Στο Palermo ήταν το πλοίο, στην Genova επέστρεψε χθές και σύμφωνα με χτεσινό δημοσίευμα του Ferrybalear, εικάζεται πως μπορεί και αυτό να πάει στην Ισπανία για τις Βαλεαρίδες. Και μάλιστα σαν 5ο πλοίο είτε με εφεδρικό ρόλο, είτε διπλώνοντας τα δρομολόγια ανάμεσα στην Palma και τη Valencia. Προσωπικά μου φαίνεται εντελώς κουφό αυτό αλλά για να το γράφει ο άνθρωπος, κάτι θα έχει ακούσει.  

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδεσε κι αυτό στα ναυπηγεία της Γένοβας, δίπλα στο Rhapsody. Για την ιστορία, στο Palermo βρέθηκε για 2 μόνο δρομολόγια από Genova. Κατά τ' άλλα φέτος εξυπηρέτησε τη γραμμή Genova-Porto Torres μαζί με το GNV Blu ενώ από τα τέλη Σεπτέμβρη μέχρι τα μέσα Οκτώβρη βρέθηκε στη "γραμμή του", δηλαδή Genova-Olbia εκτελώντας δρομολόγια εναλλάξ με το Athara της Tirrenia. Όσο για τις Βαλεαρίδες, λόγω μεγάλου ξενοδοχειακού και μικρού γκαράζ νομίζω είναι εντελώς ακατάλληλο. Λογικά το Tenacia θα πάει στη γραμμή για τις ακινησίες των άλλων πλοίων της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιμένει ο Βιθέντε ο Κόστα από το Ferrybalear. Από τις 11 Νοεμβρίου αναμένεται το πλοίο να ξεκινήσει τις σκάντζες των άλλων πλοίων των Βαλεαρίδων και με το πέρας να παραμείνει σαν 5ο πλοίο. Οψόμεθα εις Φιλίππους.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Στο Zadar της Κροατίας για την ετήσια ακινησία του, το GNV Allegra. Αυτό το καλοκαίρι δούλεψε στην γραμμή Genova - Porto Torres, σε εναλλάξ δρομολόγια με το GNV Blu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα δεν είναι το αγαπημένο μου πλοίο σε επίπεδο εξωτερικής εμφάνισης, τέλος πάντων στον πρωινό ήλιο υποφέρεται. Πρόκειται για άφιξη από το Porto Torres το καλοκαίρι που μας πέρασε, είναι για μένα και αυτό ένα από τα πλοία του στόλου της GNV που φωνάζουν για αντικατάσταση. Προσέξτε εδώ κάτι που δεν το βλέπουμε πια συχνά, τους επιβάτες δηλαδή να έχουν πρόσβαση στο πιο ψηλό ντέκ του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...