Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το εφοδιαστικό BLUE SEA είδα δεμένο σήμερα στο Νέο Ικόνιο.

gallery_2102_22_210185.jpg

Αν κρίνουμε από το όνομα, ανήκει και αυτό στα εφοδιαστικά της Alpha Bunkering ???. Πάντως δεν βρήκα κανένα στοιχείο για το πλοίο, ούτε στο equasis ούτε και αλλού που έψαξα. Μήπως γνωρίζει κάτι περισσότερο ο φίλος TankerShip ???

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Πώς μου έχει διαφύγει αυτό?! :P:o Πάντως σαν σουλούπι μου θυμίζει πάρα πολύ το PETROIL VERGINA, το οποίο απλά ίσως άλλαξε όνομα! Σχετικά με την ιδιοκτήτρια - διαχειρίστρια εταιρία όλων των "BLUE ....", είναι η Nova Bunkers, δεν ξέρω βέβαια αν έχει σχέση με την Alpha Bunkering.

ΥΓ: με πρόλαβε ο enas chiotis, και απ' ό,τι βλέπω παρατήρησε κι αυτός την ομοιότητα των 2 πλοίων!

Edited by TankerShip
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στην ίδια εταιρία ανήκει επίσης και το PETROIL VERGINA (βλ παρακάτω φωτο).

gallery_3072_22_4719.jpg

To ex- PETROIL VERGINA και νυν (όπως λίγο πιό πάνω έχουμε δει) BLUE SEA (ΙΜΟ 6421660), έχει κατασκευαστεί το 1964 στην Γερμανία (Neue Brand Werft Oldenburg). Προηγούμενα ονόματα : MARGRETHE HØYER (1964) – BELLAN TRE (1977) – MOPA KJÆR (1984) – GIOKAMOY (1993) – ΟΛΓΑ Τ (2002-2006) – PETROIL VERGINA (2006).

Φέρει Ελληνική σημαία από το 1993 και ανήκει στην εταρεία GAIA NAFTIKI.

Σημ. Στα προηγούμενα ονόματα του με Ελληνική σημαία, αναφέρονται τα ΟΛΓΑ Τ και GIOKAMOY. Nα υποθέσουμε ότι το GIOKAMOY στα Ελληνικά γράφεται (άρα και σημαίνει) Γιόκα μου ??? :D

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούνιο του 2013, το πλοίο συνάντησε το δημιουργό του με το όνομα Θεόδωρος και σημαία Μολδαβίας. Πρέπει να είχε κάποιο ατύχημα μια και κηρύχθηκε total loss.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...