Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το Ρ/Κ Νάξος δεν είναι το μόνο ενδιαφέρον από αυτή τη φωτογραφία. Με γελάνε τα μάτια μου ή πάνω δεξιά υπάρχει και άλλο ένα (ημιβυθισμένο) US Army Tug?

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Με γελάνε τα μάτια μου ή πάνω δεξιά υπάρχει και άλλο ένα (ημιβυθισμένο) US Army Tug?

To ρυμουλκό στο οποίο αναφέρεσαι βρίσκεται πολύ καιρό ημιβυθισμένο στο συγκεκριμμένο σημείο. ΕΔΩ μπορείς να το δεις σε μία πιό παλιά φωτογραφία που το έχω τραβήξει, μιας και σήμερα δεν του έκανα κάποιο κοντινό πλάνο. Μπροστά στον καθρέφτη γράφει τον αριθμό "772" και στο πλάι (κοντά στην τσιμινιέρα) αναγράφονται τα στοιχεία "ΟΛΠ Ρ/Κ 1".

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Όσον αφορά το Ρ/Κ που βρίσκεται στο πίσω μέρος της φωτογραφίας είσαι σίγουρος ότι είναι το ST-772;

Σύμφωνα με δύο sites to ST 772 είναι το Ρ/Κ ΠΕΡΣΕΥΣ του ΠΝ.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι και αυτό το ρυμουλκό προέρχεται από την ίδια παρτίδα Ρ/Κ που ήρθαν στην Ελλάδα ως πλεονάζον υλικό του US ARMY μετά το τέλος του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου. Κοίταξε πόσο μοιάζει η δικιά σου φώτογραφία με αυτή ή με αυτή.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

..Όσον αφορά τώρα το Ρ/Κ που βρίσκεται στο πίσω μέρος της φωτογραφίας είσαι σίγουρος ότι είναι το ST-772;

Σύμφωνα με δύο sites to ST 772 είναι το Ρ/Κ ΠΕΡΣΕΥΣ του ΠΝ.

Για να είμαστε ακριβείς, δεν είπα ότι ΑΥΤΟ το ρυμουλκό είναι το ST-772 γιατί φυσικά δεν μπορώ να το γνωρίζω. Είπα αυτό που μπορώ να δω, ότι δηλαδή στον καθρέφτη του, αναγράφεται (πρόχειρα γραμμένα) ο αριθμός 772. Βέβαια δεν μπορεί να είναι τόσο σύμπτωση (δηλαδή να είναι τυχαίος ο αριθμός), και από ότι φαίνεται, λογικά πρέπει να είναι το ST-772 (Ρ/Κ ΠΕΡΣΕΥΣ) όπως βέβαια πρώτος εσύ ανακάλυψες και μας το παρέθεσες. :)

post-929-128326984989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το αίνιγμα!!! Δεν πρέπει να είναι το ST 772 γιατί σύμφωνα με το site του ΠΝ το Ρ/Κ Περσεύς είναι ακόμη ενεργό. Και επίσης γιατί ένα ρυμουλκό του ΠΝ να γράφει ΟΛΠ Ρ/Κ 1;

Link to comment
Share on other sites

Το ρυμουλκο πρεπει να ειναι απο τα αμερικανικα που λεει ο φιλος teostam αλλα νομιζω οτι δεν ανηκε ποτε στο Π.Ν αλλα ηταν παντα του ΟΛΠ και βοηθουσε στις αφιξοαναχωρησεις στο λιμανι

Προσωπικα το θυμαμαι στο ιδιο μερος που εινια και σημερα στην ιδια ακριβως κατασταση

Ας το δουμε σε φωτο απο το 2006 και σε αλλη μια πριν απο δυο μηνες

Οσο και να κοιταω τις φωτο παλιοτερο ονομα δυστυχως δεν μπορω να διακρινω.

Ελπιζω να βρουμε περισσοτερα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Απο οτι βλεπω το τελευταιο ποστ ειναι λιγο παλιο (2009) ομως τωρα ετυχε κι επεσα πανω στο φορουμ.

Το ΟΛΠ Ρκ1 ειναι της σειρας ST (small tug) κατασκευασμενο το 1943 στο Decatur της Alabama, απο την Decatur Iron & Steel co.

Δεν γνωριζω το ακριβες νουμερο του συγκεκριμενου ομως ολη αυτη η σειρα ειχε για κωδικο γαστρας το "DPC" απο το (Defense Plant Corp.).

Οι διαστασεις τους ηταν (σε ποδια) 81,1΄χ 24΄χ 9,8΄

Το βαρος 146 gt και 99 nt

Τα πιο πολλα χρησιμοποιουσαν κινητηρες V8κυλινδρους Cleveland Diesel των 700 bhp και αργοτερα V12-Cleveland Diesel 1200 bhp.

Το δικο μας τωρα πισω στο 1963 ειχε καπετανιο τον πατερα μου. Επισεις το εχω κατασκευασει σε κλιμακα 1/16.

Μια παλια

post-3553-0-46259400-1296931320_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου πρωτα ευχαριστησω τον φιλο Ιωάννη Σκλαβενίτη για την παλια φωτο του ρυμουλκου και τα υπολοιπα στοιχεια που μας παρεθεσε ας βαλω και εγω δυο προχτεσινες φωτο ωστε να δουμε πως ειναι το πλοιο

Περιττο να πω οτι δεν εχει αλλαξει κατι και εξακολουθει και βρισκεται καθισμενο στη Σαλαμινα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γνωρίζει κανείς αν το ρυμουλκό βρίσκεται ακόμα στην ίδια θέση? Σύμφωνα με ξένο shipspotter που βρίσκεται στη χώρα μας τις τελευταίες μέρες, το ρυμουλκό μάλλον την έχει κάνει από τα Αμπελάκια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...