Jump to content
Shipfriends

Guglielmo Mazzola (IMO 6403008)


George

Recommended Posts

Στο λιμάνι του Μπάρι και συγκεκριμένα στον εξωτερικό λιμενοβραχίωνα, βρίσκεται κυριολεκτικά παρατημένο ένα πολύ όμορφο σκαρί με το όνομα GUGLIELMO MAZZOLA. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά με το πλοίο ποτέ. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει IMO 6403006. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει IMO 6403006.

Μάλλον υπάρχει λάθος στο ΙΜΟ που μας παρέθεσε ο George, μιας και στο equasis το Guglielmo Mazzola εμφανίζεται με ΙΜΟ 6403008, έτος κατασκευής το 1963, και τέλος ως General Cargo Ship.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικιο για το ΙΜΟ Σειριε αλλα η περιγραφή του Equasis για το πλοιο σαν general cargo δεν μου φαινεται σωστη. Οι Lloyd's αναφέρουν οτι το πλοίο εχει χτιστει όντως το 1963 στα γνωστά μας πια Nuovi Cantieri Apuania στη Marina τσή Καρράρα:D με αύξοντα αριθμό Ναυπηγείου 72. Μήκος 75.43 μέτρα, πλάτος 11.3, GT 1227, NT 638 ως Vittore Carpaccio, όνομα και το οποίο κράτησε μέχρι τις 21 Απριλίου του 1991(στην 24η επέτειο της Επαναστάσεως δηλαδή:P). Βρίσκεται στο Μπάρι από τις 17 Σεπτεμβρίου του 2005 και απ' οτι φαίνεται απο το 2001 και μετά δεν έχει δει και πολύ δράση. Δεν διευκρινίζεται αν είναι απλά παροπλισμένο ή κατασχεμένο. Σαν πλοιοκτήτης φέρεται η UTAC Viaggi Spa η οποία εμφανίζεται σαν αποτέλσμα αναζήτησης στο internet αλλά κανένα απο τα σχετικά με αυτήν sites δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

She was owned by MC Catering and Shipping from Nov 2000, and sailed in 2001 between Elba & Piombino, but 'possibly' ceased in Dec 2001 when her surveys were due. She was laid up in Genova in March 2002 and was de-classed on 1 Sept 2002 due to "Non-compliance with Recommendations Under survey " see here. 'Rumour' said she was to be auctioned in March 2003, I don't know what happened, but I saw her twice therafter:-

In Genova on 18 April 2003 with yellow bands on the funnel

and in Bari on 9 Aug 2004 with blue bands on the funnel

Link to comment
Share on other sites

Thanks magwa for these pics:)

Εψαξα λιγο το πλοιο στο naviearmatori και ειναι σωστα ολα αυτα που εχετε γραψει.Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι αυτο που εγραψε ενας Ιταλος σε ενα σχολιο του περσι τον Αυγουστο:το αδερφακι του,Antonello da Messina,μετονομαστηκε σε Lanterna και το εχει δει σε φωτογραφιες στην Ελλαδα.Ξερει κανεις αν οντως δουλεψε η δουλευει στα μερη μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...