Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το 2005 ειχα βγαλει στον Αγιο Νικολαο της Κρητης το μικρο τουριστικο ΕΛΕΝΑ της Nostos Tours που εκανε απο κει ημερησιες εκδρομες

1_______0005.jpg

Σε τυχαια συζητηση προχτες με φιλο απο την Αιγινα,μου ειπε οτι το συγκεκριμενο πλοιο εκανε πολυ παλια Πειραια-Αιγινα.Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν ισχυει οντως η παραπανω πληροφορια.Εχει καποιος περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο σκαρι;

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο, κρίνοντας από τις γραμμές του, είναι το ότι πρόκειται για "παλιό σκαρί". Από τις γραμμές δε του Αργοσαρωνικού έχουν περάσει δεκάδες πλοία και πλοιάρια τις τελευταίες δεκαετίες, άρα τίποτα δεν αποκλείεται.

Το ΕΛΕΝΑ συνεχίζει και μέχρι σήμερα να ανήκει στη NOSTOS TOURS και δραστηριοποιείται σε ημερήσιες εκδρομές από το λιμάνι του Αγίου Νικολάου στο νησάκι της Σπιναλόγκα (κυρίως).

Να το δούμε και σε 1, 2, φωτογραφίες του στην Κρήτη, από το flickr.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε τυχαια συζητηση προχτες με φιλο απο την Αιγινα,μου ειπε οτι το συγκεκριμενο πλοιο εκανε πολυ παλια Πειραια-Αιγινα.Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν ισχυει οντως η παραπανω πληροφορια.Εχει καποιος περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο σκαρι;

Τελικα απανταω εγω στον εαυτο μου μεσω του flickr

Στην παρακατω φωτο βλεπουμε το ΕΛΕΝΑ(το ονομα διακρινεται λιγο στην πλωρη) δεμενο στην Αιγινα το 1977.Αρα οντως καποτε δουλευε στο Σαρωνικο.

Αλλαγες μαλιστα δεν παρατηρω ιδιαιτερες εκτος απο την τσιμινιερα(να ειναι αραγε ψευτικη); και τον ιστο του

post-1819-0-57094000-1309438660_thumb.jp

Η φωτο ειναι του rlc

Link to comment
Share on other sites

Kαι το Έλενα είναι το TAHRIR που προσπάθησε σήμερα να φύγει για Γάζα. Καποιοι ακτιβιστές αναφέρουν ότι κατα την επιστροφή του πλοίου στο λιμάνι του Αγ. Νικολάου καπου τράκαρε και μπάζει νερά.

Link to comment
Share on other sites

To cretalive αναφερει οτι εφυγε χωρις αδεια αποπλου χτες το απογευμα και αφου εντοπιστικε,επεστρεψε συνοδεια του λιμενικου.Αργησε μαλιστα να δεσει μιας και υπηρχε φοβος για επεισοδια

Παρακατω ενα κομματι απο το αρθρο ενω υπαρχει και βιντεακι με το πλοιο δεμενο

Παρά τα μέτρα φύλαξης, στο λιμάνι του Αγίου Νικολάου, το ένα από πλοία που επρόκειτο να αποπλεύσουν για τον στολίσκο με προορισμό τη Γάζα, το "Ταχρίρ" -άγνωστο πώς- έφυγε νωρίς χθες το απόγευμα, σημαίνοντας 'συναγερμό' στις λιμενικές αρχές της Κρήτης.

Μετά από επιχείρηση που στήθηκε για τον εντοπισμό του, το πλοίο τελικά βρέθηκε κοντά στην Κρήτη και επέστρεψε, συνοδεία σκαφών του Λιμενικού, στον κόλπο του Αγίου Νικολάου, όπου άργησε όμως να 'δέσει', καθώς στο σημείο συγκεντρώθηκε κόσμος και υπήρξε ο φόβος επεισοδίου..

Το πλοίο «Ταχρίρ» (από τη γνωστή πλατεία του Καΐρου) απέπλευσε από την Κρήτη με περίπου 50 επιβαίνοντες, κυρίως Καναδούς.

Το πλοίο είχε αποπλεύσει στις 6 χθες το απόγευμα, με περίπου 40 επιβαίνοντες, χωρίς άδεια απόπλου αφού προηγουμένως δεν είχαν αποκατασταθεί οι εκκρεμότητες σχετικά με την αξιοπλοΐα του.

Το πλοίο με την συνδρομή ρυμουλκού επιφυλακής από το λιμάνι του Αγίου Νικολάου κατέπλευσε ρυμουλκούμενο με ασφάλεια, στις 19:15, στο λιμάνι, ενώ παράλληλα ενημερώθηκε η Αρμόδια Εισαγγελική Αρχή.

Σημειώνεται ότι την Παρασκευή το Λιμενικό ακινητοποίησε άλλο ένα πλοίο που είχε αποπλεύσει από τον Πειραιά με προορισμό τη Λωρίζα της Γάζας.

Αναμένονται συλλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πλοίο με το όνομα Tahrir (μαζί με ένα άλλο πλοίο) έφυγε λέει από τουρκικό λιμάνι με προορισμό τη λωρίδα της Γάζας, συνοδεία τουρκικής ακτοφυλακής.

Όχι τπτ άλλο, αλλά έχουμε και ακέφαλες όλες τις ΕΔ της χώρας μας...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...