Jump to content
Shipfriends

Marimo (IMO 7127194)


Recommended Posts

Για το τελευταιο VARUNA εψαχνα και επεσα πανω στο πρωτο :wub: Αφιερωμενο στον georgios express και την ΑΝΕΚΑΡΑ που το κραταει ακομα ζωντανο :D

Απο το http://www3.ezbbs.net που δυστυχως δεν γραφει ημερομηνια.

varuna.jpg

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, δεν πρέπει να είναι το ΛΑΤΩ. Η γέφυρα είναι ένα deck πιο χαμηλά, και χωρίς να είμαι σίγουρος το δυόροφο σαλόνι το είχε από κατασκευής. Όλα μετασκευάζονται βέβαια, αλλά μου φαίνεται ότι απλώς μοιάζει, όπως στην περίπτωση VESTA - ΜΥΤΙΛΗΝΗ.

Κάτι ακόμα είναι το κρουαζιερόπλοιο στο βάθος της φωτογραφίας που φαίνεται σχετικά νεο για να συνυπήρχε με το προ επιμήκυνσης ΛΑΤΩ.

Edited by teozan
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο teozan για το κρουαζιεροπλοιο,δεν φαινεται να συμπιπτει χρονικα με το παλιο ΛΑΤΩ.

ΥΓ.Εγω δεν ψαχνω αλλη περιπτωση VESTA :D Αμαν με τους γιαπωνεζους,βγαζουν μια κοπια και φτιαχνουν 16 ιδια πλοια B)

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Το ξέρω ότι φλεγόσασταν να το μάθετε :P , το εικονιζόμενο στη φωτογραφία που μας παρέθεσε ο Νήσος Χίος πλοίο, είναι κατα πάσα πιθανότητα το MARIMO (まりも) του 1972. (ή κάποιο από τα αδελφά του).

Τώρα κάνω και εγώ κράτει με τα πόκεμον!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο teozan το MARIMO ειναι(το λεει και το site με την φωτο).

IMO 7127194 ,Renovated in 1980. Was chartered by Ocean Tokyu Ferry in June 1992, Tokyo to Kokura route. Sold to the Philippines in 1996. and renamed Princess of the World Total loss by fire in 2005.

Απο δω οι info και 1,2,3 φωτο με τα τελευταια σινιαλα του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...