Jump to content
Shipfriends

Κυκλάδες, ταξίδι στο χρόνο, Ατμοπλοϊα Τόγια


Recommended Posts

Ο καλός φίλος και πατριώτης Γιώργος Λυκουρόπουλος σε συνεργασία με την οικογένεια Τόγια προχωρά στην έκδοση βιβλίου με θέμα:

"Κυκλάδες, ταξίδι στο χρόνο, Ατμοπλοϊα Τόγια, από την Κάρυστο σε όλο το Αιγαίο"

Παράλληλα οργανώνει έκθεση στο Ενετικό κάστρο (Μπούρτζι) της Καρύστου με το υλικό του βιβλίου και κινηματογραφικό υλικό.

Η έκθεση προγραμματίζεται να διαρκέσει από τις 2 Αυγούστου ως και τις 7 Αυγούστου.

post-2126-0-40309100-1310492824_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

¨Έχω ολίγα αναμνηστικά από τα πλοία Τόγια. Δείτε στο www.nafpigika.gr "Τόμος 3, Φωτογραφικά τεκμήρια, Πλοία εταιρίας Ι. Τόγια". Επίσης και σε μορφή φωτογραφιών που που μπορώ να στείλεω μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Κώστας Φιλίππου

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η έκθεση Ιστορικών φωτογραφικών ντοκουμέντων με την ταυτόχρονη παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Λυκουρόπουλου,

«ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ» - «ΑΤΜΟΠΛΟΙΑ ΤΟΓΙΑ 1852 ΕΩΣ 1982» - «ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ ΕΩΣ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ»

έκλεισε χθες το βράδυ, στο Ενετικό κάστρο Μπούρτζι της Καρύστου.

post-2102-0-07459300-1312866681_thumb.jp

Η έκθεση πήρε παράταση άλλη μία μέρα μέχρι και δευτέρα 8 Αυγούστου 2011, μετά από απαίτηση του κόσμου.

Σήμερα Τρίτη, ξεκίνησε ένα νέο ταξίδι με αφετηρία την Κάρυστο και ενδιάμεσους σταθμούς τα νησιά των Κυκλάδων του Ιονίου και του ανατολικού Αιγαίου.

Θα δέσουμε στα λιμάνια της Άνδρου της Τήνου της Μυκόνου της Πάρου της Νάξου της Ίου της Σαντορίνης και της Σάμου.

Θα περάσουμε από τον ισθμό θα φτάσουμε στην Κέρκυρα, και θα γυρίσουμε πάλι στην Κάρυστο.

Θα ταξιδέψουμε με τα πλοία της οικογένειας Τόγια .

Τους ιδρυτές της μεγαλύτερης ναυτικής δύναμης του 19ου και 20ου αιώνα στην Ελλάδα.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κο Στέφανο Τόγια που μου εμπιστεύτηκε το προσωπικό αρχείο της οικογένειας του.

Με βάση τις καρτ ποστάλ που μοιράστηκαν ως ενθύμιο της έκθεσης υπολογίζουμε ότι επισκέφτηκαν την έκθεση 2.250 επισκέπτες.

Σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου για την αγάπη που μου δείξατε και υπόσχομαι ότι του χρόνου θα έχουμε μία νέα έκπληξη.

Λυκουρόπουλος Γεώργιος

post-2102-0-49151700-1312867109_thumb.jp

Ο κ. Γιώργος Λυκουρόπουλος με τον κ. Στέφανο Τόγια.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...