Jump to content
Shipfriends

To φανάρι της Λευκάδας


Recommended Posts

Καλοί μου άνθρωποι, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιό μέρο και ποιόν φάρο της Ελλάδας δείχνει η φωτό?

Πιστεύω ότι το ξέρω, απλώς θέλω να το επιβεβαιώσω...

post-31-128326973334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λευκάδα, στη "Γλώσσα" που λένε, στην είσοδο για τα κότερα, πρίν περάσουν κάτω από τη γέφυρα, όταν ανοίξει. Ακόμη και το βουνό πίσω μου κάνει Αιτ/νία και το φρούριο της Λευκάδας κλασσικά, με το φάρο! Ε? :eek:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι ο δίαυλος της Λευκάδας που έχει τώρα την κινητή γέφυρα και στο βάθος το φρούριο της Αγίας Μαύρας με τον πέτρινο φάρο. Θα μου πεις τώρα γιατί ρωτάω? Απλώς, είπα μήπως τα έχασα.:D Και εξηγούμαι...

Η φωτογραφία αυτή του Πέτρου Πουλίδη από το ψηφιοποιημένο αρχείο της ΕΡΤ έχει λεζάντα:

Περίληψη περιεχομένου

ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ. ΑΠΟΨΗ ΛΙΜΑΝΙΟΥ. ΚΑΪΚΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΝ ΠΛΩ ΠΛΑΪ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΤΑ. ΠΙΣΩ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Ο ΦΑΡΟΣ.

Χρονολογία Λήψης

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ

Προφανώς, είχαν στοιχεία για την τοποθεσία, αλλά όχι για την χρονολογία:rolleyes: Άσε που το καίκι είναι "χρησιμοποιημένο".:rolleyes:

Και μετά εγώ έψαχνα να βρω ψύλλο στ' άχερα :eek:

Τώρα θα μου πείς τι σε κόφτει εσένα? Από μιά πλευρά σωστό, αλλά όταν σκέφτομαι ότι αυτό γίνεται για να συνδέσει το παρελθόν με το παρόν και το μέλλον...δεν μπορώ να το χωνέψω.

Άσε δε που όταν σκέφτομαι τα λεφτά που δόθηκαν για την ψηφιοποιήση και τεκμηρίωση του υλικού αυτού...

...μούρχεται να πηδήξω στα νερά του Σαρωνικού από τον φάρο της Αγίας Μαύρας...:D

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε, είπαμε, το φανάρι! :D

Λευκάδα, στη "Γλώσσα" που λένε, στην είσοδο για τα κότερα, πρίν περάσουν κάτω από τη γέφυρα, όταν ανοίξει. Ακόμη και το βουνό πίσω μου κάνει Αιτ/νία και το φρούριο της Λευκάδας κλασσικά, με το φάρο! :rolleyes:
Συμφωνώ και εγώ ότι είναι ο δίαυλος της Λευκάδας που έχει τώρα την κινητή γέφυρα και στο βάθος το φρούριο της Αγίας Μαύρας με τον πέτρινο φάρο. Θα μου πεις τώρα γιατί ρωτάω? Απλώς, είπα μήπως τα έχασα.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...