Jump to content
Shipfriends

Σύμβουλος Καριέρας


Recommended Posts

Μια υποθετική ερώτηση ... κρίσεως, μια σκέψη κάνω... Θα ήθελα να δουλέψω στήν θάλασσα. Είμαι μεγάλος για σχολές ναυτικών δοκίμων, και σε καλή ηλικία για αλλαγή επαγγέλματος και ζωής. Η δουλειά γραφείου δέν μου πάει. Με το εμπόριο δέν τα πάω καλά - ειμαι πολύ ειλικρινής για να πετύχω.Αυτό που σκέφτομαι είναι κάτι σάν ιστιοπλοϊα (skipper), στόν τουρισμό. Κάπου έχω πεταμένο ένα πτυχίο απο σχολή ανοικτής θαλάσσης πρίν από 18 χρόνια και έλεγα να ξαναδοκιμάσω πιό ...επαγγελματικά. Αυτό που δέν ξέρω είναι εάν αφενός αξίζει τόν κόπο (απο αποψη επαγγελματικών επιλογών) η ιστιοπλοϊα, ή πρέπει να στραφώ πρός τα μηχανοκίνητα. Και άν ναί, τί μπορώ να κάνω στά 42 μου; Πώς θα μπορούσα να ξεκινήσω, με τί τρόπο, και ποιές θάναι οι δυνατότητες επαγγελματικής...ανέλιξης; Πρός ποιά κατευθυνση πιστεύετε ότι μπορεί να κινηθεί κάποιος και γιατί;

Η παρέα σας μου φαίνεται κατάλληλη για απαντήσεις.

Παρακαλώ προβείτε...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα η ερωτηση σου και ομολογω οτι με προβληματισε πριν απαντησω. Να ξεκαθαρισω οτι το τελευταιο πραγμα για το οποιο ειμαι καταλληλος ειναι να γινω συμβουλος καρριερας, οπως επισης και το γεγονος οτι ειμαι ασχετος με το χωρο του yachting.

Η γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα σου δεν θα ειναι να παρεις τα απαραιτητα χαρτια και προυποθεσεις στα χερια σου, το προβλημα σου θα ειναι σχετικο με το πως θα σε βλεπουν οι αλλοι και βασικα οι πιθανοι σου εργοδοτες. Οπως και να εχει το πραγμα, δεν ειναι συνηθισμενο να κανεις μια τετοια ριζικη αλλαγη καριερας σε τετοια ηλικια και θα εχεις να αντιμετωπισεις στην αγορα εργασιας εφ' ενος μεν συναδελφους σου με πειρα δεκαετιων ενω εσυ θα εισαι απειρος(και σε αυτο το επαγγελμα η πειρα παιζει τεραστιο ρολο) και αφ' ετερου την προκαταληψη των πιθανων εργοδοτων σου λογω ηλικιας και ελλειψης εμπειριας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοντας με το ΝΙΚΟ , συμπληρωνοντας λεω και εγω το εξης επειδη τυχαια ξερω εναν ανθρωπο skipper , απο οσο μπορω να ξερω η δουλεια του παει καλα....

Γνωριζω ομως οτι τρεχει απο βορρα σε νοτο και απο ανατολη σε δυση συνεχεια 6 -8 μηνες .. Εσενα κατ΄αρχην θα σου αρεσε να τρεχεις τοσο πολυ ? .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για τίς απαντήσεις σας... Δέν έχω πρόβλημα με τα ταξίδια που πρέπει να κάνω, μέρος της δουλειάς είναι...

Κι εγώ μιλάω με φίλους skipper, το ψάχνω. Τώρα όσον αφορά τήν απάντηση του Νίκου - για τήν εμπειρία - είναι ένα θέμα που το είχα παραβλέψει. Τώρα μπήκε κι αυτό στο τσουβάλι τών "υπό διερεύνηση θεμάτων".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατάπόσο εύκολο είναι αλλά εάν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ δεν θα ήταν άσχημο να ρωτήσεις στον Ασπρόπυργο τι προυποθέσεις χρειάζονται για να βγάλεις κυβερνητικό δίπλωμα.

Με αυτό μπορείς να πλοιαρχείς μικρά τουριστικά η σκάφη που κάνουν τοπικές γραμμές όπως για παράδειγμα Ικαρία-Φούρνοι.

Η μπορείς να πας σε πλοία τύπου ΣΑΜΟΣ ΣΠΙΡΙΤ με αυτό τοι δίπλωμα και να κάνεις καθήκοντα αξιωματικού γέφυρας.

Δεν είναι και άσχημο και ξέρω ότι έχουν ζήτηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...