Jump to content
Shipfriends

Atlantic Express (IMO 8919506)


romeo

Recommended Posts

Σαντορίνη-Ουρουγουάη, το δρομολόγιο της καρδιάς μου ακολούθησε αυτό το σκαρί! Κάτι γλίτσες δικές μου λέω, όχι για το Golden Blaze :D:P LOL Αλλά μιας και μας το θύμισε ο Π100, να το δούμε κι από μένα σε κάποιες εμφανίσεις του στη Σαντορίνη. Για την ακρίβεια ενώ πλέει για να αγκυροβολήσει ανάμεσα σε Νέα και Παλαιά Καμένη, έξω από το νησί με προορισμό τον Αθηνιό και πλησιάζοντας στο λιμάνι. Πιθανότατα να το δούμε και σε φωτός από Colonia στο 2018.

v2?user_id=10151545&webp=true&sig=af5cf7  v2?webp=true&sig=59a9d57b6e8d7f2a1ce57fe

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Το συμπαθές τενεκεδάκι συνεχίζει να εκτελεί δρομολόγια στην γραμμή Buenos Aires-Colonia με τα σινιάλα της Colonia Express. Ανταγωνίζεται το ένατο αδέρφι του Atlantic III (το οποίο τώρα παρατήρησα ότι έχει διαφορά στο design της γέφυρας από τα υπόλοιπα 8, πιθανόν να οφείλεται σε νέα κατασκευή μετά από ζημιά;; ) και εκτελεί δρομολόγια για λογαριασμό της Buquebus. Το πέρασμα γίνεται σε περίπου 1 ώρα με ταχύτητες 27-30 μιλίων.

Μου κάνει εντύπωση ο αριθμός επιβατών, 651 σύμφωνα με την εταιρεία του, καθώς όλα τα αδερφά βγήκαν με capacity 450 θεωρητικά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...