Jump to content
Shipfriends

Ναυτιλιακή εταιρεία(Λαικής βάσης;)Ιδρύουν Κασιώτες & Καρπάθιοι


Recommended Posts

Σύμφωνα με δημοσίευμα της ροδιακήςσύσκεψη με την παρουσία όλων των αρχών των 2 νησιών,αλλά και του κ.Μιχάλη Σακέλλη ένεκα καταγωγής,παραγματοποιήθηκε στις 25/8/ στην κοινότητα Ολύμπου Καρπάθου.................http://www.rodiaki.grΠαρασκευή 29/8/2008 σελίς 21

Link to comment
Share on other sites

Αλλοίμονο, είναι ένα παλιό σχέδιο που έφθασε ο καιρός να υλοποιηθεί. Δεν ξέρω μάλιστα αν η Fincantieri ή το Fossen έχουν ήδη υποβάλει προσφορές και ερίζουν για το ποιός θα χτίσει το γρήγορο, ασφαλές και σύγχρονο πλοίο (με φθηνό εισιτήριο ή και τσάμπα ακόμα), απευθείας από Πειραιά για Διαφάνι-Πηγάδια-Κάσο. Εκτός αν προτιμήσουν σκάφος που ήδη έχει μελετήσει για λογαριασμό τους, τρίτος παράγων του ακτοπλοϊκού γίγνεσθαι της χώρας μας :P.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τους ευχηθώ καλή επιτυχία στο εγχείρημα τους εάν ο πραγματικός τους στόχος όντως είναι η καλύτερη συγκοινωνιακή εξυπηρέτηση των νησιών τους. Όμως στην Ελλάδα της Sea Star και της MIG, της SAOS στις επιδοτούμενες, και του κάπτα Γάτου που πάει πάντα παντού ' θα μπορέσει να επιβιώσει ένα τέτοιο εγχείρημα, γιατί η εποχή των εταιρειών Λαϊκής Βάσης νομίζω πως έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί. Ελπίζω, να επιτύχουν και να μην έχει η εταιρεία τους, εάν και εφόσον ιδρυθεί, το τέλος της ΔΑΝΕ, ΛΑΝΕ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το δημοσίευμα της ΡΟΔΙΑΚΗΣ που έβαλε ο ΜΥΚΗΝΑΙ...δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον georgios express.:D

Το (μόνο κατά την γνώμη μου) ζητούμενο της θερινής σύναξης των απανταχού Καρπαθίων είναι η "βραχυπρόθεσμη λύση" και η οποία συνοψίζεται στο "εάν δώσει το ΥΕΝ μια γενναία επιδότηση, θα μπει (πάλι) το BS2 στην Κάρπαθο".;)

post-31-12832697588_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...