Jump to content
Shipfriends

Υπολογισμός χωρητικότητας σε τόνους


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σαν καινούργιος θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

έχω ένα bulk carrier 63.195 DWT και 2.597.669 CFT Grain.

θα ήθελα να μάθω πόσους τόνους mineralli και πόσους τόνους κάρβουνο μπορεί να φορτώσει.

Σας ευχαριστώ πολύ,

vagelis10

Link to comment
Share on other sites

2.597.669 cubic feet = 73.557 cubic meters, άρα με τον όγκο Grain του θα μπορούσες να φορτώσεις 66.870 τόνους ανθρακίτη (κάρβουνο). Το γεγονός ότι σου "λείπουν" 3.000 τόνοι στο DWT καθώς και το γεγονός ότι δεν μας δίνεις στοιχεία για το βάρος καυσίμων, πληρώματος, εφοδίων, λαδιών, ξυδιών κλπ., με κάνει να λέω ότι το μέγιστο που μπορείς να φορτώσεις είναι το DWT του σκάφους σου (αν πούμε ότι δεν πάς ταξίδι πχ.)

Για τα μινεράλια, τι μεταλλεύμα θές να μεταφέρεις;

(Edit: Φυσικά αυτά είναι εντελώς θεωρητικά και επ'ουδενί δεν χρησιμοποιούνται για πραγματικές φορτώσεις !)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ηδη πει καποια πραγματα εδω. Χωρις να ειναι και πυρηνικη φυσικη, δεν ειναι και ευκολος αυτος ο υπολογισμος. Επισης παιζει ρολο και ο συντελεστης στοιβασιας του καθε φορτιου. Κι επειδη δεν μου αρεσει να ανοιγω το στομα μου για πραγματα που δεν ξερω η ακομα μαθαινω, αν υπαρχει καποιος να μας πει 5 πραματα μη ξεχνωντας οτι απευθυνεται σε ασχετους, θα ημουν υποχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Για κάρβουνο πάντως, όπου ο SF κυμαίνεται από 36-47 cu.ft./ton, μπορεί να βγάλει μια σειρά από αποτελέσματα. Η οποία σειρά ξεκινά από το να μην εκμεταλλεύεται (υποθέτοντας καύσιμα, εφόδια κλπ. μηδενικά) όλο το DWT εώς να μην εκμεταλλεύεται όλο τον Grain όγκο του.

Γινόμενος λίγο πιο συγκεκριμένος (πχ. με SF ή με συγκεκριμένο υλικό που θέλει να μεταφέρει), είναι δυνατή η εξαγωγή κάποιων απόλυτων μέγιστων (ναυτιλιακή δυστυχώς δεν έχουμε ακόμη;) ).

ΥΓ: Νομίζω ότι για enthusiasts υπάρχει αρκετός κόσμος που ξέρει ένα σωρό πράγματα στο shipfriends.gr πάντως :-)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...