Jump to content
Shipfriends

Ελληνικά hovercraft τη δεκαετία του '70


George Bross

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι, κάνω μια έρευνα για αερόστρωμνα πλοία που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Προσπαθώ να συγκεντρώσω στοιχεία για τα πρώτα hovercraft που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '70. Απ' όσο γνωρίζω τα πρωτοέφερε στην Ελλάδα ο Ανδρέας Βομβογιάννης και ήταν τύπου HM2 της Hovermarine από την Αγγλία. Το ένα μάλιστα έφερε το όνομα "Μεγαλόχαρη".

Γνωρίζει κανείς πότε ακριβώς δρομολογήθηκαν, ποια χρονιά αποσύρθηκαν και για ποιο λόγο? Τι απέγιναν μετά την απόσυρση τους? Υπάρχει κάποια φωτογραφία?

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΑΓΑΠΗΤΕ GEORGE ΕΊΜΑΙ Ο ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΩΝ ΧΟΒΕΡΚΡΑΦΤ HM2-MK3 ΤΑ ΠΡΏΤΑ ΤΑΧΎΠΛΟΑ ΠΟΥ ΉΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ -ΤΟ ´ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΉ´ Κ ΤΟ ´ΝΕΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ´ ΕΠΊΣΗΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ SIDEWALL CATAMARAN "GOLDEN OLYMPICS"

ΕΧΩ ΠΟΛΎ ΥΛΙΚΌ ΝΑ ΣΑΣ ΔΏΣΩ Κ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΘΕΡΜΑ Κ ΕΣΆΣ Κ ΤΟ ΥΠΈΡΟΧΟ SITE ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΊ

ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΈΝΑ E-mail σας με διευκολυνη ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ

ΜεΕΚΤΙΜΗΣΗ

Captain Andreas

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε PANAGIA EKATONTAPILIANH ευχαριστω θερμα για το λογικό κ ευγενικό αίτημα σας,θα φροντισω να συγκετρωσω σε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΉ μορφή όσα εχω κ ειναι ενδιαφέροντα,επισης να εξοικιωθω λιγο και με την χρήση του SITE.

Εκτιμώ αφανταστα την Αγάπη ΌΛΩΝ σας για την ΘΆΛΑΣΣΑ που για μένα ήταν κ ειναι η ΑΓΑΠΗ κ η Δραστηριότητα μου μια ολόκληρη ΖΩΗ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...