Jump to content
Shipfriends

"Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο" (Λεύκωμα - Έκθεση φωτογραφίας)


Recommended Posts

Ας δούμε μία σπάνια φωτογραφία του αγαπημένου ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ, φτάνοντας στο λιμάνι της Καρύστου το 1969, ένα χρόνο μόλις (ίσως και λιγότερο) από την καθέλκυση του.

Η φωτογραφία φιλοξενείται στο εξαιρετικό λεύκωμα "Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο" το οποίο έχει επιμεληθεί ο καλός φίλος Γιώργος Λυκουρόπουλος και που ευγενώς μου την παραχώρησε για να ανεβεί στην γκαλερί του φόρουμ μας.

Τίτλος φωτογραφίας στο λεύκωμα : "Κάρυστος 1969, ο ερχομός του ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ".

O Γιώργος Λυκουρόπουλος είναι φωτογράφος που κατάγεται από τον Πλατανιστό Καρύστου και ζει και εργάζεται τα τελευταία χρόνια στην Κάρυστο.

Το λεύκωμα που επιμελήθηκε, "Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο", περιέχει φωτογραφίες ασπρόμαυρες της Καρύστου από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Φωτογραφίες που όπως ο ίδιος μου είπε συλλέχθηκαν με πολύ κόπο και πολύ τρέξιμο από πολλές και διάφορες πηγές.

Στο λεύκωμα -εκτός από την φωτογραφία του Πόρτο Λάφια- περιέχονται και άλλες φωτογραφίες από επιβατηγά πλοία που έχουν περάσει από το λιμάνι της Καρύστου, στην πλειοψηφία τους της οικογένειας Τόγια, καθώς και φωτογραφίες από το λιμάνι της Καρύστου, το παλιό καρνάγιο που δεν υπάρχει πιά, όλες από την 10ετία του "60" και πίσω.

Πάμε να δούμε κάποιες εικόνες λοιπόν (για αρχή) από πλοία που έχουν περάσει από το λιμάνι της Καρύστου, και θα επανέλθω και με άλλες στο μέλλον.

Οι τίτλοι των φωτογραφιών είναι οι πρωτότυποι που υπάρχουν στο λεύκωμα καθώς επίσης και οι χρονολογίες.

Κάρυστος 1962, ο απόπλους του Μοσχάνθη.

Κάρυστος 1962, το πλοίο Μοσχάνθη.

Κάρυστος 1955, το πλοίο Ρένα. (1)

Κάρυστος 1955, το πλοίο Ρένα. (2)

Κάρτα δρομολογίων πλοίου Κώστας, από και προς Ραφήνα.

Κάρυστος 1948, το πλοίο Καρυστάκι.

Κάρυστος 1962, ναυτικοί και ταξιδιώτες στο πλοίο Καρυστάκι.

Ακόμα, δύο φωτογραφίες που δεν περιέχονται στο λεύκωμα και που μου έδωσε ο καλός φίλος.

Το πλοίο Κωνσταντίνος, σε άφιξη στην Κάρυστο.

Το Κάρυστος. (Αν δεν κάνω λάθος στην Ραφήνα.)

Να πω τέλος, ότι από την Παρασκευή 31 Ιουλίου μέχρι και την Τετάρτη 5 Αυγούστου λειτουργεί έκθεση φωτογραφίας με φωτογραφίες από το λεύκωμα "Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο" στο "Μπούρτζι", στην παραλία της Καρύστου.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σείριε ευχαριστούμε πολύ για την τόσο σημαντική και ενδιαφέρουσα έκθεση-λεύκωμα.

Μήπως γνωρίζεις που μπορούμε να βρούμε το λεύκωμα, μιας και από την Χίο που είμαι δεν προλαβαίνω να πεταχτώ μέχρι την Κάρυστο, τουλάχιστον όσο κρατά η έκθεση.

Μεγάλη η παράλειψις μου, και ευχαριστώ τον φίλο gtogias που διακριτικά μου το υπενθύμισε. :)

Να αναφέρουμε λοιπόν τα πλήρη στοιχεία του λευκώματος.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΥΚΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

"Καρυστία - ταξίδι στον χρόνο".

Ευβοικές εκδόσεις Κίνητρο Ε. Καλέμη - Τηλ. 22260 72262

Να προσθέσω ακόμα ότι σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τον φίλο Γιώργο Λυκουρόπουλο, μου ανέφερε την μεγάλη επιτυχία που σημειώνει η έκθεση -στο ιστορικό Μπούρτζι, στην παραλία της Καρύστου-, λέγοντας μου χαρακτηριστικά ότι τις τρεις μόνο πρώτες ημέρες πέρασαν από εκεί 2.500 επισκέπτες. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...