Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Είναι η δεύτερη φορά που παθαίνει ζημιά το πλοίο καθώς δρομολογήθηκε στη γραμμή, οπότε θα ήταν ανεπίτρεπτο να άφηνε το δρομολόγιο και τους επιβάτες στο έλεος του Θεού. Πολύ ήταν εκείνοι που δυσαρεστήθηκαν το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος. Το καλό όμως να λέγεται. Στην προκειμένη περίπτωση σκέφτηκε τον επιβάτη πολύ περισσότερο απ΄ ότι άλλες φορές.

Link to comment
Share on other sites

To ΥΕΝ ανακοινώνει τη βλάβη του FC 3 και παραπέμπει για περισσότερες λεπτομέρειες στη σχετική ανακοίνωση της εταιρείας;)

Μήπως πληροφορήθηκαν και τη βλάβη από τη σχετική ανακοίνωση της εταιρείας??:eek::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΤΟ γατάκι 3 σε ποια ακριβώς γραμμή θα εκτελούσε δρομολόγια.??γιατι απ'ότι θυμάμαι δεν φαινότανε πουθενα..ούτε στο ενδοκυκλαδικό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε express skiathos που το άκουσες αυτό για τη βλάβη; Υπάρχει κάτι επίσημο; Γιατί αν δεν το έβρισκε ο pie στα δρομολόγια, μήπως έχει σταματήσει; Μήπως το χτύπησε ο ιός που χτυπάει κάθε Σεπτέμβρη τους Αιόλους;

Link to comment
Share on other sites

Αφ' ενός πήρε το αυτί μου για βλάβη το πρωί στον Πειραιά και αφ' ετέρου υπάρχει και σχετική ανακοίνωση στο site του marinews,γιατί δεν βγήκε στο site της ΕΛΛΕΝΙΚ δεν ξέρω.

Όπως ορθά είπες φίλες George μάλλον έπαθε τη νόσο του Σεπτεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

Sorry φίλε Orestis, αλλά να είμαστε επιφυλακτικοί σε τι; Στο αν γίνεται σκοπίμως η βλάβη; Εγώ προσωπικά μέχρι και προχθές ήξερα ότι το πλοίο δεν είχε βλάβη και παρέμενε δεμένο λόγω του απαγορευτικού. Πότε την έπαθε την βλάβη; Και απόδιεξη της βλάβης είναι το δελτίο τύπου που υπάρχει. Δε νομίζω ότι το marinews (χωρίς να είμαι υποστηρικτής του) αυθαιρετεί και βγάζει αβέρτα δελτία τύπου εν ονόματι των εταιρειών. Αλλά όλο και κάτι θα χαλάσει τον μήνα Σεπτέμβριο και εμένε προσωπικά δεν μ΄ αρέσει καθόλου. Και δεν ισχύει μόνο για το 3, αλλά και για άλλες περιπτώσεις που δεν είναι του παρόντος tread (και εκτός ελλενικ, γιατί άλλοι έχουν κάνει όργια με τις βλάβες). Τεσπα, εμένα κάτι δεν μου κολλάει στην όλη υπόθεση, αλλά αν είμαι λάθος δεν έχω κανένα λόγο να ζητήσω δημόσια συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

na boithisw ligo perissotero

to flying cat3 sto telos aygoustoy eixe perasei dromologia mexro kai tis 30/09

alla ayto htan mono gia liges meres, afou stis arxes tou septemvriou to allaksan kai to eixan mexri tis 17/09. kai se liges meres peire paratash mexri kai ths 25/09.

twra an eixe alla programmatismena dromologia den kserw alla den nomizw.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το Flying Cat 3 δεν έδεσε από τη συνηθισμένες φθινοπωρινές ιώσεις των ταχύπλοων.:rolleyes:

Το πλοίο πρέπει να έχει σοβαρή βλάβη έδεσε γιατί σήμερα είδα να έχουν κόψει ένα τμήμα από το δεξιά τσιμινιέρα και ένας γερανός ήταν δίπλα του για να βγάλει κάτι από τα σπλάχνα του. Δε ξέρω εάν είναι η τουρμπίνα πάλι όπως πέρυσι.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό είχα γράψει και πιο πάνω πως ίσως θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικότεροι και να μην προβαίνουμε σε βιαστικά συμπεράσματα, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε το παραμικρό στοιχείο γι' αυτά που γράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η εταιρεία ανακοινώνει ότι τη Δευτέρα 26/05 το πλοίο FLYINGCAT 3 υπέστη βλάβη και παραμένει στο λιμάνι της Ραφήνας όπου το Κεντρικό Λιμεναρχείο διενήργησε επιθεώρηση και απαγόρευσε τον απόπλου μέχρι τη διαπίστωση οριστικής αποκατάστασης της βλάβης.

Ως εκ τούτου τα δρομολόγια από την Παρασκευή 30/05 προς Φολέγανδρο – Αμοργό και Ίο – Σαντορίνη θα παραμείνουν ανεκτέλεστα μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και άρσης της απαγόρευσης απόπλου από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υ.Ε.Ν.

Οι επιβάτες έχουν ήδη ενημερωθεί και προωθήθηκαν στους προορισμούς τους με άλλα δρομολόγια της Hellenic Seaways και άλλων εταιρειών.

Πειραιάς, 29 Μαΐου 2008

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί το πήρε το μάτι μου να “φοράει” την πρώτη από τις δύο νέες του μηχανές, με τη βοήθεια γερανοφόρου οχήματος.

Από ότι φαίνεται οι καινούργιες τουρμπίνες δεν του έφεραν περισσότερο τύχη.:o;)

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία ανακοινώνει ότι τη Δευτέρα 26/05 το πλοίο FLYINGCAT 3 υπέστη βλάβη και παραμένει στο λιμάνι της Ραφήνας όπου το Κεντρικό Λιμεναρχείο διενήργησε επιθεώρηση και απαγόρευσε τον απόπλου μέχρι τη διαπίστωση οριστικής αποκατάστασης της βλάβης.

Ως εκ τούτου τα δρομολόγια από την Παρασκευή 30/05 προς Φολέγανδρο – Αμοργό και Ίο – Σαντορίνη θα παραμείνουν ανεκτέλεστα μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και άρσης της απαγόρευσης απόπλου από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υ.Ε.Ν.

Οι επιβάτες έχουν ήδη ενημερωθεί και προωθήθηκαν στους προορισμούς τους με άλλα δρομολόγια της Hellenic Seaways και άλλων εταιρειών.

Πειραιάς, 29 Μαΐου 2008

Τα πλάνα των δρομολογίων έχουν αλλάξει εδώ και ένα μήνα, τα δρομολόγια για Φολέγανδρο - Αμοργό και Σαντορίνη - Ίο είναι προγραμματισμένα να ξεκινήσουν απο 13/06/2008

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες το απόγευμα έκανε ένα μικρό δοκιμαστικό (από τις 17:15 μέχρι 18:00) το πλοίο, για να δούνε ότι αποκατάστησαν το πρόβλημα με τις τουρμπίνες του πλοίου. Ενώ σήμερα ξεκίνησε πάλι τα δρομολόγια του από Πειραιά για Κυκλάδες (διπλά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ώρα 12. 30 μ.μ.

Στο λιμάνι της Μήλου έδεσε πριν από λίγιο του Flying Cat 3, στο οποίο παρουσιάστηκε πρόβλημα στο αριστερό jet, όταν απορρόφησε, άγνωστο μέχρις στιγμής, αντικείμενο.

Το πλοίο εκτελούσε το δρομολόγιο Πειραιάς -Σίφνος-Φολέγανδρος-Κατάπολα. Λίγο μετά τις 11.15 π.μ. και ενώ κατέπλεε στο λιμάνι της Φολέγανδρου η αριστερή του τουρμπίνα απορρόφησε αντικείμενο που βρέθηκε στη ρότα του. Παρά τους ελιγμούς το πλήρωμα δεν κατάφερε να βγάλει το αντικείμενο.

Το πλοίο κατευθύνθηκε τότε, και αφού είχε ενημερώσει το ΥΕΝ, στη Μήλο, όπου υπάρχει εξειδικευμένος δύτης που θα λύση το πρόβλημα και στη υνέχεια αναμένετα να συνεχίσει το πλού του.

Στο πλοίο επιβαίνουν 119 επιβάτες και 14μελές πλήρωμα

Πηγή: Marinews

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία ανακοινώνει ότι σήμερα Τρίτη 2/09/2008 στο ταχύπλοο πλοίο FLYINGCAT 3 παρουσιάστηκε βλάβη στην αριστερή προωθητική μονάδα λόγω εμπλοκής ξένου αντικειμένου στον αγωγό της σχετικής έλικας, κατά την εκτέλεση του πρωινού του δρομολογίου από Σίφνο προς Φολέγανδρο και προσέγγισε στο λιμάνι της Μήλου, προκειμένου να γίνουν ενέργειες απεμπλοκής του αντικειμένου.

Μετά από επικοινωνία με τις αρμόδιες αρχές, δόθηκε η εντολή το δρομολόγιο να παραμείνει ανεκτέλεστο και το ταχύπλοο πλοίο FLYINGCAT 3 να επιστρέψει στον Πειραιά (κενό επιβατών), όπου και θα διενεργηθούν οι απαραίτητες επιθεωρήσεις/ επισκευές.

Οι επιβάτες έχουν ήδη ενημερωθεί και θα προωθηθούν στον προορισμό τους με μέριμνα της εταιρείας.

www.hsw.gr

Link to comment
Share on other sites

[...]παρουσιάστηκε βλάβη στην αριστερή προωθητική μονάδα λόγω εμπλοκής ξένου αντικειμένου στον αγωγό της σχετικής έλικας,
Η περιγραφή της βλάβης "έγραψε ιστορία"...που θα έλεγε και ο αείμνηστος:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
ΥΕΝΑΝΠ / Δευτέρα, 31 Αυγούστου 2009

Μηχανική βλάβη στο Ε/Γ-KAT «FLYING CAT 3» στη Ραφήνα

Ενημερώθηκε, σήμερα το πρωί, η Λιμενική Αρχή Ραφήνας από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-ΚΑΤ «FLYING CAT 3» Ν.Π. 10562, ότι κατά τη διαδικασία απόπλου περί ώρα 07:30 παρουσίασε αδυναμία εκκίνησης. Το πλοίο είχε δρομολόγιο από Ραφήνα για Μύκονο - Νάξο - ΄Ιο - Θήρα.

Ο απόπλους του εν λόγω πλοίου απαγορεύτηκε από την οικεία Λιμενική Αρχή μέχρι αποκατάστασης της βλάβης και προσκόμισης βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από τον παρακολουθούντα Νηογνώμονα, ενώ οι επιβάτες προωθήθηκαν στον προορισμό τους με άλλα πλοία με μέριμνα της πλοιοκτήτριας εταιρείας.

Αυτό το "αδυναμία εκκίνησης" τι άραγε να σημαίνει? Επίσης, με ποιό τρόπο πήγαν Ίο-Θήρα οι επιβάτες?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!!!Απλά η ανωμαλία του HS3 επισκίασε την απουσία του FC3....

Σωστα....Και το 3 λοιπόν την γνωστή του αδυναμία....

Δεν τα προλαβαίνουμε όλα να τα γράψουμε πια!!!!Πολύ βλάβη φέτος....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...