Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Συμπερασματικα, εχω κανει τρια ουσιαστικα ποστ στο θεμα του Θεολογου, αυτο, αυτο και αυτο συν το παραπανω επιμαχο. Εαν απο αυτα εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι ειμαι εμπαθης απεναντι στο πλοιο και τους πλοιοκτητες του, δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι και δεν μου φαινεται να σε πειθω για το αντιθετο, ο,τι κι αν πω/διευκρινησω, οποτε τα ξαναλεμε εν καιρω για περαιτερω εντυπωσεις. Αν ηταν ετσι και βλεποντας τι εχω γραψει κατα καιρους για αλλους πλοιοκτητες και πλοια, τοτε μαλλον ειμαι εμπαθης με ολη την ελληνικη ακτοπλοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 646
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To ΘΕΟΛΟΓΟΣ μπαίνοντας στο Γαύριο.Εχει ΄πάρα πολύ καλή κίνηση,ο κόσμος έχει ανταποκριθεί πολύ στην δρομολόγησή του κι έτσι έχει πάρει΄αρκετό από το παντεσπάνι.

Όσο για το πρόβλημα του όγκου και του αέρα ουδέν ακατόρθωτο για τον καπτα Μάκη. Τον είδα με ένα βοριαδάκι 6αράκι μέσα στο γαύριο πήγε λίγο ψηλωμένα φουντάρισε την δεξιά και με αγαντά και ανάποδα ήρθε στην θέση του με απόλυτη καθετότητα σε μια μανούβρα που διήρκεσαι σκάρτα 4 λεπτά.:mad:

post-20-128326964481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα κι εγώ με το καράβι και θέλω να πω δύο λόγια.

Επειδή όμως από ότι έχω καταλάβει στο φόρουμ υπάρχουν μέλη που έχουν είτε άμεσα είτε έμεσα συμφέροντα από το πλοίο θέλω να τονίσω ότι όλα τα παρακάτω αποτελούν καθαρά την προσωπική μου γνώμη και δεν καλώ κανέναν να την αποδεχτεί.

Κατ'αρχήν να ξεκινήσω με την κίνησή του η οποία σε επιβάτες ήταν παραπάνω από ικανοποιητική πλην όμως από την Άνδρο και μετά το βαπόρι πήγαινε άδειο:) Το μέλι έχει αυτή η Άνδρος;:D Από γκαράζ όχι σπουδαία πράγματα αλλά φυσικά από ένα ταξίδι δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα μιας και από ότι ακούω γενικότερα έχει αποσπάσει καλό μερίδιο της κίνησης.

Στα του πλοίου τώρα. Οι εσωτερικοί του χώροι πεντακάθαροι και προσεγμένοι. Πολύ όμορφο και ευρύχωρο το πρυμνιό σαλόνι με μοκέτα που κυριολεκτικά το πόδι βουλιάζει. Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τα υπόλοιπα σαλόνια του πλοίου. Υπάρχουν άλλα δύο σαλόνια, το καθένα με το δικό του μπαρ, τα οποία είναι αρκετά μικρά και συγκεκριμένα αυτό που βρίσκεται πριν την διακεκριμένη θέση. Αισθητή η απουσία καναπέδων σε αυτά τα δύο σαλονάκια και πάρα πολλά τραπέζια με καρέκλες τα οποία βρίσκονται πολύ κοντά και όταν υπάρχει λαός για να σηκωθείς πρέπει να ζητήσεις συγνώμη από τον πίσω σου σα να είσαι σε κέντρο στην παραλιακή...Πολύ πιο ευρύχωρο θα ήταν αν όλο αυτό ήταν ένας ενιαίος χώρος. Τα μαγαζιά του πλοίου δεν είναι ακόμα έτοιμα και μέσα βρίσκονται στιβαγμένες καρέκλες. Η διακόσμιση είναι απαλή και ευχάριστη με το ξύλο και τις αποχρώσεις αυτού να κυριαρχούν.

Όλα τα λεφτά εννοείται πως είναι το πλωριό μπαλκονάκι του βαποριού όπου ο κάθε καταβολάτρης μπορεί να περάσει ώρες ατελείωτες. Το ίδιο καθαρό είναι και το ανοιχτό κατάστρωμα του πλοίου. Άνετο να το περπατήσεις από άκρη σ'άκρη και πολύ πλατύ μιας κι έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ πλατύ βαπόρι. Δέος προκαλεί το γκαράζ του πλοίου και ειδικά το πάνω. Απίστευτα μεγάλο και είναι απορίας άξιο τι αριθμό φορτηγών και ΙΧ μπορεί να δεχτεί.

Τέλος το πλοίο είναι καλοτάξιδο όμως χωρίς ιδαίτερο κυμματισμό έκανε ανα κάποια διαστήματα κάτι ακανόνιστα κουνήματα. Με τη μηδαμινή γνώση μου σε θέματα ναυπηγικής υποθέτω πως αυτό έχει να κάνει με το ανοιχτό άνω γκαράζ και τον αέρα που μπαίνει εκεί...Και από μανούβρα φαίνεται αρκετά μαϊτζέβελο και με προπελάκι που βοηθάει πολύ.

Σε γενικές γραμμές το πλοίο μου άφησε θετικές εντυπώσεις (και ακόμα πιο θετικές η πλήρης απουσία των αεροπορικών καθισμάτων:D ) όμως θεωρώ πως το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ εξακολουθεί να είναι το πρώτο σε όλα εκτός από το γκαράζ. Επίσης έτσι όπως είδα την κίνηση πιστεύω (όσο κι αν δεν θέλω να το παραδεχτώ) ότι αυτό που έχει ματώσει περίσσότερο είναι η ΠΗΝΕΛΟΠΗ και όχι το ΑΚΟΥΑ. Η ΠΟΠΑΡΑ χρειάζεται αναβάθμιση εσωτερικών χώρων άμεσα γιατί οπως και να το κάνουμε δεν αρκεί πλέον μόνο ο φοβερός της πλοίαρχος και το καλό της ταξίδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε George τους ειδες τους προσκρουστηρες μιας και πηγες;:)

Το προπελακι του πλου βοηθαει αλλα δεν ειναι και πολυ δυνατο ωστε να μπορεις να το εμπιστευθεις οπως ειναι πχ του Πηνελοπη Α.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω νοτιά σήμερα στο μέσα της Τήνου με την χαρακτηριστική

ήρεμη μανούβρα του καπτα Μάκη

Λόγω μικρής ράμπας ανοιξαν μόνο τον κεντρικό καταπέλτη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ταξίδεψα χθες από Γαύριο για Ραφήνα με το Θεολόγος Π. Έχοντας 4 επιλογές σε 4 διαφορετικές ώρες, (AQUA, ΠΗΝΕΛΟΠΗ, SUPERFERRY, ΘΕΟΛΟΓΟΣ), προτίμησα το τελευταίο μιας και το πρωί πηγαίνοντας με το SUPERFERRY (γράφω εντυπώσεις στο αντίστοιχο thread), ξεφύλλισα τον Εφοπλιστή που του είχε αφιέρωμα και το εκθείαζε τόσο πολύ ώστε μου κίνησε την περιέργεια.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου βλέποντας το από την προκυμαία να προσεγγίζει, αρνητικές. Ειναι ένα άσχημο πλοίο (περι ορέξεως.....), τετράγωνο, ασουλούπωτο, πολύ μακριά από τις δικές μου απόψεις για το τι είναι όμορφο πλοίο. Εχω την γνώμη πάντως ότι έστω και ένας απλός γραφίστας αν είχε ερωτηθεί (δεν μιλάω για ειδικούς), θα μπορούσε να είχε δώσει μια καλύτερη ιδέα για χρώματα, λογότυπα, συνδιασμούς, που θα μπορούσαν να αναδείξουν περισσότερο το πλοίο. ( ...έλα μωρέ τώρα, βάφτο όλο άσπρο, πάτα του κι ένα κόκκινο από την μέση και κάτω και νετάραμε...). Δεν μιλάω βέβαια για το παράδειγμα του AIDA DIVA, αλλά μήπως να δινόταν περισσότερη προσοχή στην εμφάνιση του πλοίου ?

Μπαίνοντας στο πλοίο οι πρώτες αρνητικές μου εντυπώσεις άλλαξαν αμέσως και φυσικά προς το καλύτερο. Για να μην γίνομαι κουραστικός και επαναλαμβανόμαστε θα συμφωνήσω απόλυτα με πιο πάνω post του George όσον αφορά τα σαλόνια του, την καθαριότητα του, την άπλα του ανοιχτού του καταστρώματος.

Στα θετικά (για μένα) του πλοίου συμπεριλαμβάνονται :

1ον. Η μεγάλη αίσθηση στιβαρότητος που μου έδωσε. Ενα γεροφτιαγμένο σκαρί που σου εμπνέει σιγουριά στο ταξίδι σου.

2ον. Ο πολύ εύκολος προσανατολισμός του επιβάτη. Για να ''χαθεί'' κάποιος μέσα σε αυτό το πλοίο το IQ του θα πρέπει να βρίσκεται υπό το μηδέν.

3ον. Τα μεγάλα, ευρύχωρα, προσεγμένα σαλόνια του, που σε κάνουν να νοιώθεις ότι δεν θέλουν απλά να ''στα πάρουνε'', αλλά νοιάζονται και για την άνεση-καλοπέραση σου.

Στα θετικό-αρνητικά (διαλέγετε και παίρνετε) :

Η απόλυτη τάξη, όλα στην θέση τους, όλα συμμετρικά, όλα τετράγωνα, όλα απόλυτα ισορροπημένα, όλα ΙΑΠΩΝΙΚΑ.

Στα αρνητικά :

1ον. H κλειστή και δυσπρόσιτη του γέφυρα. Εντάξει κλειστές βαρδιόλες θα μου πείτε. Αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι ''πας κοινός θνητός απαγορεύεται να εισέλθει στα ιερά και άχραντα του πλοίου''. Οσο για το άρθρο στον Εφοπλιστή που γράφει ότι ''...οι πόρτες τις είναι ανοιχτές για μια επίσκεψη...'', ανεβείτε εσείς την στενή σκαλίτσα που οδηγεί στην γέφυρα (πράσινο τοξάκι στην φώτο Νο2), σταθείτε μπροστά στην κλειστή πόρτα που γράφει ''AUTHORIZED PERSONS ONLY'' και αν συνεχίσετε να έχετε την ίδια διάθεση για ..επισκεψούλα το ξανασυζητάμε.

2ον. Η κάπως μπλαζέ στάση του πληρώματος. Έκανα μια βόλτα στα σαλόνια του πλοίου από πρύμνη προς πλώρη και κατέληξα στο μπαρ το οποίο βρισκεται έξω απο τον χώρο με τις διακεκριμένες θέσεις. Εκεί ζήτησα δύο αναψυκτικά από τον μπάρμαν ο οποίος αφού με ρώτησε που κάθομαι και του απάντησα πουθενά και ότι απλά ήθελα να τα πάρω μαζί μου στο επάνω κατάστρωμα, μου είπε με στυλ σερβιτόρου Τιτανικού:) , ότι θα έπρεπε να πάω να τα πάρω από το πίσω μπαρ !!! (των φτωχών και απόρων φαντάζομαι ???)

3ον. Τα κάγκελα σε στυλ πολυκατοικίας του 1960 στο πάνω ανοιχτό κατάστρωμα. Χάθηκε κάτι πιο βαπορίσιο ?

4ον. Η πολύ στενη καραβολατρική περατζάδα (το αρνητικό πάει στο στενή) κάτω από την γέφυρα. Ισα-ίσα χωράει να περάσει ένας άνθρωπος. Δεν μπορούσαν να δώσουν 20-30 πόντους ακόμα ? ( κόκκινο τοξάκι στην φώτο Νο2).

Επειδή είδα πιο πάνω ότι γίνεται πολύς λόγος για το μπαλκονάκι κάτω από την γέφυρα έβαλα δύο φώτο σχετικές. Στην πρώτη φαίνεται σε πρώτο πλάνο το μεγάλο σχετικά μπαλκονάκι τραβηγμένο από την περατζάδα που έλεγα πριν και στην δεύτερη το υποδεικνύει το μπλε τοξάκι.

Τέλος να συμφωνήσω με τον George στο ότι το SUPERFERRY εξακολουθεί να είναι το πρώτο σε όλα εκτός από το γκαράζ.

post-929-128326965545_thumb.jpg

post-929-128326965548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με τον ΣΕΙΡΙΟ απλα θα κανω κανα δυο παρατηρησουλες

1.Δεν μπηκα στον κοπο να χτυπησω την πορτα της γεφυρας για να μπω παντως ενας πιστιρικας με τον πατερα του το εκανε μπορω να πω οτι τους δεχτηκανε χωρις να τους κανουν τους δυσκολους.Βεβαια στις οδηγιες ασφαλειας που προβαλονται απο τις τηλεορασεις αναφερει οτι απογορευεται η προσβαση στην γεφυρα.

2.Το μπαρ στο προστινο σαλονακι λειτουργει κατι σαν καφετερια.Αν βρεις τραπεζακι να κατσεις ερχονται και σου περνουν παραγγελια απο το τραπεζι.Τωρα αν αυτο ειναι καλο ή κακο το κρινει ο καθενας οπως τον βολευει.Αν εχει κοσμο παντως δυσκολευει την κατασταση στα αλλα μπαρ.

3.Για τα καγκελα συμφωνω και εγω αν και τελευταια εχουν επικρατησει στα νεα βαπορια τα καγκελα απο τα ρελια.Προσωπικα προτιμω τα ρελια.Θυμιζουν βαπορι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον ISPS απαγορευεται στον καθενα περιεργο να μπαινει στην γεφυρα για λογους ασφαλειας. Αρα δεν μπορω να πω οτι ειναι μειονεκτημα, αλλα πλεονεκτημα που το τηρουν φιλε σειριε.

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιβάτης, σαν υγιώς σκεπτόμενος πολίτης, σαν νομοταγής άνθρωπος,συμφωνώ μαζί σου φίλε captain. Σαν καραβολάτρης όμως διαμαρτύρομαι εντόνως και ζητώ άμεση και καθολική αναμόρφωση του ISPS !!! ;):D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Το απίστευτο που έχει συμβεί με το ΘΕΟΛΟΓΟΣ είναι να βρίσκεις εισιτήριο για το αυτοκίνητο και να μη βρίσκεις ατομικό. Αυτά κάνει το μικρό πρωτόκολλο που έχει. 1160 άτομα αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το φερε η κουβεντα η καθυστερηση του ΘΕΟΛΟΓΟΣ την περασμενη Παρασκευη οφειλοταν σε αργοπορια στην φορτωση σε συνδιασμο με την αφιξη του SUPERFERRY(αν και για το δευτερο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος κατα ποσο μεγαλωσε την καθυστερηση).

Ακομα να προσθεσω οτι στην δεξια γωνια της πρυμνης εχει δυο μεγαλουτσικα βαθουλοματα.Προφανως εχει αγαπουλες λογω καλοκαιριου με τους ντοκους:D:D

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν πρεπει τελικα να το βοηθα πολυ και η ραμπα πανω στην οποια πεφτει. Η κλιση της σε σχεση με την υπολοιπη προβλητα ειναι αρκετα μεγαλη και τα φορτηγα ενω στρωνουν μια χαρα πανω στον καταπελτη, δυσκολευονται στην ακρη της ραμπας εκει που πανε να παρουν στροφη για να αναποδισουν.

Με αφορμή το παραπάνω σχόλιο του Nick the Greek, θυμήθηκα ένα σχετικό με την ράμπα παρ’ ολίγον ατύχημα, στο οποίο ήμουν αυτόπτης μάρτυρας. Ένα μεσημέρι πριν από 3-4 μήνες και ενώ είχε δέσει από ώρα το πλοίο και είχε αδειάσει το γκαράζ, πήγε να βγεί ένας τράκτορας με επικαθήμενο και την ώρα που ο τράκτορας είχε πατήσει στο ίσωμα και έστριβε δεξιά αλλά το επικαθήμενο ήταν ακόμα πάνω στην ράμπα…ξεκοτσάρισε λόγω διαφοράς κλίσης και πήγε να ανατραπεί το επικαθήμενο. Ευτυχώς, ο οδηγός το πήρε αμέσως χαμπάρι και αντέδρασε γρήγορα και σωστά και κατάφερε να μην ανατραπεί. Το ωραίο όμως είναι ότι αυτό σταμάτησε σχεδόν 0,5-1 μέτρο από ένα παρκαρισμένο μαύρο και απαστράπτον τζιπ BMW, το οποίο στο τσακ δεν καταπλακώθηκε. Ο οδηγός κατέβασε τα στηρίγματα της καρότσας και περίμεναν γερανό για να το ξαναβάλουν στην θέση του…με την BMW πάντα από κάτω, καθώς δεν μπορούσε να φύγει, γιατί ήταν εγκλωβισμένη ανάμεσα στην νταλίκα και στην θάλασσα. Δεν ξέρω τι έγινε τελικά, καθώς έφυγα μετά από καμιά ώρα.

Οπότε…προσοχή που παρκάρετε τις τζιπουριές σας! :(

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδεύοντας με το πλοίο σήμερα μπόρεσα να δω τη συμπεριφορά του στον καιρό.

Δεν μπορώ να πω ότι με το σημερινό 7άρι κούνησε ιδιαίτερα αν και όπως έχει πει και παλαιότερα ο George ένιωσα κάποιες στιγμές περίεργα κουνήματα μάλλον λόγω των ανοιγμάτων του γκαράζ.

Εσωτερικά το πλοίο ήταν καθαρό, το πλήρωμά του ευγενικό. Το μαγαζί το ένα παραμένει κλειστό ενώ στο άλλο δουλεύει μια νεαρά :mad:

Το μόνο κακό ήταν ο πολύ δυνατός κλιματισμός που έκανε ιδιαίτερα το μεσαίο σαλόνι να θυμίζει ψυγείο!

Link to comment
Share on other sites

Taksidi me to Theologos P. tin perasmeni deftera. San ena geniko sxolio boro na po oti to ploio ine mia efxaristi ekpliksi. Exun ipothi polla sto forum, ego apla tha statho se merika simia. 1) Oi esotrikoi tou xoroi ine apo tous pleon kalogustus apo ta ploia pu exo taksidepsi. Omologo pos apo tis foto pu ixa di ixa polles epifilaksis gia to megethos ke ti fotinotita tus. I pragmatikotita anerei tis opies epifilaksis afu to ploio exi poli aneto ke fotino esoteriko 2) Evgenikotato pliroma. 3) Sta pleon thetika i apusia air type seats pu se kanun na niothis ontos se karavi ke oxi sto KTEL. 4 Sta decks exi poli megali apla ke boris na kinithis aneta pantou. To plorio 'balkonaki' ine korifaio. Stus xronus tou ine sinepestato me poli grigora remezza. To mono provlima isos ine ta polla asinodefta trailers pu exi se kathe dromologio tou afu stin Tino tulaxiston parameni 20' gemata mexri na ta ksefortosi. Kata tin apopsi mu ine sigura to kalytero ploio pu exi di i grammi meta to Superferry II, na ixe ke allo onoma...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπως ανεφερε τωρα τηλεοπτικο καναλι το Θεολογος Π. φερεται να βοηθαει στην εκκενωση περιοχων που φλεγονται. Επιχειρει απο το Αλιβερι και μεταφερει περι τα 400 ατομα σε ασφαλες λιμανι.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφοριες ελεγαν οτι προκειται για ενα πλοιο με το ονομα Θεολογος και οπως ειπαν το πλοιο εκανε δρομολογιο για κυκλαδες.

Χωρις αμφιβολια φενεται να προκειται για καπιο αλλο Φερρυ Μποουτ.:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...