Jump to content
Shipfriends

Προτάσεις ταινιών και εκπομπών


Nick the Greek

Recommended Posts

Βάλτε Βουλή όσο προλαβαίνετε! Έλληνες αειναύτες και με θέμα τα αμερικανικά "Λιμπερτυς". Σημειώσατε και το βιβλίο με τίτλο "Απροσιτες ακτες: η ζωη σε μια ελληνικη εφοπλιστικη οικογενεια"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 5/10/2020 at 10:54 PM, Nick the Greek said:

 

Νομίζω την τελευταία δεκαετία, αν είναι ένα κομμάτι στην ελληνική βιομηχανία εικόνας που ανθίζει και έχουν γίνει εκπληκτικές δουλειές, είναι ο τομέας του documentaire. Ειδικά με την εισαγωγή του Cosmote History, μπορεί να βρεί κανείς ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και καλογυρισμένα πράγματα. Σε αυτό το μοτίβο μου συνέστησε πρίν λίγες ημέρες ένας καλός μου φίλος, μια σειρά με όνομα Οι Πειραιτές του Αιγαίου που μάλλον έχει προβληθεί και από την τηλεόραση. Ομολογώ δε την ήξερα, να λοιπόν που μπορεί κανείς να δεί τα 4 επεισόδιά της

Καλησπέρα είχε προβληθεί στο open

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 5/10/2020 at 8:54 PM, Nick the Greek said:

 

Νομίζω την τελευταία δεκαετία, αν είναι ένα κομμάτι στην ελληνική βιομηχανία εικόνας που ανθίζει και έχουν γίνει εκπληκτικές δουλειές, είναι ο τομέας του documentaire. Ειδικά με την εισαγωγή του Cosmote History, μπορεί να βρεί κανείς ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και καλογυρισμένα πράγματα. Σε αυτό το μοτίβο μου συνέστησε πρίν λίγες ημέρες ένας καλός μου φίλος, μια σειρά με όνομα Οι Πειραιτές του Αιγαίου που μάλλον έχει προβληθεί και από την τηλεόραση. Ομολογώ δε την ήξερα, να λοιπόν που μπορεί κανείς να δεί τα 4 επεισόδιά της. Αν καταλαβαίνω καλά είναι υπό την επιμέλεια του Γιώργου Αυγέρόπουλου. Μόλις την τελείωσα και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Το πρώτο επεισόδιο αφορά το Λάμπρο Κατσώνη, το δεύτερο αφορά εν πολλοίς το παραπάνω quote, ενώ το τρίτο και το τέταρτο πραγματεύονται διάφορες ιστορίας της εποχής, στη συντριπτική τους πλειοψηφία άγνωστες, τουλάχιστον σε μένα. Η Μήλος, η Τζιά, η Άνδρος, η Ικαριά, η Πάρος, η Ανάφη και η Νάξος είναι μόνο μερικά από τα νησιά των οποίων την ιστορία πληροφορούμαστε. Καλή θέαση.

 

Δυστυχώς τα ντοκιμαντέρ αυτά δεν είναι δωρεάν προσβάσιμα στο ίντερνετ. Με αφορμή αυτό το ποστ του Νικ έψαξα να τα βρω και επικοινώνησα με την ίδια την εταιρία Small Planet Productions για το που μπορώ να τα βρω. Χτες λοιπόν ανέβηκαν ονλάιν στον παραπάνω σύνδεσμο όπου μπορεί κανείς να νοικιάσει και τα τέσσερα επεισόδια για μια εβδομάδα ή να το καθένα ξεχωριστά για 72 ώρες κάνοντας κλικ εδώ. Εγώ προσωπικά το έκανα και το προτείνω και στα υπόλοιπα μέλη. Ο Αυγερόπουλος έιναι πολύ καλός με μεγάλη εμπειρία στα ντοκιμαντέρ. 
Να τολμήσω να προσθέσω κιόλας ότι δεν είναι κακό (όσοι μπορούν φυσικά) σε αυτούς τους καιρούς να ενισχύουμε ποιοτικές ανεξάρτητες παραγωγές.

Καλή απόλαυση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
31 minutes ago, proud_ionian said:

 

@kyr1

να και η δηλωση

την αληθεια ειπε, με... λογιο τροπο :D και ο υπουργος ναυτιλιας τη ροχαλα την πηρε για ψιχαλα

Εδώ όλο ωριαίο ντοκυμαντέρ, που περιλαμβάνει τις χαριτωμένες ή όχι τόσο αναφορές "ελληνικού ενδιαφέροντος"
 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
13 minutes ago, proud_ionian said:

Το σημαντικό είναι άλλο. 60 επεισόδια Σασμός, έχουμε δει από 100 φορές τον φάρο των Χανίων, το φάρο του Ρεθύμνου και το αεροδρόμιο Δασκαλογιάννης, αλλά ούτε ένα καράβι. Έστω και της κοινοπραξίας:D

Να βλεπεις Κομαντα και Δρακοι.Εκει εχει καποια πλανα και ενας απο τους πρωταγωνιστες ειναι καραβολατρης

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδεψει τις σειρες . :P 

Ο Ντοντος ειναι στα Κομαντα και Δρακοι και εκει το Ελυρος φαινεται σιγουρα στο 1ο επεισοδιο που φτανουν Κρητη και σε καποιο αλλο φαινεται απο μακρια και καποιο απο τα Blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπερδέψει τπτ.

Ο @Petros P στο status μου, απάντησε ότι φαίνεται ο Ελυρος στην άφιξη του γιατρού στην Κρήτη.

Ο @Panagia Ekatontapiliani στο τοπικ των Χανίων έγραψε ότι η ΑΝΕΚ είναι χορηγός της Σειράς.

ΥΓ η Καλλιόπη θα ήταν η καλύτερη mod:D

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, proud_ionian said:

Το σημαντικό είναι άλλο. 60 επεισόδια Σασμός, έχουμε δει από 100 φορές τον φάρο των Χανίων, το φάρο του Ρεθύμνου και το αεροδρόμιο Δασκαλογιάννης, αλλά ούτε ένα καράβι. Έστω και της κοινοπραξίας:D

Ε μρε παντέρμε, ψάξου λίγα λίγα. Από το 44:43 και μετά. Thank me later.:D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Όσο Ζω , Μαζω!!!😁

Επι της ευκαιρίας και μιας που το τρέιλερ εχει γυριστεί στη Ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη , κι επειδη δεν ξέρω αν εχει ειπωθεί παλαιότερα , ο πατέρας του Μαζω , ο Μανωλης , διατηρεί εδώ και πολλές δεκαετίες ένα απο τα καλύτερα συνεργεία για ελασματουργικες εργασίες σε βαπόρια .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την Τρίτη που μας έρχεται, στις 2320 στο Mega Channel και στην εκπομπή της Δώρας Αναγνωστοπούλου, υπάρχει αφιέρωμα στα παλιά σκυλάδικα. Όσοι πιστοί, προσέλθετε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βραδυ Πεμπτης,η βδομαδα τελειωνει και τι καλυτερο απο το A tu per tu,με τον Emanuele Grimaldi,απο τη δημοκρατικη τηλεοραση της Alis για ολο τον κοσμο μια εκπομπη που λειπει απο την ελληνικη τηλεοραση. 😋😂

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όποιον βρίσκεται μπροστά στην τηλεόραση η εκπομπή vινυλιο στον ant1 εχει αφιέρωμα στο ΠΑΣΟΚ το παλιο το ορθόδοξο του Ανδρέα !!!

Μιλαμε για ρίγη συγκίνησης 🤣

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...