Jump to content
Shipfriends

Aqua Blue (IMO 7429669)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Aqua Blue έχει ολοκληρώσει το δεξαμενισμό του εδώ και 8 ημέρες και βρίσκεται ακόμα στο ναυπηγείο της Χαλκίδας για τις τελευταίες εργασίες του. Λογικά θα επιστρέψει στα δρομολόγια του στις 10 Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άλλο ένα τρανό παράδειγμα πως τα παλιά και συντηρημένα πλοία μπορούν να λειτουργούν απροβλημάτιστα.Ο βάπορας έχει άπειρα μίλια στο Αιγαίο και στην Αδριατική απροβλημάτιστα.Παίζει να έχει τα περισσότερα διανυθέντα μίλια από όλα τα πλοία του Αιγαίου.Και το λέω αυτό γιατί κάποια συνομήλικα πλοία όπως το SF II και Κεφαλλονιά ταξιδεύουν όλα αυτά τα χρόνια σε κοντινές γραμμές. 

Θα το ξαναγράψω και ας γίνομαι γραφικός.Η πώληση και η μη επισκευή μετά από τη φωτιά από την ΑΝΕΚ ήταν άλλο ένα μεγάλο λάθος της.

Να προσθέσω πως η Sea Jets πρέπει επιτέλους να αλλάξει το όνομα του.Όχι άλλο Aqua,κατάντησε αηδία..

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αντίθετη άποψη.Και έτσι να είναι,τo Aqua Blue έχει περισσότερα stand by από το Ραφηνιώτικο. Επίσης οι ώρες λειτουργίας των μηχανών είναι σημαντικός παράγοντας φθοράς στις μηχανές και οι ώρες του Aqua Blue είναι πολύ περισσότερες.Το ένα διανυκτερεύει στη Ραφήνα ενώ το άλλο ταξίδευε μέρα νύχτα.Δε καταλαβαίνω στα stand by σε βαπόρι με pitch που οι μηχανές δουλεύουν σε συγκεκριμένες στροφές που είναι τα πολλά ζόρια;Δέχομαι ότι στα stand by υπάρχουν αυξομειώσεις στις στροφές των μηχανών,αλλά δε θεωρώ πως αυτό επιβαρύνει σημαντικά τις μηχανές.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πως το Aqua έχει μια 15ετια που έκανε Κασοκαρπαθια και μερικά χρόνια (νομίζω 5ετια) έκανε και Ρόδο-Αλεξανδρούπολη με στάση σε όποιο νησί έβρισκε. Δεν λες πως καλοπέρασε κι αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η ταλαιπωρία των μηχανών δεν μπορεί να σχετιστεί αυστηρά με ένα εκ των δύο. 

Επιβαρύνουν και οι πολλές ώρες λειτουργίας εν πλω στο πέλαγος και τα πολλά ρεμέτζα.

Το Ιεράπετρα νομίζω πως το αφορούν και τα δύο, ειδικά στα χρόνια της Κασοκαρπαθίας.

Όσον αφορά τη μανούβρα ακόμα και οι στροφές να είναι σταθερές ή να έχουν μικρή αυξομείωση, το βασικό είναι το φορτίο - το ποσοστό της μέγιστης, σε αυτές τις στροφές, ισχύος που χρησιμοποιείται εκείνη τη στιγμή. Όταν έχει πολύ δρόμο στην αρχή της μανούβρας και ο καπετάνιος δώσει δυνατό ανάποδα, τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί στιγμιαία πολύ υψηλό ποσοστό της μέγιστης ισχύος των μηχανών. 

Link to comment
Share on other sites

Είτε από την επισκευή/δεξαμενισμό, είτε για τις δύο βλάβες, είτε γιατί ζήλεψε την Σουπερφερακλα😁 κάνει τα δρομολόγια με +/_17kn από τα 15 που έκανε πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Το παλευουν να το βγάλουν γύρω στο Δεκαπενταύγουστο το πρώην Αζόρες Εξπρές (νυν Aqua Star) 

On 7/26/2021 at 10:01 PM, Annivas said:

Σύμφωνα με νεότερα γινεται μια προσπάθεια να βγει το βαπορι σε 15 ημέρες το πολυ γι αυτο έχουν ανοίξει στροφές στις εργασίες 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Aqua Blue παρατήρησα κάποιες αλλαγές στις μοκέτες στους διαδρόμους των καμπινών στο κατάστρωμα Νο: 7, καθώς και στο διάδρομο ανάμεσα στις καμπίνες. Ενώ νομίζω ότι έχει γίνει αλλαγή στο στέγαστρο πρύμα στο κατάστρωνα Νο 8, ενώ στη διάρκεια του ταξιδιού έπαιζε μουσική από τα μεγάφωνα στο χώρο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Την πιθανότητα απόσυρσης την θέτω ξεκάθαρα από προσωπικής άποψης. Εάν όντως οι πηγές μου είναι σωστές, θα ήταν ασύμφορη μια τέτοια επισκευή για το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά ποσο έχει αποδώσει το πρότζεκτ Ακουα Μπλου με τις ζημιές που έχει υποστεί από όταν άλλαξε χέρια , ίσως τώρα με την αγορά σκραπ να έχει αξιόλογες τιμές να ήταν πιο προσοδοφόρα η διάλυση 🤪

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...