Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Νέα βλάβη στο Λατώ χθες. Σήμερα αναμένεται να φτάσει στο Πειραιά κατά τις 11:30. Δε ξέρω ακόμα εάν σχετίζεται η βλάβη, με αυτήν που είχε υποστεί κατά τη διάρκεια της ναύλωσης του

Σύμφωνα με το aisgreece αυτή τη στιγμή ταξιδεύει με τη ταχύτητα των 12,4 κόμβων.

Link to comment
Share on other sites

Δε χασαμε και τιποτα για να το βρουμε :o

Το ΛΑΤΩ εχει δεσει στο Dock 3 και ξεφορτωνει αρα μαλλον σημερα δεν εκει ντρομολογκιο καρντια μου. Το Κρητη ΙΙ λογικα θα κατεβει Ηρακλειο μεχρι να ετοιμαστει και παλι το Λατω.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε με την κούκλα μας;

Κατέβηκα στον Πειραιά γύρω στις 19:30 και την είδα φωταγωγημένη στην μπούκα (στην ξυλεία). Πριν φύγω από το σπίτι (18:00) ήταν στα Ροδίτικα ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι φιλε μου. Το πλοιο εφθασε στον Πειραια στις 12 το μεσημερι και εδεσε στο τριω ντοκ σε παραλλαξη με το Μιλενα χωρις τη βοηθεια ρυμουλκου. Αποψε καποια στιγμη μεταξυ 1730 και 1900 μεθορμησε στου Κανελλου(προλιμενας). Το δρομολογιο του Λατω αποψε εξετελεσε το Κρητη ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περνώντας το πρωί από το Πέραμα για Σαλαμίνα είδα το Λατώ αλλά επιστρέφωντας δεν το πήρε το μάτι.Τώρα στο ais το βλέπω να επιστρέφει,λογικά από δοκιμαστικό.Ξερει κανείς πώς πήγαν τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έχω παρακολουθήσει μέσω ais και είναι πάντα πάνω από 19,5. Το έχω δει και με 20,2. Νομίζω αρκετά καλά για την ηλικία του..... φυσάει θα έλεγα :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δεν μας λέει βέβαια πόση ώρα άργησε να κατέβει...

Έβλεπαν τη στεριά αλλά δεν μπορούσαν να τη … φτάσουν

Ο λόγος για τους επιβάτες του πλοίου «Λατώ», το οποίο έφτασε μεν το πρωί στο λιμάνι του Πειραιά στην ώρα του από τα Χανιά, αλλά για άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία, ο καταπέλτης του δεν κατέβαινε, ώστε να αποβιβαστούν οι επιβάτες και να κατεβάσουν τα αυτοκίνητά τους.

Χρειάστηκε αρκετή ώρα ώστε να αποκατασταθεί η βλάβη και να λάβει τέλος η ταλαιπωρία των πολιτών.

Πηγή zougla.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Εμεινε μεσοπελαγα το υπερβαπορι των Χανιων. :P

 

Από μηχανικό πρόβλημα ακινητοποιήθηκε σήμερα το πρωί το πλοίο της ΑΝΕΚ , ΛΑΤΩ, λίγο έξω από το λιμάνι της Σούδας..

 
Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες του zarpa. gr, προκειμένου το πλοίο να προσεγγίσει και να δέσει στο λιμάνι της Σούδας χρειάστηκε η συνδρομή δύο ρυμουλκών με τη βοήθεια των οποίων τελικά το ΛΑΤΩ έφθασε στον προορισμό του.
 
Αποτέλεσμα της βλάβης του πλοίου ήταν η άφιξη του ΛΑΤΩ να γίνει στο λιμάνι με μια και μισή ώρα καθυστέρηση καθώς το καράβι έδεσε στις 7:30.
 
Αναμένεται πάντως σήμερα, αν γίνουν οι σχετικοί έλεγχοι στο ΛΑΤΩ για να διαπιστωθεί το αξιόπλοο του πλοίου, προκειμένου να κάνει το προγραμματισμένο ταξίδι.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ελεγχόμενης εγκυρότητας είδηση. Το πλοίο δεν φαίνεται να σταμάτησε στο πέλαγος, ενώ η μανούβρα πρόσδεσης φαίνεται να γίνεται στις 06:00.

Mήπως το πλοίο σταμάτησε στην είσοδο του κόλπου για να πάρει ρυμουλκά και καποιος θεώρησε ότι έχει βλάβη;

Link to comment
Share on other sites

Το''μεσοπελαγα''ηταν σε εισαγωγικα και κακως δεν το εβαλα κι εγω ετσι.Παντως το να σταματησει στην εισοδο του κολπου για να παρει ρυμουλκο στα καλα καθουμενα ειναι απιθανο καθως η αποσταση μεχρι το λιμανι ειναι μεγαλη.

Σιγουρα παντως το πλοιο ακινητοποιηθηκε και εκανε μιαμιση ωρα για να φτασει.

http://www.neatv.gr/el/17142/edese-to-lat-sto-limani-tis-soidas.php

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε στις 6.15 περίπου την ώρα που το σκάφος είχε κάνει τη μανούβρα πρόσδεσης και ήταν έτοιμο να κάνει όπισθεν ώστε οι καταπέλτες του να κατέβουν στην προκυμαία. Εκεί ζητήθηκε βοήθεια από τα ρυμουλκά καθώς αν επιχειρούσε μόνο του τότε θα προκαλούνταν σοβαρότερη ζημιά στη μηχανή.

Έτσι δύο ρυμουλκά τράβηξαν το ΛΑΤΩ μέχρι την προκυμαία όπου και έδεσε χωρίς προβλήματα γύρω στις 7.30. Το πλοίο μετέφερε από τον Πειραιά στα Χανιά 803 επιβάτες, 36 φορτηγά, 12 δίκυκλα, 46 ΙΧ και 4 λεωφορεία. Αυτή στη στιγμή από τις αρχές του Λιμεναρχείου Σούδας και τους μηχανικούς της ΑΝΕΚ πραγματοποιείται έλεγχος στη μηχανή προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Χανιώτικα Νέα

Link to comment
Share on other sites

Το αρμόδιο υπουργείο κάνει λόγο για βλάβη στο δίκτυο του αέρα.

 

Απαγόρευση απόπλου σε Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου στη Σούδα λόγω μηχανικής βλάβης

Δημοσιεύθηκε από tidis την Δευ, 16/12/2013 - 15:50

 

Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Σούδας Χανίων, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΛΑΤΩ» Ν. Χανίων 17, ότι κατά τη διάρκεια χειρισμών του κατάπλου του στο λιμένα Σούδας, παρουσιάστηκε βλάβη στην κεντρική γραμμή αέρα υψηλής πίεσης εκκίνησης κύριων μηχανών.

Ανωτέρω πλοίο, με τη συνδρομή των Ρ/Κ «ΣΟΥΔΑ Ι» Ν.Π. 8102 και «ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΧΙ» Ν.Π. 3097, προσέδεσε στο λιμένα ενώ οι 803 επιβάτες αποβιβάστηκαν με ασφάλεια.

Από το Α΄ Λιμενικό Τμήμα Σούδας του Κεντρικού Λιμεναρχείου Χανίων, απαγορεύτηκε ο απόπλους του «ΛΑΤΩ» μέχρι διαπίστωσης αποκατάστασης της βλάβης καθώς και προσκόμισης πιστοποιητικού διατήρησης κλάσης από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί.

hcg.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι έχει φορτώσει επιβάτες και γκαράζ, αλλά παραμένει στη θέση του ακίνητο ωσάν τις Σφακιανές Μαδάρες. Και από ενημέρωση, άλλο τίποτα.

 

UPD1: "Είναι βρεγμένη η ράμπα και δεν μπορούν να μπούν τα δύο τελευταία φορτηγά"   :blink:


UPD2: Το καράβι τελικά ξεκίνησε. Στις 21:45 έγινε ανακοίνωση με την οποία ζητήθηκε συγγνώμη από τους επιβάτες, οι οποίοι ενημερώθηκαν επίσης ότι αιτία της καθυστέρησης ήταν η αναμονή για την ολοκλήρωση της "Επιθεώρησης", πριν το πλοίο αναχωρήσει. Επίσης η ώρα κατάπλου στον Πειραιά δεν τροποποιήθηκε.

Edited by georgios express
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στη Σύρο αυτή τη στιγμή το βαπόρι με λευκή την τσιμινιέρα όπως είπατε και "Go in Sardinia" στις πάντες.

πισω στο dock 3 χωρις δεξαμενη. πιθανοτα τα λογω των προβληματων του ναυπηγειου Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...