Jump to content
Shipfriends

Eλ. Βενιζέλος (ΙΜΟ 7907673)


Recommended Posts

Εχει μπλέξει η ιστορία . Οι τεχνίτες που το Ελευθέριος Βενιζέλος φιλοξενεί  ειναι διαφόρων εθνικοτήτων . Παρότι τους παρέλαβε όλους από Τουρκία , οι τοπικές αρχές δεν συζητούν το ενδεχόμενο να αποβιβαστεί κανείς που δεν θα φέρει τουρκική εθνικότητα καθότι τα σύνορα έχουν κλειστεί. Ομοίως και οι Ελληνικές αρχές δεν επιτρέπουν την αποβίβαση τους εδώ , οπότε βλέπω να εχει πολλά επεισόδια η υπόθεση .

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ένας παλιός μου συνάδελφος(ναύτης στην ειδικότητα) που είναι μέσα στο πλοίο μου είπε ακριβώς το ίδιο που είπε ο Annivas. Αβέβαιο το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι νομικος, force majure μπορει να επικαλεστει για να διακοψει προωρα το ναυλο και να επιστρεψει το προσωπικο και τα μηχανηματα στη βαση τους. Απο τη στιγμη που δεν εχει γινει αποδεσμευση (αφου ατομα και μηχανηματα ειναι onboard) θεωρω οτι ο ναυλος προχωρα κανονικα (αρκει βεβαια ο ναυλωτης να υπαρχει την επομενη μερα για να πληρωσει).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κι εγώ της νομικής, αλλα η λογική δε λέει ότι για να συνεχίσει να πληρώνεται θα έπρεπε να βρίσκεται πχ έξω ή δίπλα από τον Τσεσμέ; Από τη στιγμή που έφτασε απέξω και έφυγε, πήγε Πειραιά, έχει ήδη πάρει πετρέλαια, μήπως έχει κλείσει τις πόρτες του ο ναυλωτής και η ΑΝΕΚ κάνει πλέον τις απαραίτητες ενέργειες να ξεμπλέξει πιο γρήγορα το πλοίο; Όχι τιποτα άλλο, αλλά αν χρειαστούμε ένα πλοίο για πλωτό νοσοκομείο είναι το πρώτο που έρχεται στο νου πολλών.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ δε φαίνεται να είχε επιβιβάσει εργαζομένους πηγαίνοντας στο Cadiz, μάλλον εκεί θα επιβιβάζονταν όσοι επρόκειτο να παραμείνουν στο Tanit. Οπότε σε αυτό μάλλον δεν πρόλαβε να επιβιβαστεί κανείς. Αντίθετα ο Βενιζέλος πήγε εκεί ήδη μεταφέροντας κόσμο, προτού ξεκινήσει το μεγάλο πανηγύρι με τον ιό και προτού η Ισπανία ξεκινήσει να μετράει νεκρούς με ιλιγγιώδη ταχύτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυσάρεστη εξέλιξη για τους ναυτικούς κι επιβαίνοντες στο πλοίο, η οποία περιπλέκει την ήδη μπερδεμένη ιστορία.

Η απορία μου βέβαια είναι το πως κόλλησαν οι άνθρωποι τον ιό αφού είναι τόσες ημέρες εσώκλειστοι στο βαπόρι κι αποκομμένοι από κάθε είδους στεριανή επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο για τους υγιεις ειναι οτι για να πιασει λιμανι θα πρεπει να περασουν 14 μερες ΧΩΡΙΣ να εμφανιστει κανενα νεο κρουσμα..

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως,"ψώνισαν" τον ιό την στιγμή που έχει φύγει από Τσεσμέ στις 9 Μαρτίου δηλαδή πριν 21 μέρες και από τότε δεν έπιασε λιμάνι, αλλά ήταν ακόμη και στην Ισπανία στην ράδα. Εκτός και αν ανεβοκατέβαινε κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Και ειδικά στην Τουρκία που πιστεύουν πολλοί ότι τα κρούσματα είχαν εμφανιστεί από νωρίς, αλλά ο Ερντογάν δεν άφηνε να βγουν προς τα έξω.. 

Link to comment
Share on other sites

Και στην Τουρκια να το ειχε τσιμπισει το μικροβιο και παλι ειναι ουσιαστικα 21 μερες σε καραντινα

Η μονη λογικη εξηγηση ειναι να πηρε καπου τιποτα στορια και εκει να εγινε η ζημια απο επαφη με κοσμο εκτος πλοιου

Link to comment
Share on other sites

οποιος δεν βλεπει σκαι δεν θα εμαθε για το ¨κρουαζιεροπλοιο¨ ελευθεριος βενιζελος με 386 ατομα πληρωμα που θα εκτελουσε γραμμη στην ισπανια συμωφωνα με την δημοσιογραφο....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...