Jump to content
Shipfriends

Eλ. Βενιζέλος (ΙΜΟ 7907673)


Recommended Posts

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 9/9/2022 at 2:19 PM, cyclades_shipping said:

Με ανοιχτό ais σήμερα μετά από πολύ καιρό , λέτε να σημαίνει κάτι για το μέλλον του πλοίου ;

 

1 minute ago, proud_ionian said:

Και το ξαναεσβησαν, με οτι αυτο συνεπαγεται:P;)

Ξεκολλήστε από το marine traffic. Οσες φορες και αν αναψει και σβησει το AIS ενα πλοιο, δεν προδιδει κατι για την κατασταση του και την ετοιμοτητα του για να ταξιδεψει.

το ιδιο και για τον Μπένυ ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι πληροφορίες μου λένε πως όταν ο Δένδιας έλεγε στον Τσαβούσογλου για πλοία-πλωτά ξενοδοχεία, εννοούσε για κρουαζιερόπλοια και επιβατηγά, Ελληνικών συμφερόντων βεβαίως βεβαίως, που δεν έχουν ρόλο και με την προϋπόθεση να στάξει το μαρούλι η Ευρώπη. Δηλαδή "no Martini(Ευρωπαϊκά κονδύλια) no party(πλοία)". Μεταφράζοντάς τα όλα αυτά συμπεραίνουμε πως όλα τα κρουαζιερόπλοια του Ηλιόπουλου και το Βενιζέλος είναι υποψήφια. Οποτε ο Μπένυ ετοιμάζεται για Αλεξανδρέτα πιθανότατα και όχι για Κρήτη. Επίσης, δεν θα με εκπλήξει το γεγονός ο διαγωνισμός του Ολύμπους να βγει γόνιμος αυτή την φορά για να πάει κι αυτό στην Αλεξανδρέτα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Algerie Ferries έχει δείξει την πρόθεση της να ναυλώσει πλοίο,δεν θα μου φαίνονταν και απίθανο να ναυλώσει το Ελυρος όπως στο παρελθόν και σε συνδυασμό με την αποχώρηση των Μινωικών από Χανιά να δρομολογηθεί εκεί.

Πιο πιθανό έχω να πάνε τα κρουαζιερόπλοια της Seajets(Queen Of The Oceans,Aegean Goddess,Mykonos Magic)

Βέβαια θα ήθελα να πάει και στην Τουρκία γιατί θα βοηθούσε την κατάσταση αρκετά.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Σάββατο δεν υπήρχε ψύχη μέσα στο Ελ. Βενιζέλος. Αυτό που ακούγεται στο λιμάνι είναι ότι θέλουν να μπει στη γραμμή Πειραιά Χανιά το καλοκαίρι. Εάν είναι γίνει κάτι τέτοιο πιστεύω ότι μάλλον ο Ελυρος θα ναυλωθεί κάπου στο εξωτερικό για να δημιουργηθεί χώρος για τον Ελ. Βενιζέλο.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Εάν είναι γίνει κάτι τέτοιο πιστεύω ότι μάλλον ο Ελυρος θα ναυλωθεί κάπου στο εξωτερικό για να δημιουργηθεί χώρος για τον Ελ. Βενιζέλο.

..η το Έλυρος θα πάει Ηράκλειο στη θέση του (πονεμένου μηχανικά) Κρήτη 2. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να διπλωσει το ελυρος στα Χανια, μιας και δεν υπαρχει ανταγωνισμος οπως διαβασα για τα Χανια, Ελυρος αλα μπλου σταρ και Βενιζελος  ως ΑΝΕΚ. Μιας και εαν φυγει το παλατι το Γκαλαξι δεν θα μπορεσει να καλυπτει (σαλονια κτλ) την κινηση. Λεω εγω τωρα μια απλη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

λογικό μου ακούγεται, αλλά για σκάντζα ή για κανονική δρομόγηση; Έχω χάσει επεισόδια. 

ΥΓ και ως στέγαση για τους σεισμόπληκτους στην Τουρκία θα βόλευε, όπως έγινε και στην Κεφαλονια πρην καμιά δεκαετία.

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσει ρευστό από την ΕΕ, θα πάει Τουρκία, ειδάλλως θα πάει Χανιά. Κρίμα πάντως για το βαπόρι, να περιμένει να μένει η γραμμή μοναχή για να δρομολογηθεί. Εγώ θεωρώ πως και με ανταγωνισμό μπορεί να προσφέρει αρκεί να του βρουν το κουμπί του. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...